BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Çözülmeyen HGS problemi

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
Feridun Ağabey, 34 UP 4507 plakalı aracıma kayıtlı 1025241362 numaralı HGS etiket sahibiyim. Bu HGS etiketimi 2018 yılından itibaren herhangi bir problem olmadan kullanmaktaydım. Ancak bir aydır problem yaşıyorum. Problemim ise her otoyol geçişlerimden sonra telefonuma "Bakiye yetersizliği sebebiyle ücret alınamadı. Bakiye yüklememeniz hâlinde ceza uygulanacaktır" şeklinde uyarı mesajı gelmesidir.
Ancak kontrol ettiğimde HGS hesabımda yeterli bakiye olduğunu görmekteyim. Anlayacağınız hesabımda yeteri kadar bakiye olmasına rağmen gişelerden geçişlerim “kaçak geçiş” olarak işlem görmekte ve cezalı duruma düşmekteyim.
Bu meselenin halledilmesi için Karayolları Genel Müdürlüğü'nün 0 850 460 60 60 numaralı müşteri hizmetlerini defalarca aradım. Hatta her aradığımda 80-90 kişinin işleminin bitip sıranın bana gelmesini sabırla bekledim. İlk aradığımda herhangi bir problemin olmadığı, gece yarısından sonra geçişlerimin bakiyemden düşeceği söylendi.
Ancak günler geçmesine rağmen müşteri temsilcisinin söylediği gibi bir gelişme olmadı. Tekrar aradığımda 15 günlük ödeme süresi geçtiği için itiraz dosyası açılması gerektiğini söylediler. Bu dosya sadece müracaat tarihine kadar geçişlerim için itirazı kapsıyormuş. Her seferinde arayıp itiraz dosyası açtırmam gerekiyormuş. Yeterli bakiyemin olmasına rağmen bu şekilde cezalı işlem uygulanmasının ve her seferinde arayıp itiraz dosyası açtırmamın doğru olmadığını söylediğimde, görevli personel "kendilerinin başka bir yetkileri olmadığını ancak bu şekilde işlem yapabileceklerini; etiketi aldığım yerle görüşmem gerektiğini" söyledi.
Bunun üzerine PTT 444 1 788 numaralı telefonu aradığımda görevli personel kendilerinin bu durum için yapabilecek herhangi bir şey olmadığını, karayollarını aramam gerektiğini söyledi.
Baktım telefonla bu mesele çözülmeyecek İstanbul/Mahmutbey gişelerindeki Karayolları birimine gittim ve problemimi anlattım. Onlar da herhangi bir şey yapamayacaklarını 0 850 460 60 60 numaralı telefonu aramam gerektiğini söylediler. Anlayacağınız yine başa döndük. Bu arada geçişlerim hâlâ "ihlalli geçiş" olarak işlem görmekte ve ceza uygulanmaktadır. Ayrıca gerek mesai arkadaşlarımla gerekse diğer kimselerle bu yaşadıklarımı konuştuğumda hemen hemen herkesin aynı problemi yaşadığını öğrenince çok şaşırdım. Hatta art niyetli kimselerin "devletin paraya ihtiyacı var" dediklerini bile duydum. Böyle basit bir meseleyi çözemeyen/çözmeyen, topu başkasına atan eski Türkiye'nin memurluğunu yaşıyor olduğumuza inanamıyorum. Yetkililerin bu konudan haberdar olduğunda konuyu çözeceklerine olan inancımı da buradan belirtiyorum. Saygılarımla...
          Ömer Faruk Erincik  
 
 
 
Harf değişikliği mağduriyetini tapuya gidin de görün!
 
Öncelikle iyi çalışmalar. Önemli bir mağduriyet konusunda size bilgi vermek istiyorum. Çıkan bir yasa değişikliği ile insanlar mahkemeye gitmeden soyadındaki harf yanlışlarını düzeltme şansı verildi. Hatta bu değişiklik isim düzeltilmesi için de yapıldı. Bundan binlerce vatandaş faydalandı. Elbette ben de faydalandım. “Atılğan” soy ismimi “Atılgan” olarak değiştirdim. İçişleri Bakanlığının 31 Ocak 2021 tarihli kayıtlarına göre 260.157 kişi soyadındaki bir harf yanlışlığını düzeltti. 124.032 kişi ise ismindeki harf yanlışlarını düzeltti. Toplamda 380.180 kişi isim veya soy isim harf değişikliğinden faydalanarak isim ve soy isimlerindeki yanlışlarını düzeltti. Bu düzeltme işi 6 Aralık 2022 tarihine kadar uzatıldı. Buraya kadar her şey yolunda hiçbir sıkıntı yok. Asıl sıkıntı tapu dairelerine gittiğinizde başlıyor. Arsa, tarla veya ev alım satımı yapmaya gittiğinizde “sizin soyadınız değişmiş isim düzeltme yapmanız gerekiyor” deniliyor. Yani “tapuda harf yanlışlığı olan soyadınız var şimdi ise düzelmiş soyadı var” deniliyor ve her tapu için 250 lira para isteniyor. Tapunuzdaki metrekarenin önemi yok ister 100 metrekare tarlanız olsun ister 300 metrekare tarlanız olsun her tapu için 250 lira para isteniyor. Elbette tapu masraflarını veriyoruz fakat her tapu için 250 lira isim değişikliği parası vermek garip bir durum değil mi? Şu anda isim ve soy isim değişikliği yapmış 380.180 vatandaşımız tapu dairelerine gitmediği için bu durumu ne yazık ki bilmiyor. Kısaca olayı anlatmaya çalıştım. Binlerce mağdur var. Şu anda muhtemelen yarım milyon kişi olmuştur. Bu durumla ilgilenmenizi istiyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.
          Rumuz: “Bir Harf”
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
620126 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/620126.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT