BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Gerçekler algıya kurban gidiyor!..

Gördük, yaşadık, şahit olduk. AK Parti, yurdu yurtlarla donattı. Cumhuriyet tarihinde yapılanın dört mislini 20 yılda yaptı.
 
Sayı da arttı kalite de. İl merkezlerini söylemiyorum. Kâhta'da, Besni'de, Aşkale'de, Horasan'da, Taşlıova'da, Ulukışla'da, Munzur'da, Yerköy'de, Sungurlu'da, Hopa'ya, Tirebolu'da, Harput'ta, Kadirli'de, Şuhut'ta, Manyas'ta, Elbistan'da, Eğirdir'de, Zara'da Kredi Yurtlar Kurumu'nun yurdu var.
 
Tam 241 ilçede. Ama "AK Parti yurt yapmadı, öğrenci sokakta kaldı" diye konuşuluyor ve bu görüş kabul görüyor.
 
* Hükûmet her sene on binlerce öğretmen ataması yapıyor. 2002'den bu yana 722 bin öğretmen tayin edilmiş. Geçen hafta 15 bin kontenjan açıklandı. Ama adaylar bunu değil de neden atamanın karma yapıldığını konuşuyor. Teşekkür beklerken şikâyet geliyor.
 
* Ülkenin dört bir yanına mega projeler dizilmiş. Boğazlar köprülerle donatılmış. Son gerdanlığımız 1915 Çanakkale'nin son tabliyesi sevk edilmiş. Çanakkale'nin iki yakası 6 dakikada geçilecek. Ancak mühendislik harikası bu eser değil, 15 avro olduğu açıklanan geçiş ücreti konuşuluyor.
 
* Türkiye ağaçlandırmada Avrupa birincisi olmuş. Ülkedeki orman varlığı, 23 milyon hektara dayanmış. Ama bu başarıyı sergileyenler "yeşil düşmanı" diye lanse ediliyor.
 
* Orman yangınlarına karşı 4 bin 150 havuz yapılıyor, insansız hava araçları devriye geziyor. Ama bunu yapanlar "ormanı yakıp otellere alan açan kişiler" diye tanıtılıyor. Batık Türk Hava Kurumu uzay çağı kurumu gibi sunuluyor, hurda uçaklarından dünyanın en iyisiymiş gibi bahsediliyor.
 
* Devletin gücünü ve şefkatini deprem ve sel felâketlerinde görüyoruz. Van'da, Elâzığ'da, İzmir'de yıkılan konutların yerine bir yılda yenisi dikildi. Yaşlıya, fakire, düşküne az ya da çok maaş ulaştırılıyor. Ama devletin halkına uzanan şefkat eli görülmüyor da "devlet halkından IBAN istiyor" yaygarası yapılıyor.
 
* Konutlar yükselirken 'şehirler betona gömüldü' diyenler, inşaatlar durunca 'millet ev bulamıyor' diye ortalığı yıkıyor.
 
* Şehir hastaneleri deyince akıllara ne sağlıktaki zihniyet değişimi, ne iyileşen fiziki şartlar ne hizmet kalitesi geliyor. Sürekli birilerinin yazıp çizdiği 'hasta garantisi iddiaları' konuşuluyor.
 
Hükûmet mi yaptıklarını anlatamıyor, muhalefet mi çamur atmada başarılı, muhalifler mi algı oluşturmayı beceriyor bilemedim.
 
Bir yerlerde yanlış var! Büyük işler küçük hesap hatalarına ve karalamalara kurban gidiyor.
 
Biri Z kuşağı mı dedi?
 
İstanbul Yeşilköy'de tertiplenin Teknofest'i ziyaret etme imkânı buldum.
 
Gençlerin aşkına, şevkine, iştiyakına, hevesine, merakına şahitlik ettim. Alanda muhteşem bir atmosfer vardı.
 
Teknofest sadece, uçakların, helikopterlerin, insansız hava araçlarının sergilendiği bir fuar değil.
 
Burun kıvıranlar, ideolojik körlükten dolayı mesafeli duranlar, "damadın festivali" diye küçümsemeye çalışanlar çok yanılıyor.
 
Orada 'Büyük Türkiye'ye serpilen tohumları, gelecek vizyonunu görüyorsunuz.
 
Hava araçlarının yanı başında kurulan çadırlarda inanılmaz fikirler toplanmıştı.
 
Otomobiller, insansız hava araçları, uçan arabalar, roketler, hayatı kolaylaştıran otonom projeler... Daha neler neler...
 
Türkiye'nin en doğusundan en batısına, kuzeyinden güneyine her ilinden pırıl pırıl gençler gelmişti.
 
Nasıl heyecanlılar, nasıl hevesliler.
 
Stantlarının başında ziyaretçilerin bekliyor, soru sorulduğunda takır takır anlatıyorlar.
 
Projelerinin isimleri de tasarımları kadar dikkat çekici.
 
Birisi "Hezarfenoğlulları" koymuş hava aracına, diğeri "Delibaşlar" demiş; ötekisi otomobiline "Kızılelma" yazmış...  Ne mutlu ki hepsi de kökünden güç alıyor.
 
Sanayi Bakanı Mustafa Varank tek tek ziyaret etmiş, projelerin üstüne imza atmış... Onlar için altın değerinde.
 
Ok yaydan, cin şişeden çıkmış...
 
Bakmayın popüler kültürün ürettiği YouTuber gençliğine.
 
Z kuşağı o meydandaydı.
 
Halkımızın ilgisi de görülmeye değerdi. Adım atacak yer yoktu.
 
Umutlandım, mutlu oldum, duygulandım. Bir ara arkada "Tuna Nehri akmam diyor" marşı çalarken itiraf edeyim gözlerim doldu.
 
Yüreğinde vatan sevgisi taşıyan herkesin gurur duyacağı bu tablonun oluşmasını sağlayan T3 Vakfı'na ve Selçuk Bayraktar'a ne kadar teşekkür etsek az.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
620798 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/fatih-selek/620798.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT