BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

ASKER KAÇAĞI

Onlar, gerek Fırat Kalkanı Harekâtı’nda ve gerekse Zeytin Dalı Harekâtı’nda Mehmetçikle birlikte çok güzel işler çıkarttılar, Mehmetçikle birlikte zaferlere imza attılar.
Fırat Kalkanı Harekâtı günlerinde adları “Suriyeli Muhalifler” idi. O günlerde birçok Suriyeli rejim muhalifi bir araya gelmişti. En belirgin müşterek hususiyetleri rejime muhalif olmaktı. TSK bu derli toplu olmayan insanları toparlayarak onları gayrı mütecanis bir güç olmaktan çıkartıp disiplinli bir ordu hâline getirdi.
Bu orduya HSO-Hür Suriye Ordusu veya ÖSO-Özgür Suriye Ordusu denmekte. Kendilerine son seçtikleri isimse “Ceyş’ül Vatani-Vatan Askerleri”dir. Bizim, “Suriye Kuvva-i Milliyesi” dediğimiz.
Başta bordo bereliler olmak üzere bu askerler, şimdi Suriye hududunun sıfır hattında yaptıkları tatbikatlarla düşmana korku salmaktalar.
Bu netice, Türk devletinin siyasi iradesiyle TSK ve ÖSO’nun eseridir. Menbiç ve Fırat’ın doğusuna girerken de -belli ki- önce bu aslanlar taarruz edecektir...
Bu Vatan Askerleri, vatanları yani Suriye için cephede şehid olurken, can verip-can alırken bir kısım taşı sıksa suyunu çıkartacak Suriyeli mülteci gençlerin şehirlerimizin sokaklarında manasız ve maksatsız şekilde zaman öldürmeleri yanlış ve sorumsuzluktur. Suriyeli soğukluğuna da yol açan bu yanlışlığın tez zamanda düzeltilmesi bir devlet kararını beklemektedir.
ÖSO da komutanları da bunu talep ediyor. “Türkiye’deki Suriyeli gençleri buraya yollayın eğitelim savaşsınlar!” diyorlar. Bu talep, bu çağrı kesinkes doğrudur ve mutlaka gereği yapılmalıdır.
Suriye toprağı sadece ÖSO askerleri için mi vatandır? Onlar şahsi arsa, bağ ve bahçeleri için ölmediğine göre Suriye, her Suriyeli vatansever için vatandır.
18-48 yaş aralığındaki Suriyeli gençlerin İstanbul veya diğer Türk şehirlerinde boş gezmeye hakları yoktur. Askerî tabirle söylemek gerekirse bu yapılan “asker kaçaklığı”dır. Bu yaştakilerin birinci önceliği ticaret değil vatan müdafaası olmalıdır.
Suriye, ne yalnızca Hür Suriye Ordusu askerlerinindir ve ne de Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumaktan sadece Mehmetçik mes’uldür.
Mülteci gençler, askere sevk edilmeli, firar edenlere de asker kaçağı muamelesi yapılmalıdır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
605783 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/rahim-er/605783.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT