BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Kör dövüşü

Kemal Belgin
Facebook

Bu futboldan başka her şeye benzeyen tarihî rekabet oyunu, iki takımın hatalı kurgusundan dolayı heyecandan çok, sıkıntı verip durdu…

Kadıköy'de dün akşamki tarihî rekabet maçının öncesi yazılıp çizilecek bu kadar çok malzeme uzun zamandan bu yana spor basınını dolaşmamıştı.
G.Saray'ın bir gün önce Beşiktaş ikramıyla şampiyonluk şansının bir hayli fazlalaştığı oluşumuna karşı tandemdeki iki oyuncunun birden olmayışı da tabii ki ayaklara takılmış bir pranga olacaktı.
Ev sahibi F.Bahçe ise eldeki kadro malzemesinin tamamını istediği gibi kullanabilecek bir şansa sahipken zirve yarışında bulunmayışı şöyle dursun hâlâ dipteki bazı pis kokuları teneffüs eder vaziyetteydi. Oyunun başlarında G.Saray bol pas yaparak rakip sahaya yerleşme ya da kaçabilecek Onyekuru'yu topla buluşturma üzerine kurmuştu oyun planını. Tabii ki tandem arızası sebebiyle ön liberoların aklı da hep arkada oynuyorlardı. Buna karşılık F.Bahçe bence hatalı kurulu orta sahasına bir de Moses boşluğu eklenmişti ki kapılan toplar ya da ikram edilenler bir türlü organize biçimde Valbuena'nın varlığına rağmen G.Saray kalesine taşınamıyordu.
Tabii bu arada G.Saray'ın Diagne denen siyah heykelle oynayışı, dokunan hiçbir pas tezgâhına kendini gösteremediğinden pozisyon bulma sıkıntısı da yaşanıyordu. Öyle bir yanlış yarışı sürüp giderken Hasan Ali'nin iki taksitle oyundan atılışı en azından G.Saray'a sahanın kenarlarından bir şeyler yapabilip F.Bahçe savunmasının yerleşimini bozma şansı tanıyacaktı. Nitekim 44'te hani derler ya taa Fizan'dan gelen top son direkte Onyekuru'nun kafasıyla gole gidiverdi. Tabii orada Ersun Yanal'a sormak lazım; Moses sağ kenarda oynar mı diye.
Ancak ne var ki G.Saray'ın bir kişilik fazla takımı, devamlı ayağa pas zenginliği yaşamaya çalışırken aslında sergilediği şey fukaralıktan başka hiçbir şey değildi. Ersun Yanal Jailson'u oyuna geç alışı ile bence aslında takımı daha da eksik oynatıyordu.
Hele hele Fatih Hoca'nın kırmızı kart korkusuyla içeride bıraktığı Belhanda'ya Ndiaye de eklenince ilerideki Diagne sayıları bir hayli artmış oldu.  
Sonuç olarak bu futboldan başka her şeye benzeyen tarihî rekabet oyunu G.Saray'ın stoper dezavantajlarına F.Bahçe'nin de on kişilik oyunu eklenince heyecandan çok sıkıntı verip durdu.

MAÇIN ADAMI: Donk

 

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
607510 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/kemal-belgin/607510.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT