BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Eğitimin isimsiz kahramanı

“Benim devlet okullarındaki bu çocuklara borcum var. Devletim beni okuttu, başka yere gidemem!..”
 
Ankara Sağırlar Okulunda geçen bir hatırayı anlatmaya bugün de devam ediyorum...
Figen Öğretmen özel eğitim bölümü teklifini “Öğrencilerim sahipsiz kalır, üzülürler” diyerek kabul etmedi. Zengin aileler, özel eğitime muhtaç kendi çocuklarına evde özel öğretmenlik yapması için ciddi ücretler teklif ettiler. Hiçbirisini kabul etmedi. “Benim devlet okullarındaki bu çocuklara borcum var. Devletim beni emek vererek okuttu, başka yere gidemem” dedi.
 
Figen Öğretmen, devletin kendisine verdiği mütevazı maaşla görevine devam etti. İlkokullardaki özel altı sınıflara gelen sağır dilsiz öğrencilere yüreğini açtı. Onları hayata bağlamak için, dünyalarını paylaşmaya devam etti. İsteseydi çok zengin olabileceğini, hayatının tamamen değişeceğini herkesten iyi biliyordu. Fakat o para yerine “sevgiyi, özveriyi ve hizmeti” seçmiş bir öğretmendi.
 
Ben de, bu okulda geceleri etüt öğretmenliği yapıyor, gündüzleri de Gazi Üniversitesinin Pedagoji Bölümüne devam ederek okuyordum. Figen Hanım'la birkaç kez Sağırlar Okuluna geldiğinde karşılaşmıştım. Kısacık, hâl hatır sormalarımız olmuştu. Öğretmenler kurulunda Figen Hanım'ın bu olayı anlatması beni çok etkilemişti. Kendimi çocuk sevgisiyle yoğrulmuş bir kalbe sahip sanıyordum. Fakat çocuk sevgisi çıtam, Figen Hanım'a göre çok altlarda kalmıştı. Bütün standartlarım bu olaydan sonra değişti. Figen Hanım'ın o asil öğretmenliğine imrendim. Toplantıdan sonra kendisini çok samimi ve içten duygularla tebrik ettim.
 
Daha sonra, müfettiş olarak başka bir ile atanıp bu okuldan ayrıldım. Bir daha da irtibatımız olmadı. Figen Hanım'ı çok takdir ettiğim imrendiğim hâlde, hiçbir zaman onun gibi olamayacağımı biliyordum. Çünkü Figen Hanım'ın doğallığını ve taşıdığı engin sevgiyi yakalayamayacağımın farkındaydım. Fakat meslek hayatım boyunca seminerlerde, kurslarda öğretmenlerime gıyabında kendisini hep saygıyla andım.
 
“Eğitim camiamızda böyle Figen Öğretmenler hep var olsun…” diye temennilerimi sürdürdüm...
Yolun açık olsun Figen Öğretmenim. Kalbindeki eksilmeyen o engin sevginle muhtaç olanları hep ateşle. Parası olmadığı için özel eğitimden yeterince yararlanamayan çocukların göz bebeklerinde gülümseme ol. Sahillere vuran denizyıldızlarından gücün yettiğince kurtarmaya devam et. Eğitim ordusunun isimsiz kahramanı… Teşekkür ve minnet duygularımız hep seninle olsun…”
           Seyfettin Karamızrak
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
619475 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/619475.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT