BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Türk atletizminde neler oluyor?..

Bu ayın sonunda yapılacak olan seçim sürecine girilirken, geçen hafta "Ankara'dan Türk atletizmi için 'kötü kokular' geldiğini" yazmıştım….
 
------
 
Pazartesi gecesi bir spor ekranında "Necdet Ayaz Atletizm Federasyonu Başkanlığı'na adaylığını koydu" haberini ve "basın toplantısını
izleyince", bir "atletizmsever spor insanı olarak" mutluluk duydum.
 
O "bir şampiyon, rekortmen atletti, atletizm federasyonlarında görev almış, dahası beş ilde 'Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yapmış' bir üst düzey spor yöneticisi idi."
 
Dünya Atletizm Birliği'nin bütün dünyada 196 ülkede uygulanan "Çocuk Atletizmi" projesinin Türkiye Koordinatörlüğü'nde gösterdiği başarı her türlü alkışa layıktı. Onun bu konuda yazdığı "Sağlıklı, Mutlu ve başarılı Bir Gelecek İçin ATLETİZM" kitabını okuduğumda, içimden "İşte
 
Türk atletizmini yönetmesi gereken insan" dediğimi hatırlıyorum.
 
Zira O, "bu projede gösterdiği başarı" ile Uluslararası Atletizm dünyasında da, "bir zamanlar atletizm pistlerinde yaptığı gibi, 'ağırlığını koymuş ve Türk atletizmini temsile layık' bir yönetici olduğunu" göstermişti. 
 
Hemen telefonumu aldım, "Türk atletizminin, Türk sporunun duayenlerinden birini" sevgili Erdenay Oflas kardeşimi aradım. Bir zamanlar "Türkiye'ye dünya atletizm pistlerinden madalyalar getirmiş, federasyon başkanlıkları ve yöneticilikleri yapmış" arkadaşları ile beraber,
"Nevzat Ayaz'ı desteklediklerini" anlattı. Anladığım kadarı ile 'seçim kulvarı için' kolları sıvamışlardı; hayırlı, uğurlu olsun!..
 
Bu ayın sonunda yapılacak olan seçim sürecine girilirken, geçen hafta "Ankara'dan Türk atletizmi için 'kötü kokular' geldiğini" yazmıştım.
 
Değerli meslektaşım Nezir Önal'ın "gazetecilik görevini yaparak" iki yazısında anlattığı iddialar, gerçekten çok ciddi idi ve sonunda, "Türk atletizmini, Türk atletlerini dünya atletizm pistlerinden mahrum edecek" kadar önemliydi.
 
İddia "geneli ile 'Olimpiyat kotasını arttırmak için 4x400 karışık takımının Erzurum'daki yarışmalardaki derecesiyle oynandığı" idi. Ve federasyonun Merkez Hakem Komitesi Üyesi Necati Çeteci, "Araştırmalarım sonucunda ulaştığım fotofiniş resimlerindeki sonuç ile federasyon sitesindeki sonuçların farklı olduğunu gördüm. Fotofiniş sonuçlarının değiştirilerek ilan edilmesi ve World Athletich'e gönderilmesi sonucu ülkemizin uluslararası platformda hayli ivme kaybettiğini düşünüyorum. Acaba başka yarışma sonuçları da bu şekilde ilan edilmiş mi?" diyerek istifa etmişti.
 
Dahası, Dünya Atletizm Birliği'nin bu konudaki birimi olan "Atletizm Dürüstlük Birimi (AIU)" 22 Temmuz'da bir duyuru yayınlamıştı. "Ülke ve atlet adının belirtilmediği ve soruşturmanın devam edeceğinin altının çizildiği" duyuruda "Tokyo Olimpiyat Oyunları öncesinde, Atletizm Dürüstlük Birimi (AIU), şüpheli sıralama performanslarının araştırılması için 17 sevk aldı. Yönlendirmeler 16 ülkedendi ve 31 sporcu ve beş bayrak takımını içeriyordu. AIU'nun araştırmaları sonucunda, Olimpiyat Oyunları için sekiz eleme performansı Dünya Atletizm Birimi tarafından tanınmadı ve ilgili sporcuların oyunculara katılması reddedildi. AIU tarafından, hileli bir davranışın söz konusu olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması için bir dizi vaka tespit edilmiştir" deniyordu.
 
İddiaya göre, 4x400 karışık takımımız Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda yarıştırılmamıştı.
 
Bu "genel iddiayı", detaylara indirerek, "yedi soru hâlinde" Federasyon Başkanı Fatih Çintimar'a "tek tek yazılı olarak" sordum.
Sayın Başkan, yedi soruya da cevap verdi. Cevaplar, "AIU araştırmasında "Türkiye'nin olmayacağı" konusunda beni tatmin etti. "Kaçamak" yoktu, son derece net ve şeffaftı.
 
Mesela, "Takımımızın yarışmalara katılmamasının sebebi, takımımız '16 takımlık kota barajının son sırasında iken,' son üç günde 'daha iyi derece yapan iki takımın' bizi 18'inciliğe düşürmesi" idi. 
 
Elbette, "son durum" AIU'nun soruşturması sonunda ortaya çıkacaktı. Bekleyip göreceğiz. İnanıyorum ki; biz temiziz!..
 
Başkan da "yeniden aday"; diğer aday adaylarının da "aday olabilmeleri için yüzde 15'lik imza barajını sağlamaları" gerekiyor… Bunun için de, Genel Kurula katılacak delegelerin isimlerinin federasyonca açıklanması ya da aday adaylarına delege listesinin verilmesi gerek!..
 
Eğer "geciktirilirse" seçimlere gölge düşecektir; bunu da kimse istemez!..
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
620844 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ocal-uluc/620844.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT