Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan balkon konuşması: Bu seçim bitiş değil dönüm noktasıdır

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:

Gündem Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Seçim sonuçlarının büyük oranda netleşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara'da AK Parti Genel Merkezi'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "31 Mart bizim için bir bitiş değil aslında dönüm noktasıdır. Bu yolda sizlerle inşallah yine kazanarak devam edeceğiz. Mayıs zaferimizden 9 ay sonra maalesef yerel seçimlerden istediğiniz sonucu alamadık." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mahalli idareler seçimi ile ilgili AK Parti Genel Merkezi’nde toplanan kalabalığa hitap etti.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Tüm Türkiye'yi, 85 milyonun her bir ferdini saygıyla selamlıyorum. Her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Şahsıma sizler gibi fedakar yol arkadaşları veren Rabbime hamd ediyorum. Rabbimden bizleri Ramazan'a ulaştırdığı gibi sevdiklerimizle bayrama da ulaştırmasını niyaz ediyorum.

"DEMOKRASİMİZ RÜŞTÜNÜ BİR KEZ DAHA İSPAT ETTİ"

Kardeşlerim 31 Mart seçimlerini demokrasimize yakışır şekilde tamamladık. Münferit bazı vakaları haricinde seçim atmosferine gölge düşürecek hiçbir olay yaşanmadı. Doğu'da vatandaşlarımıza yönelik bölücü örgütün baskılarına şahit olduk. Emniyetimizin müdahalesi ile önemli bir sorun yaşanmadı. Türk demokrasisi rüştünü bir kez daha ispat etmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan balkon konuşması: Bu seçim bitiş değil dönüm noktasıdır - 1. Resim

"BİTİŞ DEĞİL DÖNÜM NOKTASIDIR"

Milletin iradesi sandıkta tecelli etti. Milet uyarısını takdirini sandık aracılığıyla ifade eder. Milletin kararının hiçbir baskı ile karşılaşmadan sandıkta belirmesi demokrasimiz adına başlı başına bir kazançtır. Evelallah dik duracağız, dikleşmeyeceğiz. 31 Mart bizim için bir bitiş değil aslında dönüm noktasıdır. 31 Mart seçimlerinde Türk milleti yine sandığı vesile kılarak mesajlarını siyasetçilere ulaştırmıştır. Bu seçimin galibi 85 milyondur, milli iradedir.

Bu yolu beraber yürüyeceğiz. Parti fark etmeksizin iradesini sandığa ulaştıran tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Seçim kurullarımıza, görevlilerimize samimi teşekkürlerimi iletiyorum. 

"MAALESEF İSTEDİĞİMİZ NETİCEYİ ALAMADIK"

31 Mart seçimleri, son 22 yılda girdiğimiz 18’nci sandık imtihanımız oldu. 14-28 Mayıs seçimlerindeki zaferimizden 9 ay sonra, maalesef, yerel seçim imtihanından istediğimiz, umduğumuz neticeyi alamadık. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak, daha öncekiler gibi, bu seçim sınavına da yoğun bir şekilde hazırlandık.

Seçim takvimi işlemeye başladığı günden itibaren AK Parti kadroları gece gündüz demeden sahadaydı. Teşkilat mensuplarımız, İttifak ortaklarımızla uyum içerisinde olağanüstü bir özveriyle çalıştı, koşturdu, emek verdi. Biz de son iki aylık dönemde 52 farklı şehrimizi ziyaret ettik. Her olanda bir hayır vardır. Bu vesileyle hem halkımızın nabzını tuttuk, hem de icraatlarımızı, projelerimizi, hedeflerimizi milletimizle paylaştık.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan balkon konuşması: Bu seçim bitiş değil dönüm noktasıdır - 2. Resim

BAHÇELİ'YE ÖZEL TEŞEKKÜR

İftar ve açılış programlarıyla da toplumumuzun çeşitli kesimleriyle buluştuk. Buradan bizi muhabbetle bağrına basan tüm illerimize teşekkür ediyorum. Genel merkezimizden il başkanlıklarına; ilçe başkanlıklarından belde, mahalle, köy temsilciliklerine; son dakikaya kadar nöbet yerlerini terk etmeyen sandık görevlilerimizin her birini ayrıca tebrik ediyorum. Cumhur İttifakında beraber hareket ettiğimiz Milliyetçi Hareket Partisi’nin Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye, tüm Milliyetçi Hareket Partili kardeşlerime aynı şekilde şükranlarımı sunuyorum.

"ÖZELEŞTİRİMİZİ YAPACAĞIZ"

Millet son sözünü söylemiş, kararını vermiştir. YSK kararını açıklayacaktır. Partimizin organlarında 31 Mart seçimlerinin sonuçlarını değerlendireceğiz, öz eleştirimizi cesaretle yapacağız, sandık sonuçları bize ülkemiz genelinde irtifa kaybı yaşadığımızı gösteriyor. Elbette yerel bazda yaşanan bu gerilemenin sebeplerini masaya yatıracağız. Kaybettiğimiz, geriye düştüğümüz her yerde, sebepleri çok iyi tespit edecek ve gerekli müdahalelerde bulunacağız.

"MİLLETLE İNATLAŞMAKTAN UZAK DURACAĞIZ"

Milletimizin teveccühüne mazhar olduğumuz yerlerde ise bu güveni boşa çıkarmamak için her zamankinden daha fazla çalışacağız. Ama hiçbir surette milletimizin kararına hürmetsizlik etmeyeceğiz. Milletle inatlaşmaktan, milli iradeye rağmen hareket etmekten, milletin takdirini sorgulamaktan, bugüne kadar olduğu gibi, yine uzak duracağız. Unutmayın kaderin üstünde bir kader vardır. Milletin teveccühüne mazhar olduğumuz yerde mahcup olmamak için her zamankinden daha fazla çalışacağız.

"ÖNÜMÜZDE 4*5 YILIK BİR SÜRE VAR"

Milletin sandıkta verdiği mesajları en isabetli, en objektif bir şekilde akıl ve vicdan terazimizde tartarak, gerekli adımları mutlaka atacağız. Bunun için önümüzde yaklaşık 4-5 yıllık bir süre var. Bu süre zarfında yanlışımız varsa düzelteceğiz. Eksiğimiz varsa tamamlayacağız. Doğrularımızın sayısını artıracağız. Bir sonraki seçimlere kadar olan dönemi, her açıdan kendimizi yenilediğimiz, hatalarımızı telafi ettiğimiz kapsamlı bir muhasebe zeminine dönüştüreceğiz.

"SEÇİM DEFTERİ BUGÜN İTİBARIYLA KAPANDI"

Burada bir gerçeği de ifade etmekte fayda görüyorum. Geçen sene bu zamanlar başlayan genel ve yerel seçim maratonu bugün artık tamamlanmıştır. Son bir yıldır ülkemizi, milletimizi ve ekonomimizi yoran seçim defterinin bugün itibarıyla kapanması bile büyük bir kazançtır.

"TERÖRE ÖLÜMCÜL DARBEYİ MUTLAKA İNDİRECEĞİZ"

Türkiye’nin önünde hazine değerinde 4 yıldan fazla bir süre vardır. Bu zamanı hep birlikte çok iyi değerlendirmemiz önemlidir. Milletin ve ülkenin vaktini çalacak tartışmalarla bu dönemi heba edemeyiz. İktidardaki 21’inci yılını tamamlamış bir siyasi parti olarak, hem hükümette, hem de yerel yönetimlerde mesuliyetlerimizin farkındayız. Deprem bölgesinin yeniden ihyası ve ekonomideki sıkıntılarımızın giderilmesi başta olmak üzere ülkemizin acil meselelerine daha fazla eğileceğiz.

Ekonomide yol haritamız olan Orta Vadeli Program ve 12’inci Kalkınma Planımızı bugüne kadar kararlılıkla uyguladık. Ülkemize, milletimize ve gelecek nesillere bedel ödetecek popülist adımlardan uzak durduk. Enflasyon başta olmak üzere uyguladığımız ekonomi programımızın olumlu sonuçlarını, yılın ikinci yarısında görmeye başlayacağız.

İş dünyamızdan bürokrasiye, esnafımızdan çiftçimize, tüccarımıza, işçimize, öğrencilerimize kadar herkes kendi asıl gündemine odaklanabilecekler. Başarılı operasyonlarımız sayesinde iyice köşeye sıkıştırdığımız bölücü terör örgütüne, ölümcül darbeyi mutlaka indireceğiz. Güney sınırlarımızın ötesinde teröristan kurulmasın izin vermeyeceğiz. FETÖ'nün son kalıntılarını temizleyeceğiz. Türkiye'nin uluslararası rolünü, anahtar konumunu güçlendirecek hamleleri devam ettireceğiz.

"DİNLENMEDEN KOŞTURACAĞIZ"

Kardeşlerim, buradan bir kez daha milletimize ve tüm Türkiye’ye söz veriyoruz. 85 milyonun her bir ferdinin refahını, huzurunu, güvenliğini ve umutlarını artırmak için durmadan, dinlenmeden koşturacağız. Mazlumlara sahip çıkacak, ihtiyaç sahiplerinin imdadına koşacak, nerede bir zulüm varsa zalimlerin karşısında dimdik duracağız.

Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da eser ve hizmet siyasetimizle farkımızı ortaya koyacağız. Milletimizin yetki verdiği yerlerde “gerçek belediyecilik” vizyonumuzu inşallah kararlılıkla hayata geçireceğiz. Milletimizin farklı tasarrufta bulunduğu yerlerde de güveni yeniden inşa edecek, çok daha güçlü bir şekilde gönülleri fethetmenin yollarını arayacağız.

Son 21 yıldır nasıl reformlarımızla, icraatlarımızla, yatırımlarımızla, projelerimizle konuştuysak. İnşallah önümüzdeki 5 sene boyunca da bu çizgimizden sapmayacağız. Ahde vefanız, dayanışmanız, teveccühünüz için her birinize teşekkür ediyorum. 31 Mart Mahalli İdareler Seçim sonuçlarının bir kez daha ülkemize ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Kalın sağlıcakla…"


 

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
ssda 1 Nisan 2024 07:05

doğru teşhis edemezsen doğru tedavi gelmez ,uyarılara kulak asmadınız

Sonraki Haber Yükleniyor...