Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yılın ilk resmi ziyaretini Arnavutluk'a gerçekleştirdi. 12:30 sularında Tiran Uluslararası Havalimanı'na inen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Arnavutluk Başbakanı Rama karşıladı. Resmi karşılamanın ardından Erdoğan, TOKİ tarafından Laç şehrinde depremzedeler için inşa edilen konutların teslim törenine katıldı.

Teslim töreninde konuşan Arnavutluk Başbakanı Rama, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, dediklerini yapan ve yaptığını söyleyen bir kişidir" dedi.

Erdoğan, katıldığı deprem konutları teslim töreninde Arnavutluk Başbakanı Rama'dan sonra açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Sizlere milyonlarca yüreğin sevgisini, tüm Türkiye'nin selamını getirdim. Sizlere kalbi sizinle çarpan kardeşlerinizin, dostlarınızın selamını getirdim. Buradan sizlerin vasıtasıyla tüm Arnavutluk'a aziz milletimizin kucak dolusu selamlarını iletiyorum. Bu anlamlı tören vesilesiyle sizlerle beraber olmaktan, sizlerin coşkusuna ortak olmaktan büyük bahtiyarlık duyuyorum.Sizlerin huzur ve esenliğini kendimizinkinden ayrı tutmuyoruz. Aynı acıları pek çok kez yaşamış ülkenin insanları olarak depremler Arnavut halkı kadar bizim de yüreğimizi dağlamıştır. Deprem haberini alır almaz bölge halkının acılarını paylaşmak için hemen harekete geçtik. Devlet olarak bütün imkanlarımızı seferber ederek sizlerin yardımlarına koştuk. Kardeşler kardeşlerin imdadına zor zamanlarda yetişirler. Büyükelçiliğimiz, AFAD'ımız, TİKA'mız, bakanlığımız vasıtasıyla gereken yardım malzemelerini ve teknik ekipleri Arnavutluk'a ulaştırdık. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi törenle karşılandı.

"42 MİLYON AVROYA İNŞA EDİLDİ"

Başbakan ile sürekli temas halinde olarak yürütülen çalışmaları yakından takip ettik. Uluslararası camianın, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Arnavutluk'a yardım etmesi için bizzat görüşmelerde bulundum. Depremden sonra bölgeye yardıma ilk koşan ülkenin Türkiye olması aramızdaki güçlü dayanışmanın en güzel ispatıdır. Arnavut kardeşlerimizin yükünü bir nebze hafifletmek için yıkılan konutların yerine yenilerini inşa etme kararı aldık. 2020 Temmuz ayında gerekli mutabakat zaptını imzaladık, Koronavirüs salgınına rağmen aynı yılın Aralık ayında inşaatlara başladık. Bundan 13 ay önce tam bu noktada konutların temel atma törenini canlı bağlantı ile gerçekleştirdik. bugün de 522 konutu içeren ve yaklaşık 42 milyon avroya mal olan bu evleri sizlere teslim ediyoruz. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Arnavutluk Başbakanı Rama ile TOKİ tarafından Laç şehrinde depremzedeler için inşa edilen konutların teslim törenine katıldı.

"TÜRKİYE-ARNAVUTLUK DOSTLUĞU DEVAM EDECEK"

Bu süreçte Türkiye olarak biz de depreme, sel ve yangın afetlerine maruz kalsak da Arnavutluk'a ve sizlere olan sözümüzü hayata geçirdik. Şimdi altını çiziyorum: Kardeşliğin nişanesinin çağrıldığında gelmek değil, ihtiyaç olduğunda orada olmak düşüncesiyle her daim yanınızda olmayı sürdüreceğiz. İnşallah bu hasbi temel üzerine inşa ettiğimiz Türkiye - Arnavutluk dostluğu devam edecektir. 

Arnavutluk'la hem ortak tarihi hem de ortak medeniyet değerlerini paylaşıyoruz. İyi ve kötü gününde kardeşinin yanında olmak da bizim medeniyet değerlerimizin en önemlilerinden biridir. Koronavirüs salgınında o büyük devletler, ülkeler kendi içine kapanırken sınırları dışındaki dramlara gözlerini yumarken biz hiçbir ayrım yapmadan dara düşen dostlarımızın imdadına koştuk. 

 ARNAVUTLUK'TA YAPILAN DEPREM KONUTLARI SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ 

Arnavutluk’ta yapılan deprem konutlarını sahiplerine teslim eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  “Aynı acıları daha önce pek çok kez yaşamış bir ülkenin insanları olarak 21 Eylül ve 26 Kasım 2019 tarihlerinde meydana gelen depremler Arnavut halk kadar bizim de yüreğimizi dağlamıştır. Deprem haberini alır almaz bölge halkının acılarına paylaşmak, yaralarını sarmak için hemen harekete geçtik” dedi.

Devlet olarak bütün imkanların seferber edilerek Arnavut halkının yardımına koşulduğunu kaydeden Erdoğan, “Az önce değerli kardeşim Edi Rama’nın da ifade ettiği gibi biz kardeştik. Kardeşler, kardeşlerinin imdadına zor zamanlarda yetişirler. Büyükelçiliğimiz, AFAD’ımız, Türk Kızılay’ımız, TİKA’mız, Sağlık Bakanlığımız ve Çevre Bakanlığımız vasıtasıyla gereken tüm yardım malzemelerini ve teknik ekipleri Arnavutluk’a ulaştırdık” ifadelerini kullandı.
Başbakan Edi Rama ile sürekli temas halinde olarak yürütülen çalışmaları yakından takip ettik. Uluslararası camianın, İslam İşbirliği Teşkilatının Arnavutluk’a yardım elini uzatması için girişimlerde bulundum. Depremden sonra bölgeye yardıma koşan ülkenin Türkiye olması aramızdaki güçlü dayanışmanın en güzel ispatıdır” ifadelerini kullandı.

Talimatıyla yapılmaya başlanmıştı, Erdoğan deprem konutlarında örnek daireyi inceledi Talimatıyla yapılmaya başlanmıştı, Erdoğan deprem konutlarında örnek daireyi inceledi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk’ta katıldığı Türkiye’nin yardımlarıyla yapılan deprem konutlarının teslim töreni öncesi örnek daireyi inceledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tiran’a kritik ziyaret Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tiran’a kritik ziyaret Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk'a gidecek.Görüşmede, Arnavutluk’un FETÖ’cülere pasaport verdiği iddiaları ve örgüt elemanlarının iade edilmesi konuları da gündeme gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk'a gidecek Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk'a gidecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın davetlisi olarak bugün Arnavutluk'a gidecek.