BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Umutlar yeşerdi!

Küresel borsalar yeniden boğaların hâkimiyetine girdi.. ABD ile Çin arasında ticaret savaşlarını bitirecek görüşme küresel risk iştahını geri getirdi. Özellikle Wall Street bu gelişmeye çok olumlu tepki veriyor. Ticaret gerilimlerinin artmasıyla güvenli liman algısı olarak çalışan dolar varlıkları geriledi. 
Kasım sonunda Arjantin'de gerçekleştirilecek G20 ülkeleri zirvesinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ticaret konusunda anlaşmaya varmak isteyen ABD Başkanı Trump üst düzey ABD'li yetkililere potansiyel maddeleri içeren bir taslak hazırlamaya başlama talimatı verdi. Çin ile olası bir anlaşma için atılan bu adım, Trump'ın perşembe günü Xi ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra atıldı. Amerika’dan Asya’ya kadar hisse senetlerindeki yoğunlaşmanın temelinde bu gelişme var. Peki Trump gümrük vergilerinden neden çark etti? ABD ekonomisi alarm vermeye başladı. Eylül ayında kişisel gelirler 0.2 kişisel harcamalar 0.4 arttı. Geliri azalan insanlar hayatlarını sürdürmek için daha fazla harcamak zorunda kaldılar, yani borçlandılar. Büyümenin öncü göstergesi imalat endeksleri geriliyor. Ekimde 57.7 ile son 6 ayın en düşük seviyesine indi. Trump 6 Kasım ara seçimleri öncesinde Amerikan halkına bu gidişe son vereceğini göstermek için güçlü bir mesaj vermek istedi. Sadece bu kadar mı? Hayır! Avrupa’nın en büyük problemi Brexit için somut adım atıldı. İngiltere’de finans hizmetleri şirketlerinin İngiltere AB’den ayrıldıktan sonra Avrupa piyasalarına erişimini sağlayacak anlaşma yapıldı, sterlin değer kazandı. Gerçi bu konuda nihai karar alınmış değil, ancak yapıcı açıklamalar piyasalarda olumlu algılandı. Biz de bu havadan istifade ettik. BİST bankalarla coştu, yabancı fon girişi arttı, dolar değer kaybediyor, altın güçleniyor...
Hükûmetin attığı tutarlı adımlar sonuç vermeye başladı.. Yeni Ekonomi Programı yabancı yatırımcıyı ülkeye çekiyor. Yaşanan ekonomik saldırılar karşısında bankacılık sektörü dik durdu alınan seri tedbirlerle süreç çok iyi yönetildi, artık normalleşme başladı. Bunu nereden anlıyoruz? Kurlarda istikrar oluştu, faiz oranlarında düzelme var. Şu anda kredi faizleriyle ilgili %30’lar konuşuluyor. İki hafta önce %40’lar telaffuz ediliyordu. 5 Kasım’da açıklanacak ekim enflasyonu büyük ihtimalle düşük çıkacak. Türkiye'deki toplam borç korkutucu boyutta değil tam tersi yönetilebilir seviyede.. İtalya'nın kamu borcu Türkiye'nin toplam borcundan daha fazla. Mevduatta yaşanan dalgalanma sonrası Türk lirasına geçiş başladı.
Ekonomide taşlar yerine oturuyor. Kurumsal tarafta, özellikle yabancı para kredi taleplerinin olumlu anlamda düşmesi ekonominin sağlıklı yapıya kavuştuğunu gösteriyor. İşte en canlı örnek. Büyümenin öncü göstergesi imalat sanayi endeksi (satın alma yöneticileri endeksi) eylüldeki 42.7 düzeyinden ekimde 44.3’e yükseldi. Türkiye’ye dört gözle beklediği haber geldi mi? Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkilinin verdiği bilgiye göre ABD, İran enerji sektörüne yarın başlatacağı yaptırımlardan bizim de aralarında bulunduğumuz 8 ülkeyi muaf tuttu. Türkiye’nin, İran’dan doğalgaz ve petrol alımını sürdürecek olması büyük bir problemi ortadan kaldıracak.. Siz bu satırları okurken büyük ihtimalle karar açıklanmış olacak.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile cuma gecesi telefon görüşmesi gerçekleştiren Başkan Trump'ın, Brunson’a karşılık İran muafiyeti ile cevap verdiği söyleniyor.
Türkiye ile ABD’nin Menbiç’te ortak devriye görevine başlamaları çok olumlu bir gelişme. Ancak Fırat’ın doğusuna karşı başlatılan operasyonda çok titiz davranmalıyız. Terörü yok ederken ABD askerlerini vurursak bir çuval incir berbat olur. Türkiye bu konuda kararlı olduğunu gösterdi, PKK’nın uzantısı YPG, Menbiç’ten kaçmaya başladı. Bugüne kadar ölçülü davranarak kazançlı çıktık. Yine öyle olalım...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
604950 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/604950.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT