BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Koronavirüsün şakası yok!

Dünya beş aydır Covid-19’la yatıp kalkıyor. Herkesi esir aldı. Ekonomiler can çekişiyor. Amerika’da 46 milyon insan işsiz kaldı. Avrupa’da da çok insan geçim derdinde. Hemen her ülke para basıyor. Restoranlar, oteller, araba kiralama şirketleri zorda. 
Koronavirüs çok ciddi bir hastalık. İnsanları öldürüyor. Bu hastalığı yaşayanlar çok acı şeyler anlatıyorlar. Mesela koronavirüsü tecrübe eden ve 40 gün süren tedavinin ardından yenen Kartal Mahallesi Hürriyet Mahallesi muhtarının anlattıkları ibretlik. Yaşadıklarını anlattı. Hürriyet Mahallesi Muhtarı Fatih Ekiz, "15 günde 20 kilo kaybettim. Benim yaşadıklarımı yaşasalar insanlar maskeyi ömür boyu çıkarmazlar” dedi.
Bu kadar sert ve acımasız bir hastalığa karşı tedbirli olmak şart. 1 Haziran’da bütün dünya tedbirleri gevşetti. Ancak düğünler, asker uğurlamaları ve tatil beldelerindeki görüntüler ilerisi için umut verici değil. 
Nitekim ikinci dalga her yerde başladı. Türkiye’de vaka sayısı 1000’in altına düşmüyor. Böyle giderse de düşecek gibi görünmüyor. Dünyadan da olumsuz haberler geliyor. Avustralya'nın ikinci büyük kenti Melbourne'de koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle karantina tedbirlerine geri dönüleceğini açıklandı.
Victoria Eyaleti Başbakanı Daniel Andrews, yaklaşık beş milyon nüfuslu kentte altı hafta sürecek tedbirlerin bu çarşamba gecesi yerel saatle 23.59'da başlayacağını duyurdu. Karantina tedbirleri kapsamında sadece gıda alışverişi, sağlık ve bakım hizmetleri, egzersiz ve işe gitmek için evden çıkmaya izin verilecek...
Amerika, İngiltere, İspanya, Peru, Brezilya, Hindistan gibi ülkeler hâlâ cebelleşiyor. Böyle giderse bu ülkelerde de sert önlemlere dönülecek. Amerika’dan bile kırmızı alarm sinyalleri geliyor. Beyaz Saray Sağlık Danışmanı Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Dr. Anthony Fauci, ABD'de günlük koronavirüs vaka sayısının 100.000'e ulaşmasına "şaşırmayacağını" söyledi. 
Hafta başında Kongre'de senatörlere bilgi veren Fauci, "Şu anda kontrolün elimizde olmadığı açık" diye konuştu ve Amerikalıların maske kullanımı ve sosyal mesafeye yeterince dikkat etmediğini söyledi. Fauci, yeni vakaların yarısının dört eyalete ait olduğunu belirtti. Bunlar Florida, Arizona, Texas ve California. Bunlar da dâhil olmak üzere güney ve batıdaki 16 eyalette vaka sayılarının hızlı artış gösterdiği ve yeniden kısıtlamalara dönmek zorunda kaldıkları belirtiliyor.
Türkiye de -eğer böyle giderse- sert tedbirler almak zorunda kalabilir. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca "mesafe, maske ve hijyene dikkat edin" deyip duruyor. Eğer dikkat edilmezse çok ciddi sonuçları olur. Hem ekonomik hem sağlık açısından yıkıcı olabilir. 
Hâlâ Covid-19’un yapısı tam çözülemedi. Aşı bulunamadı. Şu ilaç yarıyor diyenler de doğruyu söylemiyor. Virüsün vücuttaki etkileri bile tam bilinmiyor. O yüzden tedbiri elden bırakmamak lazım. Elbette ekonomi de yürümek zorunda. 
Türkiye iyi yolda. Süreci iyi atlatıyor. Ülkemizde en az hasarla Covid-19 bitecek. Ama dikkat etmek şart. Yoksa gene vaktimizi evlerde geçiririz. Koronanın şakası yok!..
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
614331 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/614331.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT