BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Şahap/Naci!

Para
Necmettin Batırel
Facebook
Mevduat faizleri ve katılım hesaplarına ödenen kâr paylarından yapılan stopaj kesintilerinin 2 ay uzatılması TL'ye geçişi hızlandırdı. Mevduat artışına yol açacak bu gelişmeden bankalar çok olumlu etkilendi. Kurlardaki gevşeme hızlandı.. Merkez Bankası Başkanının görevden alınmasının ardından sıkı para politikasından taviz verileceği endişesiyle geçen hafta 8,46 TL’ye yükselen dolar 8,00 TL’ye geriledi. Euro 9,45 TL’den işlem gördü. Peki bu tablo nasıl oluştu? Göreve başladığı günden bu yana “Faiz enflasyonun üzerinde olacak” diyen Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu yerli ve yabancı yatırımcılarla telekonferans yöntemiyle yaptığı görüşmede üstüne basa basa dedi ki: “Enflasyonda kalıcı düşüş sağlanmadan sıkı para politikasından vazgeçmeyeceğiz. 15 Nisan toplantısında indirim yok. Türk lirasının gücünü ve itibarını sağlayacağız...” Bu ifadeler eski Başkan Naci Ağbal’ın sözlerinin bire bir aynısı.. Yatırımcılar Şahap Bey'e “Sayın Başkan güzel söylüyorsunuz ama, Yeni Şafak gazetesindeki yazılarınızda tam tersi görüşü savunuyordunuz” deyince, “Ben şimdi Merkez Bankası Başkanıyım. Kurumsal devamlılık açısından banka kadrolarının önerileri doğrultusunda faiz adımı atacağım. Sizden ricam önceki Kavcıoğlu’nu unutun” diye cevap verdi. “Gerekirse faiz artışı da yapacak mısınız” sorusuna net cevap vermedi ama açık kapı bıraktı. 
Dövizden TL’ye büyük geçiş var. Yerlilerin döviz mevduat hesapları toplamı geçen hafta 8,9 milyar dolar azalarak 223,7 milyar dolara geriledi. 19 Mart haftasında bu rakam 232,5 milyar dolardı. Gerçek kişilerin mevduatları 7,2 milyar dolar küçüldü 140,2 milyara geriledi. Tüzel kişilerin yani şirket mevduatları 1,7 milyar dolar azaldı, 83,5 milyar dolara indi. Önceki hafta 800 milyon dolarlık hisse satan yabancı yatırımcılar perşembe günü banka hisselerine hücum ederek güçlü pozisyon açtılar. İhracatta büyük artış yaşanıyor. Geçen yılın mart ayına göre yüzde 42 artışla 18 milyar 985 milyon dolara ulaştık. Bu seviye tüm zamanların en büyük ihracat rakamı. Dış ticaret açığı, 2020 Mart ayına göre %14,2 gibi önemli bir düşüş gösterdi ve 5,5 milyar dolardan 4,7 milyar dolara geriledi. Mart ayı imalat sektörü endeksinin 52,6’ya çıkması faaliyet şartlarında güçlü iyileşmeyi gösteriyor.
Para Politikası Kurulunun 15 Nisan toplantısı kurların geleceğini belirleyecek. Faiz indirimine gidilmeyeceği kesin. Ancak bu kararın ardından yapılacak açıklama büyük önem taşıyor. Eğer aynı tema “yüksek enflasyon yüksek faiz” politikası vurgulanır ve şu anda %9,4 olan yıl sonu TÜFE hedefi yukarı revize edilirse piyasalar normal seyrine dönecek. Dolar/TL kademeli olarak 7,50’ye inecek, iş dünyası kur riskinden kurtulacak. Sadece faiz politikasıyla ekonomi kurtulur mu? Hayır! Mutlaka kamu bankaları öncülüğünde yeni düşük faizli kredi paketlerinin devreye girmesi gerekiyor. Henüz olağanüstü dönemden çıkılmadı.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618301 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/618301.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT