Türkiye'de en çok tarihi eser burada! Doğu Anadolu'nun zaman tüneli Van Müzesi

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:

Kültür - Sanat Haberleri  / Anadolu Ajansı

Van Müzesi, başta Urartular olmak üzere Roma, Bizans, Selçuklu, Akkoyunlu ve Karakoyunlu ile Osmanlı dönemlerine ait ünik eserleri ve çağdaş mimarisiyle ziyaretçilerini ağırlıyor. 42 binden fazla esere sahip müzede sadece 3 bin adedi sergileniyor. Urartu tarihi açısından da dünyanın en zengin müzesi hüviyetine sahip.

Urartu eserleri bakımından "dünyanın en zengin müzesi" olarak nitelendirilen ve ziyarete 2019'da açılan Van Müzesi, şehrin turizmine derinlik katıyor.

Kalkınma Bakanlığının "Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı" kapsamında 10 bin metrekaresi kapalı 50 bin metrekare alana inşa edilen müzede, başta Urartular olmak üzere birçok medeniyete ait 42 binden fazla eserden yaklaşık 3 bini sergileniyor.

Türkiye'de en çok tarihi eser burada! Doğu Anadolu'nun zaman tüneli Van Müzesi - 1. Resim

2019'DA HİZMETE AÇILDI

Eşsiz tarihi eserlerin yanı sıra medeniyetlerin hayat tarzına, savaşlarına dair canlandırma bölümlerinin de bulunduğu müze, kronolojik sıraya göre düzenlenen 23 holü ve çocuklar için arkeopark eğitim alanlarıyla ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Türkiye'de en çok tarihi eser burada! Doğu Anadolu'nun zaman tüneli Van Müzesi - 2. Resim

Van Müze Müdürü Erdal Acar Van'ın tarihinin, paleolitik dönemden Selçuklu ve Osmanlı devrine kadar devam ettiğini söyleyerek müze hakkında bilgiler veriyor.

İpekyolu üzerinde bulunmasından dolayı birçok medeniyete ev sahipliği yapan Van'daki müze için Acar şu bilgileri verdi: 

Türkiye'de en çok tarihi eser burada! Doğu Anadolu'nun zaman tüneli Van Müzesi - 3. Resim

"Van'da 2011'de ilimizde yaşanan deprem felaketinden sonra şehir merkezinde bulunan müze binasının hasar alması dolayısıyla yeni müze binasına taşındık. 2012'de temeli atılan müze binamız, 2019'da teşhir tanzim çalışmaları tamamlanarak ziyarete açılmıştır. Müzede, paleolitik dönemden başlayıp İslami dönemlere kadar uzanan ve kronolojik nesnelerle devam eden 23 hol bulunmaktadır. Bu teşhir salonlarının dışında konferans salonumuz, sergi salonları, çocuklara yönelik atölyeler, çocuk oyun alanları, derslikler, dinlenme alanları ve satış stantları da bulunmaktadır."

Türkiye'de en çok tarihi eser burada! Doğu Anadolu'nun zaman tüneli Van Müzesi - 4. Resim

"42 BİN ESER VAR"

"Bu sayı, Van Müzesi'ni Türkiye'deki en fazla eser bulunan müzelerden biri durumuna getirmiştir. Van Müzesi, dünyanın en büyük Urartu Eserleri koleksiyonuna sahip. Eserlerin teşhir edilmesi, muhafazası ve depolanması haricinde, gerekli görülen eserler üzerinde restorasyon ve konservasyon çalışmaları da müzemizdeki laboratuvarlarda yapılıyor."

Türkiye'de en çok tarihi eser burada! Doğu Anadolu'nun zaman tüneli Van Müzesi - 5. Resim

Van Müzesi'nin dışında Van Kalesi ve Van Akdamar Adası'nın da Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olduğunu dile getiren Acar, şu bilgileri verdi:

"Geçtiğimiz yıl müze ve Van Kalesi'ni 60 bine yakın kişi ziyaret etti. Akdamar Adası da 175 bine yakın ziyaretçi ağırladı. 2024 yılının ilk üç aylık döneminde toplamda 55 bin ziyaretçi sayısına ulaşmış bulunmaktayız. Bölgede kazı çalışmaları devam ediyor. Bu kazılardan çıkan eserler de yine müzemize kazandırılmış olacak ve ilerleyen günlerde insanların istifadesine sunulacaktır. Müzemizde konferanslar, paneller, çocuk etkinlikleri ve sergiler düzenlenerek şehrin kültürel hayatına katkı sunulmaktadır."

Türkiye'de en çok tarihi eser burada! Doğu Anadolu'nun zaman tüneli Van Müzesi - 6. Resim

DOĞU ANADOLU'NUN ZAMAN TÜNELİ

Ziyaretçilerden Gül Savaş ilk defa Van Müzesi'ni gezdiğini belirterek, "Gerçekten çok büyük bir emek var. Çok başarılı şekilde yapılmış ve Van için güzel bir kazanç olmuş. Yapanlara, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Van çok güzel bir şehir. Gölü, kalesi, müzesi ve insanlarıyla çok değerli bir yer. Burada zamanımız dolu dolu geçiyor." diye konuştu.

Türkiye'de en çok tarihi eser burada! Doğu Anadolu'nun zaman tüneli Van Müzesi - 7. Resim

Burçin Demirkan, müzeyi çok beğendiğini ifade ederek, "Detaylı bilgilendirmeler var. Müzede sadece Van'ın değil değişik yakın bölgelerin de tarihi yar alıyor. Çok detaylı ve anlaşılır bir şekilde anlatılmış. Canlandırmalar çok gerçekçi. Adeta tarihin içinde bir yolculuk yapıyoruz. Gelmeden önce biraz bilgi almıştım. Burası bölgenin en büyük müzesiymiş. Müzecilik anlamında çok emek verilmiş. Yapanların emeğine sağlık." ifadelerini kullandı.

Düzenleyen:  - Kültür - Sanat
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...