Bu, o kitap değil!..

A -
A +

Ben durumu anlatınca adam da “yazarına bakarsan ancak o zaman anlaşılır” dedi...

 

 

 

Bundan 9-10 sene evvel bir devlet dairesinin mescidine namaz kılmak için inmiştim. O zamanlar kulaktan dolma bilgilerle namazımı kılmaya çalışıyordum. Bir gün namaz sonrası “şurada biraz oturup kitap okuyayım” diye geçirdim. Okumaya başladığım kitap İslam Ahlakı idi. Rastgele bir sayfa açıp okumaya başladım ama beni kendisine öyle bir çekti ki çok şaşırdım. Kitabı elimden bırakmak istemiyordum. Ama gitmek zorundaydım. Aklım kitapta kalmıştı.

 

Bizim ev Mamak'ta. Bir gün yolumu düşürdüm ve Hacıbayram kitapçılarından birinden bu kitabı istedim. Adam çıkardı kitabı verdi. Çok sevindim yolda başlayıp evde de okumaya devam ettim. Ama o ilk okuduğum gibi heyecan duymuyordum. Kendi kendime “bu kitap o kitap değil çünkü o kalındı bu ince” dedim...

 

Neyse biraz zaman geçti, fırsat buldum tekrar kitabı aldığım yere gittim. Durumu anlattım. Adam da “yazarına bakarsan ancak o zaman anlaşılır” dedi...

 

Bir süre sonra çalıştığım kurumun mescidine gidip kitabı tekrar buldum. Kitabın yazarı Hüseyin Hilmi Işık (rahmetullahi aleyh) ve Hakikat Kitabevi yazıyordu. Notumu alıp tekrar kitapçıya gittim. Durumu anlattım. “O kitapları burada bulmak zor. Onlar vakıf olduğu için kendileri dağıtıyor” dedi. Dedim “nasıl bulacağız?” “İnternet sitesine gir belki vardır” dedi. Eve gelince hakikatkitabevi.net sitesine girip kitapları bulmuştum. Çok sevindim hepsinden sipariş verdim, Allahü teâlâ razı olsun bırakıp gittiler. “Elhamdülillah kavuştum kitabıma” demiştim. Sonra okudum okudum okudukça tat lezzet aldım. Daha sonra dedim ki: “Bu güzel kitapları ben okuduğum gibi herkesin okuması lazım...”

 

Bu duygularla imkânım ölçüsünde sipariş vererek çevremdekilere dağıtmaya başladım. Böyle böyle derken şimdi kendim de bir kitap dağıtımında bir gönüllü oldum.

 

Bu vesileyle o gün o kitabı mescide bırakıp Hakikat Kitabevi  yayınlarını tanımama vesile olan her kim ise Rabbim onu bilir elbet; kendisinden razı olsun... Ona her zaman dua ediyorum. Her mescide indiğimde o ilk buluşma anımı hep hatırlarım. Şimdi kitapları dağıtmaya çalışan birisi olarak bu duygularımı yazmak istedim. Allahü teâlâ bu kıymetli Ehl-i sünnet yolundan bizleri ayırmasın. Âmin.

 

C. Çelik-Ankara

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
İsmail17 Haziran 2024 06:31

Hakikat Kitabevi yayınlarından islam Ahlakı kitabı bende var. Kişi ahlakı ile ilgili bazı konularda açıklamalar yetersiz. Hakikat Kitabevi "islam Ahlakı" kitabını bastık görevimiz bitti diye düşünmesin. İslam Ahlakıyla ilgili çok daha detaylı ehli sünnet alimlerinin kitaplarına ihtiyaç var. Mesela o kitapla korkaklık maddesi çok kısa. (yanlış aklımda kalmadı ise korkaklık cübn maddesi ile anlatılıyor) Neler korkaklık kapsamında neler değil detay yok. Aynı şekilde cesaret maddesi ile ilgili açıklamalar da çok yetersiz.