BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Eğilmez’den “eğilmeme” dersi!..

Eğilmez’in, “sezon sonunda eğilip bükülmeme dersi” veren mektubunun tamamını herkes okumalı. Ali Koç’a yazılmış ama, “aslında” Fikret Orman’a ve “benzerlerine” de “yazılmış” sayılabilir!..

Dertliler; çünkü “çok başarısız” oldular; bu tabloyu özellikle “camialarının ve taraftarlarının gözlerinden kaçırmak için”, durmadan “başarılı olan” rakiplerine “çamur atarak” hedef saptırmaya “kurtuluş çaresi” olarak sarıldılar!..
Kimlerden söz ettiğimi “hemen anlamışsınızdır”; sevgili okurlarım; Ali Koç ve Fikret Orman’dan!..
Son söyleyeceğim sözü en başta söyleyip “Kulüp yönetimi bakımından Ali Koç ile Fikret Orman, bir Mustafa Cengiz edemediler” diyerek, “sonrasında” sazı “ünlü” bir Fenerbahçeliye bırakıyorum.
Bakınız “Beş altı yaşından beri futbol izlerim. Ve bu işten iyi kötü anlarım. Fenerbahçe’nin yaşadığı problemler futboldan ziyade yönetim meselesi. Futbol benim gibi izleyiciler için oynandığına göre izleyici olarak benim de eleştiri hakkım var” diyerek “Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç’a yazdığı” açık mektupta, “ekonomist” Mahfi Eğilmez, gerçekleri “çok acı bir şekilde” nasıl ortaya koyuyor:
“Geçen yıl yapılan seçimleri kazanarak işbaşına geldiğinizde çıkardığınız finansal tablolar ve özellikle de borç durumu Fenerbahçe’nin sürdürülemez bir finansal yapı içinde olduğunu açık biçimde ortaya koyuyordu. Fenerbahçe, gelirleri TL ile olmasına karşın giderlerini (futbolcu ücretleri, transfer bedelleri vb.) avro ile yapıyor, kurda ortaya çıkan her artıştan ciddi darbeler yiyordu. Aradaki farkı kapatabilmek için bankalardan çoğu kez yöneticilerin kefaleti altında borç alınıyor ve kur artışına faiz yükü de binince finansal yapı bozulmaya devam ediyordu. UEFA’nın getirdiği sınırlamalara karşın bir yolu bulunarak bu sürdürülemez düzen sürdürülmeye çalışılıyordu.”
Eğilmez, “Ali Koç’un bu düzeni sürdürmeyeceğini ve değiştireceğini tahmin ettiğini” belirterek “şunları” yazdı:
“Yanılmışım. Siz de kulübü finansal açıdan çökerten önceki yönetimlerin eleştirdiğiniz uygulamasını aynen devam ettirdiniz. Birçok oyuncu transfer edip dünyanın parasını ödediniz. Üstelik bu oyuncuların hiçbiri doğru dürüst performans gösteremediği ve her şeyden önce takım olamadıkları için Fenerbahçe, ironik bir biçimde tarihinin en değerli isimlerinden birisi olan Lefter Küçükandonyadis’in adını taşıyan bir sezonu berbat denilecek bir performansla tamamladı. Bunun böyle olacağını tahmin edememenize şaşırdığımı söylememe izin verin. Bir benzetme yapacak olursak sağdan soldan derlenmiş bir lejyoner ordusuyla savaş kazanılmaz. Bu en bilinen kurallardan birisidir. Bir savaşın kazanılması için ordunun bütün askerlerinin birlikte, birbirini kollar biçimde savaşması gerekir. Oysa Fenerbahçe bu sezonda takım olamadı. Takım, sanki bütün takımların en kötü oyuncularının transfer edilip monte edilmesiyle kurulmuş gibiydi.”
Eğilmez’in “sezon sonunda eğilip bükülmeme dersi” veren mektubunun tamamını herkes okumalı. Ali Koç’a yazılmış ama, “aslında” be pekâlâ Fikret Orman’a ve “benzerlerine” de “yazılmış” sayılabilir!..
“Kulübünü mali bataktan kurtarmanın yolunu bulmuş, uygulamaya koymuş” ve de Fatih Terim gibi bir hocanın liderliğinde “kupa avcılığına çıkacak bir kadroyu kurarak Şampiyonlar Ligi Gruplarına doğrudan katılacak bir takım” oluşturan Mustafa Cengiz’in başarısını “kıskanan” ve “kendi başarısızlıklarının üzerini örtmeye çalışan” başkanlara sözüm kısa ve net; “Yanlışınızı, ‘ayıplı’ çamur yanlışı ile örtemez ve düzeltemezsiniz, atı alan Üsküdar’ı geçiyor, haberiniz ola!..”
HHH
İslam dünyasının, Türk milletinin ve okuyucularımın mübarek Ramazan Bayramı’nı kutlar; huzur, sağlık ve mutluluk içinde nice bayramlar dilerim.

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
608308 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ocal-uluc/608308.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT