BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Türk Dünyası Sanat Eserleri Müzesi ve Kütüphanesi

 
Karabağ ve Hoy vadisi, kadim Selçuklu medeniyet ve askerî merkezlerdir. Dağlık Karabağ yerleşim yerleri harabeye dönüştürülerek yaşanmaz hâle getirilmiştir. Şehirleri birbirine bağlayan yolların harap olduğunu Karabağ özgürleşince dünya ibretle ve utanarak gözlemledi. Karabağ’dan Azerbaycan mahnılarını bulutlara şakıyan kuşlar ayrılıp gitti. Karabağ’ın sanat damarları bir bir sökülüp koparıldı Kafkasya’nın genç ve özgürlük yorgunu bedeninden.
Nihayet 8 Kasım 2020’de Karabağ bir enkaz olarak Ermeni işgalinden kurtarıldı. Azerbaycan 3000 şehit verdi. Şimdi orada üç bin Azerbaycan Türkü'nün ruhu şehrin sönmüş ocaklarındaki küllerini yeniden alevlendirerek insanlık için, bölge için ve hatta masum Ermeni halkı için yeni bir geleceğin hamurunu karıp pişirilmesi için çalışmalar başlatıldı. Ben deniz de mesleğim gereği bir hayalimi yetkililerin ve tüm bilgi severlerin görüşüne sunarak Karabağ için bir kalıcı kurumsal organizasyon önerisinde bulunmayı vicdani görev kabul ediyorum. Kafkasya’dan esen yeller dünyaya sevda mahnılarını yeniden duyursun diye.
Karabağ’da tarihî ve turistik yapılar ne zaman yeniden yükselirse Türk'ün yüreğinin sıcaklığı mazlumların kanayan yararlarına o zaman merhem olma gücünü hissettirir.
Bu yapıların başında müze kütüphaneleri de içinde barındıran kültür ve araştırma merkezleri geliyor. Karabağ Türk Dünyası Müzesi ve Kütüphanesi, Türklerin medeniyet idealinin somut göstergesi olarak dünya sanatçılarına Türklüğün fikir ve estetik değerini yansıtacak, aynı zamanda bu kütüphaneler aracılığıyla görsel sanatların düşüncede yeniden yaratılması, incelenmesi ve kullanılma sunulması ile uluslararası ve bölgesel sanat araştırmalarına benzersiz etkinliklerle katkı sunacaktır.
Karabağ Sanat Müzesi ve Kütüphanesi sekiz kenarlı Türk Yıldızı mimarisi ile tasarım yarışması yapılarak başlatılabilir. İçeresindeki galeriler ise hayalimdeki cam otağlardan birbirine ara Turkuaz renkli yol ile bağlantılı olarak bölüm bölüm yapılabilir.
                Cengiz Aslan/Emekli Şube Müdürü-Kütüphane Uzmanı Koordinatör
 
ŞİİR
 
      Issız kalabalıklar
 
Issız kalabalıklar
Deli gibi akıp giderken zaman,
Rüzgâr gibi savururken bizi
Ne ıssız kalabalıklar bunlar
En yakınımız en uzaktaki…
 
Amansız bir telaş var üstümüzde,
Ateş dolaşıyor damarlarımızda
Güneş doğmamış yazımızda
Er geç gider mi bu kışımızda?
 
Papatyalar büyüttük kurudular,
Sulara girdik duruldular.
Sevdiğimiz dalı kuruttular,
Ne ıssız kalabalıklar bunlar.
 
                         Rabia Özen
 
 
 
SAĞLIK OLSUN
 
Gizli alerjiye dikkat: Kişinin sağlığına dikkat etmesine rağmen bağırsaklarında gaz şişkinlik kabızlık yorgunluk halsizlik gibi düzensizliklerin sebebi yapılan tahlil tetkik röntgen vs. sonucunda net bir bulgu vermiyorsa, o şahısta %65-70 gizli alerji mevcut olduğunu söyleyebiliriz.
Gizli alerjinizin olup olmadığınızı test için diğer birkaç ipucu daha. Yıllardır doktora gidiyor, bir sonuç çıkmıyor ama gaz ve şişkinliğiniz sürüyor ise; yazın bile el ve ayaklarınız üşüyor, geceleri çorapla yatmak zorunda kalıyorsanız; sıcak mekândan soğuk mekâna geçişlerde vücudunuzda ani bir tepki oluşuyorsa, gizli alerjik bir bünyeye sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Birçok rahatsızlığın temelinde gizli alerji olduğu hâlde bu durum genelde gözden kaçar. Oysa ümmin sisteminin dengelenmesi açısından çok önemlidir. [Dr. İsmail Maraş]
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
621193 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/621193.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT