BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

TRUMP, GERÇEĞİ NİHAYET GÖRDÜ

Önce Savunma Bakanı Jim Mattis, Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararına muhalefet ederek şubat sonunda görevinden ayrılacağını duyurdu.
Bunun üzerine Trump, sürenin dolmasını beklemeden Mattis’in yerine yardımcısı Patrick Shanahan’ı vekaleten savunma bakanlığına getirdi. Şimdi kendisine kapı gösterilen Jim Matis’e düşen gecikmeden istifadır.
Başkan Trump’ın Suriye’den ayrılma kararına muhalefet eden yalnızca Savunma Bakanı olmadı. Savunma Bakanı şubat sonuna talik edilmiş bir istifa kararı almışken 2015’te Barack Obama tarafından DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilciliğine tayin edilmiş olan Brett McGurk ise doğrudan doğruya istifa etti.
Geçmişte de Başkan’ın vazifeden aldığı veya kendisi istifa eden diğer Amerikan hükûmeti mensupları olmuştu.
Donald Trump, ilk işbaşına geldiği günlerde “Bizim, Orta Doğu’da ne işimiz var? Çekileceğiz!” demiş fakat ilerleyen zamanlarda aksine uygulamalar olmuştu. İstifalar onu gösteriyor ki ‘Derin Amerika’nın oyuncuları, siyaset değil de ticaret adamı olan Donald Trump’ı o ilk ortaya koyduğu düşüncenin aksi istikametine yönlendirmişler.
PKK/PYD’ye on binlerce tır silah, teröristlerin eğitilmesi ve güney sınırımızın hemen ötesine gözetleme kuleleri dikilmesi günlerine böyle gelindi. Ankara, Washington’a yanlış yaptığını, bir terör örgütüyle iş birliğinin müttefikliğe sığmadığını, Türkiye’nin DEAŞ’tan korunmaya muhtaç olmadığını diplomasinin bütün dilleriyle anlatmasına rağmen muhatap taraf, bir türlü anlamak istemedi. Bunun üzerine Fırat’ın doğusuna harekât kararı aldık ve askeri sür’atle bölgeye sevk ettik. Biz bunu yaparken öyle anlaşılıyor ki Trump da kendini hesaba çekiyormuş. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ne diyordu?
-ABD’nin Kuzey Suriye’ye yığınak yapmasıyla burada kalmasının sebebi DEAŞ ise, siz onu bize bırakın biz, bu terör örgütünü temizleriz!
Sn. Trump’ı yüz seksen derece döndüren asıl müessir, Sn. Erdoğan’ın bu sözü olsa gerek.
Bu söz ve ardından iki Başkan arasında yapılan ve hâlen de devam etmekte olan telefon görüşmelerinde Başkan Trump, Türkiye’nin DEAŞ’ı temizleyecek karar, samimiyet ve güçte olduğuna tam kanaat getirdi. Nitekim son telefon görüşmelerinden sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kastederek “O, dediğini yapan bir insan!” dedi.
Trump, Türkiye’nin DEAŞ’ı bitireceğine kesin olarak inanınca iç kamuoyuna dönerek “DEAŞ, kalmadığına göre bizim Suriye’de ne işimiz var? Çekiliyoruz!” dedi.
Donald Trump’ın evvela siyaset yaptığı zannedilse de ABD bayrak, kuvvet ve araçlarının Suriye’nin kuzeyinden çekilmeye başlanması, sözünde ciddi olduğunu gösterdi.
Bu netice de istifaları getirdi. Belki devamı da gelir. Trump, olaya işini bilen tacir menfaatçiliğiyle bakmış ve en sonunda takma akılla değil, kendi zekâsıyla gerçeği bulabilmiştir. Ancak; Başkan’ın bu tercihi yapıp uygulamaya koyarak çekilmeyi başlatması, sadece birtakım devlet yöneticilerini rahatsız etmedi. İngiltere rahatsız, Fransa daha rahatsız, İsrail çok daha fazla rahatsızdır. Macron, Sarı Yeleklilerle baş edemediğine bakmadan diklenip Suriye’de kalacağını açıklamıştır. Netanyahu ise zıvanadan çıkmıştır. Ağzından köpükler saçılmaktadır. İsrail’in Filistin ve Filistinlilere yaptığı korkunç mezalimi hiç hatırlamayarak Türkiye’yi işgal ve katliam yapmakla suçlamaktadır.
Diğer taraftan, İsrail, Mısır, Yunanistan vs. Akdeniz’de kışkırtıcılık yapmaktalar.
Bütün bunlardan çıkan sonuç şudur. Trump ilk defa doğruyu bulmuştur. Doğru yola girince içeriden ve dışarıdan muhalefet görmeye başladı. Yahudi lobisi, Amerika’nın en etkili sivil ve mali güçlerinden biridir. İç ve dış muhaliflerin, şimdi Trump’ı koşumlarından kurtulmuş bir kısrak gibi gördükleri düşünülebilir. O’nu böyle görenler, herhâlde gereği için de harekete geçeceklerdir. Neler yapabilirler? Belki birçok tezgâh kurulabilir. En kuvvetli müeyyide yargının işletilmesidir. Donald Trump’ın Rusya’dan destek alarak başkan seçildiğine dair iddia yargıya taşınmıştı. Orada beklemekte. Süreç çalıştırılarak Trump’a yargı darbesi yapılabilir mi? ABD’de askerî darbe geleneği yok fakat yargı silahı vardır.
Bize düşen, Amerika hazır bölgeden çekilirken ve yer yer çekilmişken harekâtı başlatmaktır. Üstelik bugün düne göre daha iyi durumdayız. Dün Fırat’ın doğusuna harekât yaparken Menbiç, sıkıntılı hâliyle duracaktı. Bugünse ilk hamle Menbiç’le başlamış olmakta.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
605764 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/rahim-er/605764.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT