BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Kıskananlar çatlasın!

Kur saldırısına ve faiz lobisinin ekonomik operasyonlarına rağmen Türkiye, üçüncü çeyrekte %1,6 ile tahminlere uygun büyüdü. Eksi rakam bekleyenlerin suratı kızardı. Yılın ilk çeyreğinde %7,3, ikinci çeyrekte %5,2 büyüyen Türk ekonomisi 4’üncü çeyrekte sıfır büyüme gösterse dahi 2018’i %3,5 genişlemeyle tamamlayacak. Kaldı ki son dönemde biliyorsunuz TL’deki güçlenme dolayısıyla 3’üncü çeyreğin aşılacağı kesin. Gayrisafi Yurt İçi Hasıla tahmini, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde cari fiyatlarla %21,8 artarak 1 trilyon 13 milyar 453 milyon TL oldu. Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2018 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,1 arttı. 
Özetle 2018 yılında %4 seviyesinde bir büyüme hızına kavuşacağız. Almanya’nın yıllık büyümesinin %1,1 olduğunu düşünürseniz Türkiye’nin gösterdiği başarı çok daha iyi anlaşılır. 
          ***
Hazine ve Maliye Bakanlığı son derece başarılı bir mali operasyon gerçekleştirdi. Türkiye’nin en büyük Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK)  ihracı yapıldı. Yani kurumların elindeki senet veya teminata konu olan alacakları menkul kıymet hâline dönüştürüldü. İpotek teminatlı menkul kıymetler dayanak gösterildi. Bankalar satın aldıkları bu menkul kıymetleri merkez bankasına vererek likidite temin edecekler. Eğer bunlar arasında ödenmeyenler çıkarsa banka bunların yerine başkalarını verecek. Hükûmet tıkanan inşaat sektörünü rahatlatmak amacıyla bu yöntemi hayata geçirdi. Onu diğer sektörler de izleyecek. Böylece piyasada likidite (para arzı) artacak, bunun sonucunda faizler düşüşe geçecek. Biliyorsunuz  bankalar kredileri tahsil edemedikleri için faizler yüksek kalıyor. İşte bu uygulama onlara yeni taze kaynak sağlayacağı için faizler yönünü aşağı çevirecek.
3 milyar 150 milyon lira tutarında, 5 yıl vadeli 3 ayda bir sabit kupon ödemeli Varlığa Dayalı Menkul Kıymet satışına 118 yatırımcıdan tam 7 milyar 650 milyon liralık teklif geldi. Felaket tellalları bu uygulamayı son derece tehlikeli bir oyun olarak görüyor. Neymiş tehlike konut sektörünü kurtarma harekâtıymış. Peki, satılan senetleri almak için bu kadar büyük teklifte bulunanlar enayi mi? Konut sektörünün rahatlamasıyla birlikte binlerce vatandaşın evlerine kavuşarak mağduriyeti sona ermeyecek mi?
Böyle bir operasyon Türkiye’de bir ilk olarak gerçekleşti. Bankalar, emeklilik fonları, yatırım kuruluşları ve sigorta şirketlerinden büyük talep geldi. Böylece 4 bankaya ihraç büyüklüğü kadar likidite sağlandı. VDMK’lar yatırımcıların hesaplarına aktarıldı.
İhraç edilen Varlığa Dayalı Menkul Kıymetlere, Japon kredi kuruluşu JCR tarafından AAA ile en yüksek düzeyde yatırım yapılabilir uzun vadeli kredi notu verilmesi, yapılan uygulamanın ne kadar isabetli olduğunu gösteriyor. Bu yüksek notla hem yurt içinde, hem de yurt dışında nitelikli satış yapılabilecek. VDMK’lar Borsa İstanbul’da kote olacak. Bu uygulama diğer sektörlere de yansıyacak, para akışının artmasıyla birlikte piyasa canlanacak.
Ağzından ve kaleminden zehir damlayanların 2019 planları bozuldu. Onlar kendilerini ekonomide çöküşe göre hazırlamışlardı. Oysa kendileri enkaz altında kaldılar!..
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
605545 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/605545.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT