BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Ahde vefa ne güzeldir -2-

Yanındaki asker “Sana gitme demiştim. Hayatını tehlikeye atmana değdi mi?” dedi.
Yaralı arkadaşını kurtarmaya giden ise yaşlı gözlerle: “Değdi” dedi, “hem de çok değdi…”
“Nasıl değdi?”
“Yanına vardığımda henüz sağdı... Geleceğini biliyordum… Geleceğini biliyordum…” diyordu. "Onun bu sözlerini duymak, dünyalara bedeldi benim için. Çünkü güvenini boşa çıkarmadım...”
İşte vefanın en nadide örneklerindendir bunlar.
İnsan ilişkilerinde, güven duygusunun oluşması ahde vefaya bağlıdır. Söz namustur. Kişi namusu hususunda titiz olduğu kadar sözünü yerine getirmede de o derece titiz olmalıdır.
Tutulamayacak söz verilmemeli, yapılabilecek özveriden de kaçmamalıdır. Verilen söz de mutlaka tutulmalıdır.
Uluslararası hukukta ahde vefa (Latince: Pacta Sunt Servanda) ilkesi devletlerin imzaladıkları antlaşmaların kurallarını kendi iradeleri ile kabul etmiş olmaları gerçeğine dayanmaktadır.
Yapılan iyilikleri unutmamak, karşılığını ilk fırsatta fazlasıyla yapmak, dostların sıkıntılarına katlanmak, hatalarını hoşgörüyle karşılayarak görmezden gelmek, sözünü yerine getirirken severek güçlüklerine katlanmak vefanın gereğidir.
Toplumu kaynaştıran, gönülleri birbirine derinden bağlayan, sevgi ve muhabbeti artıran vefa içerikli davranışlarımızdır.
Anne-baba, eş, çocuklar, yakın-uzak akrabalarımız, öğretmenlerimiz, usta ve amir pozisyonunda emeği geçenler, komşularımız, arkadaşlarımız ve üzerimizde hakkı olan tüm insanlara karşı vefa borcumuz vardır.
Bunlara sevgide, saygıda, hatır sormada, yardım etmede, ziyaretlerine gitmede ihmalkârlık yapmamalıyız.
Başta çocuklar olmak üzere bütün insanlara, hayvanlara ve doğaya karşı hoşgörülü, merhametli olmalı, saygı ve sevgi ile muamele etmeliyiz.
Güzel tavırlar sergileyip güzel söz söylemek de önemlidir. Kötü söze ya da kötü davranışa güzellikle karşılık vermek daha güzeldir.
Bugün büyüklerine sevgi ve saygı duyan, sadık, vefalı, şefkatli, merhametli; çok yönlü düşünen, tecrübeli ve ufku geniş; cesur ve mert, gözü pek; dinlemesini bilen, sözü yerinde, kullanan; kötü söz söyleyeni uygun dille uyarabilen, sevdiklerini koruyan; mağdurun ve mazlumun hakkını koruyan güvenilir insanlara ihtiyaç var.
           Seyfettin Karamızrak
 
 
ŞİİR
 
            Birlik günüdür
 
Umut ye’isi silsin, vakit birlik günüdür.
Bütün insanlık bilsin, vakit birlik günüdür.
 
Çalışarak coşanlar, dürüstçe konuşanlar,
Şer nefsini aşanlar, vakit birlik günüdür.
 
Problemi çözenler, yazar, çizer, ozanlar
Doğruları yazanlar, vakit birlik günüdür.
 
Öze bakan yüzlerle, ahde sadık sözlerle,
Pırıl pırıl özlerle, vakit birlik günüdür.
 
Elimizdeki kozla, davul zurna ve sazla,
Gayret, cesaret, hazla, vakit birlik günüdür,
 
Evet desin oymaklar, şahlansın tüm sancaklar,
Dalgalansın bayraklar, vakit birlik günüdür.
 
                Durdu Şahin
 
 
 
ENTERESAN BİLGİLER
 
TERKOS GÖLÜ: İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan göllerden... Marmara Bölgesinin Trakya kesiminde İstanbul’un 50 km kuzeybatısında, Karaburun’un gerisinde bulunmaktadır. Göle, "Durusu Gölü" de denilmektedir. Kenarları girintili çıkıntılı olan gölün yüzölçümü 25 km2, en derin yeri 11 metredir. Su toplama alanı 619 km2dir. Deniz seviyesinden 2.75 m yüksek olmasına rağmen bugün Karadeniz’e akıntısı yoktur...
Eskiden Boğazdere adı verilen bir akıntıyla suları denize boşalıyordu. Bu akıntıyı sağlayan yerin gölle birleştiği yere küçük bir set yapılınca suları denize gitmediğinden su seviyesinde bir yükselme oldu. Göl görünüş itibarıyla eskiden buranın bir koy olup zamanla denizin istilâsına uğramış dere ağızları olduğu düşüncesini oluşturmaktadır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618274 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/618274.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT