BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Burçlar

 
Taze gelin ile kaynana karşı karşıya oturmuşlar. Kaynana; "Gelin, sen daha yenisin birbirimizin huyunu suyunu oturup konuşarak anlayalım" demiş ve başlamış anlatmaya: "Aman kızım benim üç hâlim vardır, dikkat et. Saçıma gül takmışsam neşeli olurum; her yola gelirim... Kulağımın arkasına gül takmışsam havamda olmam.; çok ısrarcı davranma... Eğer yakama gül takmışsam sakın etrafımda dolaşma, çok sinirliyimdir!" Kaynananın lafı biter bitmez gelin girmiş lafa; "Anne benim hâlim malim yoktur. Bacak bacak üstüne atarım, kahvemi yudumlarım. Sen gülü nerene takarsan tak, ben keyfime bakarım..." 
Koç; Patavatsız, asabi, geliniyle sürekli rekabet eden kaynana. Lider olmak için doğan koç burcu kadını, ipleri elinde tutmayı sever. Sahiden de koç gibidirler. Size tosladıkları zaman hayatınız kararır. Çevrelerine karşı neşeli ve mutlu görünürler ama gelin ve damatları yiyip bitirirler. Allah yardımcınız olsun.
Boğa; Mutfağa ve boğazına düşkün, başkasının yemeğini beğenmeyen ama yerinden de kalkmayan kaynana. En önemsediği şey elinizin lezzetidir. Kayınvalidenize sultanlara layık sofralar kurup pohpohlarsanız o da sizi hoş tutacaktır. İnatlaşmayın, diklenmeyin. Pelerin sallamanın âlemi yok; çünkü zaten boğalar gibi ayaklarını yere vurup dururlar ve her dem tehditkârdırlar…
İkizler: Sürekli konuşan ve gençlik anılarını anlatan kaynana. İşiniz zor uyaralım. Her an fikir değiştirebilir; sabah sizi sevip akşam nefret edebilir. Zekâları pek parlaktır. Gelin ve damatlarına zekâ üstü sürprizler yapabilir.
Yengeç: Oğlunun büyüyüp evlendiğini asla kabullenemeyen kaynana. Ailesine, yuvasına ve oğluşuna düşkün bir kişiliği vardır. Bu düşkünlük bazen fazla abartılıdır. O yüzden de gelinler sinir olur. Çok ısrarcıdır; pişirdiğini yedirmeyi ve kararları vermeyi sever.
Aslan: Kendini ve  sülalesini öve  öve bitiremeyen kaynana. Üstünüzde net bir otorite kurmasa bile onun gücünü hissedersiniz. Altını, takıyı, süsü püsü sever. Geliniyle yarışır, gerilim yaşatır. Kükredi mi bittiniz. “Benim dediğim olacak! sıkıysa olmasın!.. ” modundan hiç çıkmaz. Oğluşunun anneciğinin sözünden çıkmasına katlanamaz.
Başak: Hastalık hastası, temizlik hastası, şikâyetçi eleştirel kaynana. Burcunda her yıl altı ay süren ay, güneş, bel ve boyun tutulmaları görülür. Varlıklarıyla yoklukları pek fark edilmez. Bu kaynanaların bütün zararları kendilerinedir. Titiz ve tertipli olduğunuz sürece…
Terazi: “Gelinim de kızım sayılır” deyip sinsi sinsi dedikodu yapan kaynana. Öte yandan dengenin temsilcisi terazi kaynanası vicdanlı ve duyguludur. Genellikle ideal kaynanalar bu burçtan çıkar…
Akrep: Gelinin evini, bütçesini, harcamasını, sosyal hayatını, didik didik soruşturup takip eden kaynana. Bonkör ama kıskanç. Kendi hâline bırakın pek bulaşmayın demek en akıllıcası sanırım.
Yay: Arkadaşlarıyla sürekli güne, kültür turuna giden gezekçi kaynana. Huzursuz dönemleri vardır. O döneme denk geldiyseniz kendinize dikkat edin! Sivri dillidir çünkü. Güzel güzel konuşurken gerilirler. Gelini, damadı, evi köyü feciii gererler.
Oğlak: Ev ekonomisi, yatırım vb. konularda söz sahibi kaynana. Hayatın gerçeklerini ön planda tutarlar. Sevgi gösterisi şımartılma beklemeyin. Vazgeçmez taviz vermezler ne kalıplarından ne kararlarından; inatçıdırlar. Sakın ola didişmeyin. Oğlaklar, en tepedeki otlara ulaşmak için her şeyi göze alırlar.
Kova: Bir partinin kadın kollarında yahut bir dernekte aktif yer alan kaynana. Zeki ve “ben bilirim” diyen, dokuz kralla barışık, herkesle hatta geliniyle bile arkadaş olabilen tiplerdir. Fena sayılmaz lakin huyunca gidin. Kafayı size bi takarsa yandınız derim!
Balık: Yaş aldıkça çocuklaşan, ilgi sevgi isteyen muhtaç kaynana. Kırılmak ve ağlamak için yer ararlar. Bu da belli bir süre sonra bayar. Ha numaradan hastalanmalar, ayılıp bayılmalar.. Bu burç kaynanalar tarafından bulunmuşlar…
Ninemi de merak ettim, gerçi burcunu biliyorum ama “Yükselenin ne?” diye sordum, döndüü baktııııı, “Tansiyonum!..”  dedi, içimdeki astroloji merakı oracıkta can verdi…
 
 Ninem diyor ki;  Gelin kaynana toprağından olurmuş.
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
613879 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/halime-gurbuz/613879.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT