Harp Okullarına girişteki irtica tanımının kaldırılması üzerine...

A -
A +
Birkaç gündür muhalif medya ve sitelerde harp okullarına girişle ilgili kıyamet kopuyor. Neden mi? Çünkü "irticai faaliyetlere karışmamış olma" şartı kaldırılmış. 2001 tarihli Harp Okulları Yönetmeliği ve 2003 tarihli Astsubay Meslek Yüksek Okulları Yönetmeliği’nde değişiklik olmuş.
Önceki yönetmelikte yer alan, “Kendisinin, annesinin, babasının, kardeşlerinin ve velisinin, tutum ve davranışları ile yasa dışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olması” şartı yeni yönetmelikte yokmuş.
Bunun yerine, “Terör örgütlerine veya Millî Güvenlik Kurulu’nca devletin millî güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı ya da bunlarla irtibatı olmamak” şartı eklenmiş... 
Kemalist ve Atatürkçü tayfa kıyameti koparıyor!.. Vay efendim hükûmet hiç ders almamış. FETÖ tehlikesini böyle öngörmemişler... Daha neler neler. Muharrem İnce bile dayanamamış, tweet atmış: “Harp okullarına girişte ‘İrticai faaliyetlere karışmamış olma’ şartını yönetmelikten kaldıran AKP, 15 Temmuz’dan hiçbir ders almadığını bir kez daha gösterdi. 251 şehidin ahı sizin üzerinizden kalkmayacak! Kendinize gelin, bu yanlıştan derhal dönün.”
Sanırsın FETÖ’yü bunlar bitirdi. Önce şunu idrak edin! FETÖ’yü Başkan Erdoğan bitirdi... O olmasa FETÖ hayatta bitmezdi.
Diğer meseleye gelince... FETÖ ne zaman güçlendi? İrtica tanımı varken 1980’lerin ortası ve 90’ların başında. Siz bütün Müslümanları, dindarları hedefe koyarken FETÖ güçlendi. Samimi dindarlar elendi, esas tehlikeli olan FETÖ aradan sıyrıldı. İrtica muğlak ve tanımsız bir kavram olarak çok olumsuz yönde kullanıldı.
Yani o irtica tanımı hiçbir işe yaramadı. Namaz kılan, oruç tutan, umreye giden herkes irticacı sayıldı. Dindarların hepsi kötü niyetlilerle aynı sepete atıldı. 
Yeni yönetmelikte ne diyor: “Terör örgütlerine veya Millî Güvenlik Kurulu’nca devletin millî güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı ya da bunlarla irtibatı olmamak...”
Millî Güvenlik Kurulu’nun tehlikeli yapı dediği zaten her türlü yasa dışı örgütü kapsıyor. O yüzden kıyameti koparmaya gerek yok. Şimdiki tanım her türlü yasa dışı oluşumun önünü kesiyor zaten...
28 Şubat muhafazakâr-dindar kesimin üzerinden silindir gibi geçti. Halk devlete küstürüldü. FETÖ takiye yaparak aradan sıyrıldı. Kemalist cenahın değişen yönetmeliğe karşı çıkması anlamsız!.. Türkiye’de esas mesele Kemalist ve Atatürkçü kesimin ne yazık ki samimi muhafazakârlarla FETÖ türü oluşumları ayırt edememesi. Keşke bu ayrımı yapabilseler.
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.