BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Entübe hasta yakınları niçin doktorla görüşemiyor?

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
Feridun Ağabey, birinci dereceden yakın hastam, yaklaşık iki haftadır Sağlık Bakanlığı’na bağlı İstanbul Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde Covid-19 sebebiyle entübe olarak yatıyor...
Durumu oldukça kritik. Devamlı ondan gelecek sevindirici bir haberi gözlüyoruz. Fakat tatmin edici bir haber alamıyoruz. Yalnızca günde birkaç dakikalık telefon aramasıyla hasta hakkında kısa malumat veriliyor.
Hastayı görmemizin, hatta yoğun bakım servisine girmenin mümkün olmadığının farkındayız. Ancak doktorlarıyla kısa da olsa yüz yüze görüşüp bilgi almaktan mahrum bırakılmayı da istemiyoruz. Bu konuda bize de empati yapılmasını istiyoruz. Doğrusu, bu durum oldukça yaralayıcı ve hasta haklarına ters bir durum. Covid-19 salgını gerekçe gösterilerek temastan ve yakınlaşmadan uzak duruluyor olabilir. Böyle ise şunu sormak istiyorum: Hekimlerin hiç mi sosyal hayatı yok, insan içine karışmıyor, kimseyle görüşmüyorlar mı?!.
Hastalarımıza iyi bakılıyor olabilir. Hekimlerimize gerçekten minnettarız. İşlerinin ne kadar ağır ve zor olduklarını da biliyoruz. Ama zor da olsa bu minnet duyduğumuz göreve, hasta yakınlarına bilgi verme gereğini de eklemek gerekiyor. Çünkü eksik ve yetersiz bilgi sebebiyle biz perişan oluyoruz.
Yoğun bakım doktorları "Covid 19 tedbirleri altında" gerekirse entübe hasta yakınlarına başka bir serviste veya alanda gerekirse paravan arkasında gerekirse yüz yüze bilgi verebilir.
Böylece gece gündüz bir haber kırıntısı bekleyen hastanın evlatları ve kardeşleri bir nebze olsun endişeden kurtulur... Bunu sağlamak zor değil… Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'nın bu insani talebe kulak vermesini rica ediyorum. Saygılarımla...
       Bir hasta yakını
 
 
Ablamın torunu ziraat fakültesi mezunu; güvenlikçi oldu!
 
Feridun Ağabey, Türkiye’de vasıflı usta insanlara iş çok. Ben demirciyim, aylık 5-6 bin liraya iş yapacak insan bulamıyorum. Ülkemizde mobilyacılar, pimapenciler, su ve elektrik tesisatçıları, camcılar, anahtarcılar, kaportacılar ve bunun gibi meslektaşlar yanlarında yetiştirecek genç bulamıyorlar.
4+4+4=12 yıl mecburi eğitimden mezun olunduğunda gençlerin yaşı 19-20 oluyor. Askerlik, evlilik, üniversiteye gideceğim derken yaş 21-22-23-24 oluyor. Bu gençler boşta kalıyorlar. Çırak ve kalfa olamadıkları için de mesleksiz kalıyorlar. Anne babalar “oğlum, kızım okusun” diye düşündükleri için yaz tatilinde bile birinin yanına iş öğrensin diye vermiyorlar. Genç zaten “tatildeyim, çalışmam” diyor. Böyle giderse boyacı, ayakkabıcı, çatı, elbise tamircisi bulamayacağız. Sayıları az olduğundan 50 liralık işe 150 lira isteniyor.
Çözüm; 4+4 ortaokuldan sonra öğrenciler serbest bırakılsın. İsteyen, yetenekli olan okusun, “babamın işini yapacağım” diyen “şu ustalıkta merakım var” diyen bırakın çırak, kalfa, usta olsun. Her üniversite mezunu demirci boyacı mobilyacı vs. olamıyor. Ablamın torunu ziraat fakültesi mezunu, güvenlikçi oldu. Ekonomi mezunu genç babasının züccaciyeci dükkânında elleri cepte dolaşıyor.
Eğitim ortaokuldan sonra serbest bırakılırsa eğitim rahatlar. Yurt sıkıntısı filan da olmaz. Eğitim de kaliteli olur. Bu çözüm niçin iktidar olsun muhalefet olsun kimsenin gündemine gelmiyor? Saygılarımla...
         Lâtif Ersun
 
 
"Sizden başka danışacak kimsem kalmadı"
 
“İyi günler Feridun Ağabey ben Giresun'dan size haber gönderiyorum. 657'nin 125. Maddesinin 2. Fıkrasının B bendine göre basına bilgi veya demeç vermek 'kınama' cezası gerektirir deseler bile 657'nin 7. ve 137. maddesine aykırı davranmıyorum. Biliyorsunuz Hud Suresi, Kehf Suresi 1., 2., 3. ve 4. âyetler, Bakara 108. âyet hatta Fussilet Suresi de (Dosdoğru ol) diye buyurmaktadır. Bizim masabaşı memurluk için Görevde Yükselme Sınavımız 2018'den beri yapılmıyor. Ne yapmalıyım? Gazetedeki köşenizde bu yazımı yayınlarsanız çok mutlu olurum. Sizden başka danışacak kimsem kalmadı” diyen Üzeyir Bayraktar isimli değerli okuyucumuz, elbette ki bazı durumlar size üzüntü vermiş ve sınırları zorlayıp duygu ve düşüncelerinizi dile getirmek istemişsiniz. Kendinizi haklı çıkaracak deliller de göstermişsiniz. Ama güzel dinimizde genel bir husus vardır. “Mümin dinine uyar günah işlemez kanuna uyar suç işlemez” dolayısıyla devletin kanunlarına göre hareket etmek uygun olanıdır. Bahsettiğiniz sınavla ilgili ise İçişleri Bakanlığının internet sitesinde https://www.icisleri.gov.tr/kurumlar/icisleri.gov.tr/personel-genel-mud/2021_gor_yuk_sinavi/1_GYUD-bilgilendirme-Dokumani_EK_1_.pdf adresine girerek İLETİŞİM BİLGİLERİ-İŞLEMLER ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜ’den konuyla ilgili yazılı veya telefon ile bilgi alabilirsiniz. İletişim bilgileri mevcuttur. Saygılarımızla. (F.A.)
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
621046 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/621046.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT