BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Tüp gazdan doğalgaza…

Ünal Bolat
Facebook
 “Rabbim o yokluk ve tüp gaz kuyruğu günlerini bir daha bu millete yaşatmasın…”
 
Yıllar önceki tüp gaz kuyruğunu ve sonrasında şahit olduğum bir hatıramı anlatmaya bugün de devam ediyorum...
Biz böyle “Allah’ım sabır ver” diyerek “la havle” çekerek bir tüp gaz için beklerken, hemen karşımızdan bize doğru bir yaşlı teyzenin geldiğini gördük...
Kadıncağız melul mahzun gözümüzün içine baktı baktı... Ve dedi ki:
“Evladım müsaade ederseniz, sıraya girip bir tüp gaz almak istiyorum. Evde iki yetimim var. Başka da kimsemiz yok. Ne olur şu ufak tüpü alıp gideyim...”
Biz kadıncağızın yalvaran konuşmasına dayanamayıp, bütün kuyruktakiler hep birlikte “Tabii teyze bu kadar bekledik de bir seni mi beklemeyeceğiz. Hemen al” dedik.
Biz öyle dedik ama tüpçü bey acaba ne diyecekti? Kadıncağız ona da de aynı şekilde yalvaran bakışlarla derdini anlatıp tüp gaz istedi. Hatta uzaktan akrabası falan olduğundan bahsetti. Tüpçü, kadıncağıza kibirli ve biraz da tiksinerek baktıktan sonra elindeki küçük tüpü aldığı gibi caddenin ortasına fırlatarak bağırdı:
-Her gelen benim akrabam oluyor. Kim inanır size be! Sırana geç ve sıranı bekle!
Hepimiz bu davranışa şoke olduk. Ama bu merhametsiz adama müdahale edecek cesareti kuyruktaki hiç kimse kendinde bulamadı. “Bir şey yapmak lazım” diye düşünürken çevreme bakındım. Baktım ki herkes aynı şekilde çok üzülmüş. Ve o an bir şey oldu… Kuyrukta bekleyenler sanki anlaşmış gibi hiç kimse tüp almayı beklemeden sıradan çıkıp evinin yolunu tuttu. Bu güzel bir protestoydu… Tüpçü önce anlamadı. Sonra arkamızdan bağırdı:
-Almazsanız almayın be! Paşa gönlünüz bilir. Tıpış tıpış gelirsiniz sonra…
O iftar ve o gece yemek yapmadan çay demlemeden yaptık iftarı ve sahuru… Ertesi gün işe giderken yolumuzun üzerinde itfaiye araçlarının siren seslerini duyduk…
Şehrin en işlek caddesinde millet çığlık çığlığa bağırıyordu… Tüpçüde yangın çıkmış… Tüpçü yanıyormuş…
O akşam o yaşlı teyzenin tüpünün sokağa fırlatılışı ve o iki yetimin babaannesinin sessiz sedasız yuvarlanan tüpünü alıp uzaklaşmasını hatırladım… İtfaiye araçları gelmişler yangına müdahale etmişlerdi ama tüp patlamalarıyla dükkânın tamamı kül olmuştu…
Alma mazlumun ahını sözü hatırıma geldi… Rabbim kimseyi merhametsiz etmesin… Kimseyi muhtaç etmesin… Rabbim o yokluk ve kuyruk günlerini bir daha bu millete yaşatmasın… Yeni bulunan doğalgaz ve petrol rezervlerimizi de milletimize hayırlı eylesin… Nereden nereye değil mi?
        Fahri Kasap-Konya
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
619293 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/619293.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT