BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Umudumuz futbolcular!

 
Türkiye, EURO 2020’deki İtalya maçına “kazanmak” için mi, “kaybetmemek” için mi çıkacak? Güneş, turnuva öncesi çok önemli olan hazırlık maçlarını çöpe mi attı? 
 
 
Şenol Güneş “Tabii ki korku yok benim içimde. Turnuvanın başlangıcı önemli bizim için. Ama gruptan çıkmak daha önemli. İtalya’ya karşı iyi bir oyun bekliyorum. Bizim oyuncular büyük takımlara daha iyi motive oluyor. Üç ihtimalli bir maç olacak ama bizim için ilk ihtimal kazanmak” diyor, EURO 2020 yolculuğuna çıkarken…
A Grubunda İtalya ile başlayacak mücadele, İsviçre ve Galler ile devam edecek; ilk adım; “Gruptan çıkabilecek miyiz?..” 
Bu satırlar yazılırken, “son hazırlık maçımızı Moldova ile oynamamıza” 12 saat var; “skor” bir yana, acaba “as kadro ile sahaya çıkacağımız” bu maçta “futbol olarak” çimlere ne dökeceğiz?..
Azerbaycan ve Gine maçlarına bakarsak; grubumuzda “işimiz zor”; hem de çok zor!..
Hazırlık safhasında, Şenol Hoca, ısrar ve inatla alışkanlık hâline getirdiği, “Torba kadro, çorba taktik” uygulamasına devam etti. Oyuncu deneme… Taktik deneme… Oyuncu eleme…
Sonra geliyoruz, “esas maçlara”, sahaya “şu” temenni ve ümitle çıkıyoruz; “Bizim oyuncular büyük takımlara daha iyi motive oluyor. İtalya’ya karşı iyi bir oyun bekliyorum.”
Üzülüyorum ama görüşümü, “dibek dövücüsünün ‘hınk’ deyicisi’ olmamak için” yazmak zorundayım; “Ben bekleyemiyorum.”
Zira, Hoca’mız bile “Umudum futbolcularda” demiyor mu; ya taktik, ya tertip, ya kenar yönetimi?..
Elbette gönül temennim, “İnşallah yanılırım ve İtalya’yı yeneriz”, ama “mantığım” gördüğümüz hazırlık maçlarındaki futbol ortada iken “Nasıl olacak bu iş?” sorusuna takılıp kalıyor!..
Hazırlık karşılaşmaları gösterdi ki, “gol sorunumuz” var… “Orta alanda hâkimiyet” eksiğimiz de…
İtalya ile oynanacak ilk maçta “bir beraberlik”, gruptan çıkma ümidimizi ve mücadele azmimizi arttıracak…
Dün geceki Moldova maçına çıkacak “as kadro” İtalya karşısına “kazanmak için mi, kaybetmemek için mi çıkacağımızın” işaretlerini verecek.
Pandemili ve çok yoğun bir sezonun yorgunluğunu henüz üzerinden atamamış futbolcuların mücadelesine sahne olacak grup maçları, “sahada ‘fizik olarak’ ayakta kalmayı başarabilecek” takımların başarılarına sahne olacak. 
Tabii, “asıl” teknik adamların “teori ve pratiği sahada nasıl eylemleştirdiği” ve “futbolcuların bunu nasıl gerçekleştirdiği” başarıya ulaşmanın temeli olacak ama biraz “şans” ve de “hakem” sözcüklerinin de sonuçları etkileyebileceğini unutmamamız gerek.
Yolunuz açık, şansınız bol, gönlünüz ferah olsun ay yıldızlılar, dualarımız sizlerle…
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
619205 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ocal-uluc/619205.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT