Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak 2023? ÖSYM TYT, AYT, YDT üniversite sınav sonuçları açıklandı mı?

Düzenleyen: /
- Güncelleme:
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak 2023? ÖSYM TYT, AYT, YDT üniversite sınav sonuçları açıklandı mı?
Yks Sonuçları, YKS Sonuç Sorgulama Ekranı, 2023 YKS Tercihleri, ÖSYM Sonuç, Haber

EĞİTİM Haberleri

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak 2023? Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl düzenlenen üniversite sınavı bu sene 17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleşti. TYT, AYT ve YDT olarak üç oturumda yapılan sınavlara Türkiye’nin dört bir yanından milyonlarca öğrenci katıldı. Adaylar, sınav maratonunun ardından şimdi de sonuçların açıklanacağı tarihi beklemeye başladı. sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklanacak YKS sonuçları ile birlikte adaylar, puanlarını ve sıralamalarını öğrenecek. Ardından öğrenciler için 2023 üniversite tercih dönemi başlayacak. Adaylar, puan ve sıralamalarına göre üniversitelerin iki yıllık ön lisans ya da dört yıllık lisans bölümlerini seçebilecekler. Peki, ÖSYM TYT, AYT, YDT üniversite sınav sonuçları açıklandı mı? 2023 YKS tercih kılavuzu yayımlandı mı? İşte detaylar…

Türkiye’nin 81 ilinde düzenlenen 2023 YKS’ye 3.5 milyondan fazla aday katıldı. 17 Haziran’da TYT (Temel Yeterlilik Testi), 18 Haziran’da ise AYT (Alan Yeterlilik Testi) ve YDT (Yabancı Dil Testi) düzenlendi. YKS sınav heyecanını üzerinden atan adaylar için şimdi de sonuç bekleme süreci başladı. Sınava girenler her gün, “YKS sonuçları ne zaman açıklanacak 2023?” sorusuna yanıt arıyor. YKS sonuçları ÖSYM sonuç ekranı (https://sonuc.osym.gov.tr/) üzerinden açıklanacak. Adaylar sonuçlarını öğrendikten sonra tercih kılavuzunun yayımlanmasıyla aldıkları puan ve sıralamaya göre üniversitelerini seçebilecekler. Peki, ÖSYM TYT, AYT, YDT üniversite sınav sonuçları açıklandı mı? 2023 YKS tercih kılavuzu yayımlandı mı?

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak 2023? ÖSYM TYT, AYT, YDT üniversite sınav sonuçları açıklandı mı?

 YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK 2023?

17-18 Haziran 2023 tarihlerinde Temel Yeterlilik Testi (TYT) , Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) tamamlandı. Üç oturumda gerçekleşen YKS’ye 3.5 milyondan fazla aday katıldı. YKS’nin ilk oturumu olan TYT’de 120 soru soruldu ve 165 dakika süre verildi. İkinci oturum olan AYT’de 160 soru soruldu ve 180 dakika süre tanındı ve son olarak üçüncü oturum olan YDT için 80 soru soruldu ve 120 dakika süre verildi.

2023 YKS SONUÇ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

ÖSYM sınav takviminde yer alan bilgiye göre YKS 2023 sınav sonuçları 20 Temmuz’da açıklanacak. Adaylar, ÖSYM sonuç sayfası üzerinden YKS sonuçlarını öğrenebilecek. YKS sonuçlarının belirtilen tarihten daha erken açıklanması ile ilgili bir açıklama bulunmuyor.

ÖSYM TYT, AYT, YDT SONUÇLARI NASIL, NEREDEN ÖĞRENİLİR?

2023 YKS sonuçlarınızı ÖSYM sonuç sayfası olan https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden T.C. kimlik numaranız ve doğum tarihinizle sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Sınav sonuçları ise ÖSYM’nin resmi sitesinden ve sosyal medya hesabından yapılacak.

YKS sonuç sorgulama ekranında, TYT, AYT ve YDT testlerindeki doğru ve yanlış sayıları, TYT puanı ve başarı sıralaması, aynı şekilde oturumlara katılanlar için AYT ve YDT puanları ve başarı sıralamaları, OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) ve yerleştirme puanı ile başarı sıralamaları yer alacak.

2023 YKS SORU VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYIN

2023 YKS’DE BARAJ VAR MI?

2022 yılında yapılacak üniversite sınavı öncesinde, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) AYT, TYT ve YDT sınavlarında barajın kaldırıldığını duyurmuştu. 2023 yılında da üniversite sınavında baraj olmayacak.

Eskiden uygulanan sistemde SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanan TYT puan türünde 150 puan alma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması yer alıyordu.

2023 YKS CEVAP ANAHTARI AÇIKLANDI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2023 YKS soru ve cevap anahtarını açıkladı.

YKS TERCİH KILAVUZU YAYIMLANDI MI?

ÖSYM, 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzunu yayımladı. Fakat YKS tercih kılavuzu henüz erişime açılmadı.

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Geçtiğimiz yıl YKS tercihleri 27 Temmuz-5 Ağustos tarihlerinde osym.gov.tr adresinden yapılmıştı. 2023 YKS tercih kılavuzu henüz yayımlanmadı bundan dolayı tercih dönemi de henüz başlamadı. Fakat üniversite tercihlerinin Temmuz’un birinci ya da ikinci haftasında başlaması bekleniyor.

Düzenleyen:  - EĞİTİM
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.