BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Seyrine doyulmayan mezarlık!..

Ünal Bolat
Facebook
 “Göreve başladıktan sonra yavaş yavaş Tatvan’ı ve civar köyleri de tanımaya başlamıştım...”
 
 
Bitlis’in şirin ilçesi Tatvan Sağlık Ocağında 1974 yılında göreve başladım.
Van Gölü ve çevresi başta Van olmak üzere Tatvan ve Bitlis’in güzel ilçeleri Van Gölü'nün kıyısındadır. Karlı dağların ortasında kefal balığı ve nefis kokulu sodalı suyuyla ve binbir güzelliklerle çevrili bir doğa ve tabiat harikası ve inci tanesidir Tatvan...
Siz burayı bir de yazın göreceksiniz insanın içine huzur umut ve sevgi aşılıyor. Van Gölü’nün bir renkten bir renge geçerken karlı dağlar ve soda kokulu denizi andıran güzelim kıyısındaki bu güzel şehir beni her zaman buraya çağırır.
Gençliğim, delikanlılığımın yedi yılını geçirdiğim, öğrenci ve memur olarak bulunduğum Van ve Tatvan en güzel günlerimin geçtiği yerlerdir.
Bu yerlerde yaşadığım tatlı ve güzel hatıraları ömrüm boyunca unutmam mümkün değil.
Belki de elimi uzatsam tutabileceğim o güzelim yerler ne yazık ki çok uzak olduğundan gidemiyorum, gelemiyorum. Ama bendeki ve belleğimdeki unutulmaz yerlerini her zaman korumaya devam ediyorlar.
Yine oradan bir hatıramı siz okuyucularımla paylaşmak istiyorum...
Tatvan'da göreve başladıktan sonra yavaş yavaş Tatvan’ı ve etrafındaki köyleri de tanımaya başlamıştım. Sadece Tatvan merkeze değil köylere de hizmet götürüyorduk. Köylerde hasta takibi ve muayenesi, okul çocuklarının ve bebeklerin aşı tedavi ve diğer sağlığı hizmetlerini yapmaya çalışıyorduk. Hizmet götürdüğümüz köylerin çoğu Van Gölü'nün çevresindeydi. Hepsinin manzarası çok güzeldi, seyrine doyum olmazdı. Bilhassa ilkbahar ve yaz aylarında bir tarafta karlarla kaplı dağları diğer tarafta masmavi Van Gölü ve çevresindeki harika görünümlü yeşilin her tonunu taşıyan köyleri seyretmek ve dolaşmak bize sonsuz bir zevk veriyordu.
Yine öyle bir mayıs ayının güzel bir gününde gölün güney kıyısındaki bir köyüne aşı yapmak için yola çıktık.
Köyün yolu yeşilliklerle dolu ve yemyeşil ağaçların süslediği nefis manzaralı, gölün tam kıyısından uzanan toprak bir yoldu. Tatvan’a uzaklığı 15 km civarındaydı. Kısa süre içerisinde köye yaklaşınca bizi önce gölün kıyısındaki köyün mezarlığı karşılamıştı... DEVAMI YARIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
611727 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/611727.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT