BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Zorunlu “dün” dersleri

Geçmişe baktığımızda yapılan imarethaneler, aşevleri, medreseler, dar'ül kurralar, türbeler, kütüphaneler, cami ve mescitler hep bir arada olarak topluluk oluştururlardı. Bunlara "Külliye" denilirdi.
Hatta Ters T planlı camilerimiz de vardı. Bu şema yukarıdan bakıldığında ters "T" şeklinde görülür, caminin iç kapısından girilince sağa ve sola uzanan koridorlar ve odalar bulunurdu. Bunlar ihtiyaç sahiplerine veya misafirlere ayrılırdı. Bunun en güzel örneklerinden biri, İstanbul'da bulunan Rûmi Mehmet Paşa Camii Külliyesi'dir.
Az önce bahsettiğimiz caminin misafirhanelerinden birinde Bursa'dan gelen büyük bir veli de 3 yıl boyunca hanımıyla birlikte kalmışlardır. Bugün o mübareğin türbe, tekke ve camisi de, Rumî Mehmet Paşa Camii'ne 10 dakika yürüme mesafededir. Bu büyük velinin ismi ise Mahmud'dur. Herkesin zihninde bulunan kalıbıyla, Aziz Mahmud Hüdai Hazretleri'dir.
Böyle büyük zatları da barındıran camilerimiz, ne yazık ki sadece lavabo ihtiyacımızı gidermek için girdiğimiz mekânlar, estetiklik açısından fotoğraflarımızı çekmek için uğradığımız yapılar oldular.
Caminin kısa tarihi ise şu şekildedir: Rum asıllı Osmanlı veziri Rûmi Mehmet Paşa tarafından 1479 senesinde yaptırılmıştır. Osmanlımızın İstanbul'un Anadolu yakasında yaptırdığı ilk cami olma özelliğini taşımaktadır. "İstanbul'un Fethini Seyreden Semt" olan Üsküdar'da, Kuşkonmaz Camii'nin arkasındaki tepe üzerinde bulunmaktadır. Medresesi, hamamı günümüze ulaşamamıştır. Caminin kıble duvarının arkasında Bânisi Mehmet Paşa'nın kabri ve yakınları metfundur...
Böyle güzel camilerimizi ziyaret etmek, tefekkür edebilmek, iki rekât huşûyla namaz kılmak, ibadettir ve eminim çok da keyif verecektir.
Hayati İnanç Hocamızın deyimiyle: "Zorunlu 'dün dersleri'ne ihtiyacımız var..." Bunlar nesillere, gençlere aktarılmayınca, tarihin zevki ve şuuru hissettirilmeyince dolayısıyla bilinmiyor. Tarih ve Kültür Tarihi çok güzeldir ancak tarihimizi tarihe karıştıranları da unutmamak lazımdır.
     Mert Ali Eren
 
 
 
ŞİİR
 
İHLAS MARMARA EVLERİ-1 SİTESİ MARŞI
 
Huzurlu yaşarım, heyecan içimde
Marmara Evleri-1 nur sitesi
Dostlar arasında, mutlu biçimde
 
Marmara Evleri-1 nur sitesi
Marmara Evleri huzur beldesi
 
Türkiye’m seninle, ihlaslı yurdum
Hiç tükenmeyen bu şefkatli duygum
Doğru ahlak üzre serpilen huyum
 
Marmara Evleri-1 nur sitesi
Marmara Evleri huzur beldesi
 
Ah, nasıl emekler harcanır orda
Arıca koşanlar bulunur orda
Başkan ve ekibi şahlanır orda
 
Marmara Evleri-1 nur sitesi
Marmara Evleri huzur beldesi
 
İlim, amel, ihlas bize mayadır
"Pekiyi efendim" orda hayâdır
Işıklı gönüller gerçek duadır
 
Marmara Evleri-1 nur sitesi
Marmara Evleri huzur beldesi
 
Marmara’ya uyar, bu adın senin
Büyükleri anmak, vaadin senin
Silsileyle yaşar muradın senin
 
Marmara Evleri-1 nur sitesi
Marmara Evleri huzur beldesi
 
Sesime koşarlar can komşularım
Rabbim güzel olsun can komşularım
Dua okurlar her an komşularım
 
Marmara Evleri-1 nur sitesi
Marmara Evleri huzur beldesi
 
                     Rıdvan Üzel
 
 
 
SAĞLIK OLSUN
 
YÜZ FELCİ NEDİR?: Yüzümüzdeki mimiklerden sorumlu sinirlerin fonksiyonlarını yetirmesi sonucu yüzde felç oluşur. Sinirlerin hangi sebeple fonksiyonunu yerine getiremediği büyük çoğunlukla anlaşılamaz. Ama viral enfeksiyonların, iltihabi rahatsızlıkların yüz felcini tetiklediği kanaati hâkimdir.
Diğer yandan yüz kaslarında tik denilen rahatsızlığa sebep olan bir diğer rahatsızlık da trigeminal nevraljidir. Bu rahatsızlığa ciddi ve şiddetli bir ağrıyla birlikte ani kontraksiyon nedeniyle “ağrılı tik” de denilmektedir. Trigeminal nevraljinin karakteristik görünümü, şiddetli ve ani başlangıçlı bir ağrı olmasıdır. Ağrı genelde yüzün alt yarısını tutar.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
622531 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/622531.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT