BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

AİLE-ÖĞÜT

Günde bir kez, işin olmadığı, işin düşmediği hâlde bir yakınını, dostunu, akrabanı hâl hatır sormak için arayabiliyorsan yaşıyorsun demektir”
 
 
Yaşayan Osmanlı ruhu Vefa -1-
 
Yılın ilk gününde, Osmanlı, tarih, bir nefes İstanbul’u iliklerime kadar çekmek isteyerek evden çıkıyorum. Boza içmek, kavrulmuş leblebi kokusu çekmek, mahalle özlemini gidermek, huzur depolamak için doğru adres Vefa…
Fatih’in tarihî bölgesi olan Eminönü sınırlarında, Şehzadebaşı ile Süleymaniye Külliyeleri arasında bulunan tarihî semt, Osmanlı ruhu Vefa’dır. Ana caddede araçların, gürültünün, karmaşasından yorulurken, Vefa Lisesi’nin bulunduğu sokağa adım attığınız an, tarih sizi içine çeker, huzurun bağrına teslim olursunuz.
Vefa semti adını; 15. Yüzyıl sonu velilerinden Şeyh Ebu’l Vefa’dan alır. Semtin ortasında bulunan Vefa Camisi, çilehanesi, eski hazireleri, yenilenmeye rağmen ilk yapıldığı yıllardaki parçalarını koruyarak direnmeye devam eder. Tarihî semtten adını alan, Vefa Lisesi binası, bir zamanlar Mütercim Mehmet Paşa’nın konağı idi. 19. Yüzyılda birkaç kez sadrazamlık yapmıştır. Semt o dönem bürokratların, belirli ailelerin oturduğu mutena bir Osmanlı semtidir. Vefa Lisesi yakınlarında Şehit Ali Paşa Kütüphanesi, Ekmekçizade Ahmet Medresesi, Molla Hüsrev Camisi, Recai Efendi Sıbyan Mektebi ve Sebili, Helvacı Dede Teknesi çok önemli eserler arasındadır.
Semtin simgesi olmuş bozacısı, leblebicisi ile otantik bir yerleşim yeri olan Vefa sokaklarında gezerken; çocukluk yıllarınızın, belki anneanne, babaannelerimizin eski konak, mahalle yaşantılarına, çok gerilere gidince Osmanlı kültürlerinin izlerine şahit olup, huzur doluyorsunuz...
          Hülya Günay
 
 
ŞİİR
 
         Bir tanem
 
Rabbim yaratmış seni, 
Mevlid Kandili günü, 
Bizleri sevince boğdun, 
Halasının bir tanesi, 
NEFİSE ZİŞAN'IM...
 
   Büyüklerimiz izin verdiler, 
   Koyduk kıymetli isimler, 
   Sana şefaat etsinler, 
   Halasının bir tanesi, 
   NEFİSE ZİŞAN'IM...
 
Allaha lâyık kul olursun, 
Ömründe bereket olsun, 
Nurlu yüzün hiç solmasın, 
Halasının bir tanesi, 
NEFİSE ZİŞAN'IM...
        Fahrunnisa Köse 
 
 
 
FAYDALI BİLGİLER
 
OMLET:
Omletinizin kabarık olmasını isterseniz, bir çorba kaşığı su içine bir çay kaşığı mısır unu karıştırıp bu karışımı yumurtaya ilave ettiğinizde amacınıza kolayca ulaşmış olacaksınız.
 
AKUPUNKTUR NOKTASI:
Müezzinlerin ezan veya hafızların aşr-ı şerif okurken şehadet parmaklarını kulaklarına götürmelerinin sebebi, aslında kulağının sesi duymaması filan değil o noktaların akupunkturda akciğerlerin açılmasına ve daha fazla oksijen alıp uzun nefes almasına yardımcı olan diyafram noktası olduğu içindir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
600532 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/600532.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT