- Sigara içenler bu bilgiyi öğrendiğinde korkuya kapılacak
3 saat 48 dakika önce

Uzman isimden korkutan uyarı: Sigara içenlerin ciğerleri iyileşmiyor

Kanser sebeplerinin başında gelen sigara ile ilgili olarak Prof. Dr. Celaletdin Camcı hem süt çocukları hem de pasif içiciler hakkında uyarılarda bulundu. Bebekken pasif de olsa sigara dumanına maruz kalan kişilerin yüzde 75’inin birçok hastalık bakımından risk altında olduğunu hatırlatan Camcı, “Ayrıca pasif içicilerin kanser riski hiç maruz kalmayanlara oranla 8 kat daha fazla. Tek çare sigarayı tamamen hayatımızdan çıkarmak aksi takdirde 20 yıl sigara içen kişinin bıraksa bile ciğerlerinin iyileşmediğini söyleyebiliriz” dedi.
Sağlık - Sağlık
21 saat 18 dakika önce

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu gizli sırrını paylaştı: Bağırsakları tertemiz yapıyor, her lokması şifa

Artan hazır gıda tüketimi insan vücudunda yan etkiler yapabilmekte. Özellikle son dönemde artan bağırsak şikayetleri vatandaşları zor durumda bırakırken Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan hayat kurtaran tavsiye geldi. Bu besin sayesinde bağırsaklarınız tertemiz olacak. Günde bir tane yemeniz yeterli.
Sağlık - Sağlık
21 saat 42 dakika önce

Canan Karatay'dan ezber bozan tavsiye! Bağışıklık sistemini tavan yaptırıyor, hastalıklara karşı kalkan oluyor

Prof. Dr. Canan Karatay'dan ezber bozan tavsiye geldi. Sık sık doğal beslenmeyle ilgili önerilerde bulunan Canan Hoca, bu sefer hastalıklara karşı doğal ilacını açıkladı. Bundan içenlerin bağışıklık sistemi güçleniyor. Mutfağınızdan sakın bu besini eksik etmeyin. İşte Canan Karatay'ın önerdiği o besin...
Sağlık - Sağlık
29 Şubat 2024 - 15:50

Musluk suyunu kaynatarak kullanın: Yüzde 80’ini ortadan kaldırıyor

Yeni yapılan bir araştırma, musluk suyunu kaynatmanın içindeki mikropilastiklerden yüzde 80 oranında azalma sağlayacağını ortaya koydu.
Sağlık - Sağlık
29 Şubat 2024 - 15:34

18 uzmandan 18 sağlık tavsiyesi: Kadın ilaççılar kadın sağlığı için birleşti

Sağlık sektöründeki kadınların gelişimini ve liderlik sürecini desteklemek amacıyla 2021 yılında Professional Women’s Network İstanbul (PWN İstanbul) ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) iş birliğinde, UN SDSN Türkiye ve Awen for Us desteğiyle “Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Programı” başlatılmıştı. Bu programdan mezun olan gönüllü kadınlar, Türkiye’nin en kapsamlı ve ilk kadın sağlığı serisi olan “Kadına Sağlık” podcast serisini hayata geçirdi.
Sağlık - Sağlık
29 Şubat 2024 - 10:51

Her üç kişiden birinde görülüyor! Şimdi tam zamanı: Boğazda sık sık gıcıklanma oluyorsa dikkat

Baharın gelişiyle birlikte alerjilerin de arttığına dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, uyarılarda bulundu. Özlü, alerjik göz nezlesinde kaşıntı, alerjik sinüzitte ise boğaz ağrısı ve boğazca gıcıklanmanın meydana gelebileceğini belirtti.
Sağlık - Sağlık
29 Şubat 2024 - 02:09

Organ naklinde yeni dönem! Merkezî doku tedarik sistemi kurulacak

Sağlık Bakanlığı, organ nakli bekleyen binlerce hasta için 2028’e kadar organ nakil merkezi sayısını 46’ya yükseltmeye hazırlanıyor.
 - Nadir hastaların umudu gen tedavisinde!
29 Şubat 2024 - 02:06

Nadir hastaların umudu gen tedavisinde! İlaçların sayısı giderek artıyor

Kanser dışındaki nadir hastalıklar için ABD ve Avrupa’da onaylı 36 farklı gen tedavisi bulunuyor. Dünyanın sayılı merkezlerinden biri olan Gazi Üniversitesi Faz-1 Klinik Araştırmalar Merkezinde de yerli gen tedavisi için çalışmalar sürüyor.
Sağlık - Sağlık
28 Şubat 2024 - 15:50

Grip olduğunu sandı: ‘Sessiz katil’ yüzünden kollarını ve bacakları kesildi

ABD’de öğretmenlik yapan Sherri Moody, gribe yakalandığını düşünerek, basit şikayetlerle gittiği hastanede hayatının kabusunu yaşadı. Doktorların ‘sessiz katil’ olarak adlandırdığı bakteri nedeniyle kollarını ve bacaklarını kaybetti.
Sağlık - Sağlık
28 Şubat 2024 - 12:20

Doktor tavsiyesi: Zamanı tersine çeviriyor, yaşlanmayı geciktiriyor

Düzenli ve sağlıklı beslenmenin hücre hasarını önlediğini ve yaşlanmayı yavaşlattığını belirten Dermatoloji Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Derya Can, hücreleri canlandıran ve yaşlanma karşıtı 13 besini tek tek sıraladı.
 - Yapay zeka Alzheimer'ı erken evrede tespit edecek
28 Şubat 2024 - 11:38

Alzheimer teşhisinde ‘yapay zeka’ devrimi: Tükürük örneğiyle ortaya çıkacak

ODTÜ'lü bilim insanları, tükürükten alınan örnekle genetik testi yorumlayarak, erken evre Alzheimer riskini tespit eden yapay zeka temelli teknoloji geliştirdi. Doktorlara tanıda yardımcı olacak bu test, yanak içinden alınan tükürük örneğiyle kolayca yapılabilecek.
Sağlık - Sağlık
27 Şubat 2024 - 16:32

Mide ağrısı sandı, hastalığı başka çıktı

Kırklareli’nde mide ağrısı ile hastaneye başvuran hasta, gerçeği öğrenince şaşırdı. 69 yaşındaki adama gerekli kontroller yapıldı ve sonrasında aort damarının yırtıldığı ortaya çıktı.
 - Tek bir iğne ile sona eriyor
27 Şubat 2024 - 02:20

Erkeklerin korkulu rüyası sona eriyor! Tek bir iğne ile prostata son

Ameliyat olması gereken iyi huylu prostat büyümesi hastaları, tek bir iğne ile 20 dakikalık ağrısız ve kansız bir cerrahi yöntemle şifa buluyor.
Sağlık - Sağlık
24 Şubat 2024 - 12:09

2700 kişi incelendi: Düzenli diş fırçalayan zatürreye yakalanmıyor

ABD'nin Boston kentinde Harvard Üniversitesi’nde yapılan kapsamlı bir araştırma, düzenli diş fırçalamanın zatürreden hastaneye yatış riskini azalttığı ve akciğer hastalıklarına karşı etkili bir koruma sağladığını ortaya koydu.
Sağlık - Sağlık
24 Şubat 2024 - 02:50

Bebeğinizin beyin gelişiminde ilk iki yıl çok önemli

Liv Hospital Çocuk Sağlığı, Hastalıkları ve Gelişimsel Pediatri Uzmanı Dr. Reyhan Tamer, ilk 2 yıl beyin gelişiminin yüzde 90 tamamlandığını bu dönemde her türlü ruhsal ve bedensel desteğin çok önemli olduğunu iletti.
Sağlık - Sağlık
24 Şubat 2024 - 02:40

Dolandırıcıların oyunu 'pes' dedirtti! Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı ürolog yaptılar

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da sahte ürün pazarlayan internet dolandırıcılarının kurbanı oldu.
Sağlık - Sağlık
24 Şubat 2024 - 02:30

Çürük dişe dikkat! Alzaymır ve parkinson riskini artırıyor

ABD’de Harvard Üniversitesi Forsyth Dental Enstitüsünde diş eti hastalıkları ile ilgili çalışmalar yürüten Türk bilim adamı Prof. Dr. Alpdoğan periodontal hastalıkların nöron yapısını bozarak alzaymır ve parkinson gelişiminde etkili olduğu bildirildi.
Sağlık - Sağlık
24 Şubat 2024 - 02:20

Keçi mi koyun mu? Süt tercihini ihtiyacınıza göre yapın

Prof. Dr. Görül “İnsan sütüne en yakın değerleri olan keçi sütü, bebekler için anne sütüne alternatif tek gıdadır'' dedi. Her sütün faydalarının başka olduğunu ileten Görül süt tercihlerini ihtiyaca göre yapılması gerektiğini açıkladı.
Sağlık - Sağlık
24 Şubat 2024 - 02:00

Ekmeksiz ‘doğru beslenme' olmaz

Son yıllarda ortaya çıkan ve hızlı kilo verdirmeyi hedefleyen ekmeksiz diyetler popülerlik kazandı. Bu diyetlerin uzun dönemde daha hızlı kilo almaya sebep olduğunu söyleyen uzmanlar ayrıca ekmeksiz yapılan diyetin, başta beyin fonksyonları olmak üzere metabolizmayı zayıflattığı, kansızlığı arttırdığı, saç ve cilt problemlerin ortaya çıkardığı uyarısında bulunuyor
 - Başvurular başladı! 8 bin işçi kura ile alınacak
23 Şubat 2024 - 21:09

81 ilden başvurular başladı! Sağlık Bakanlığı'na en az lise mezunu 27 bin kişilik alım için kadrolar belli oldu

Sağlıkta 35 bin kişilik atama için 81 ilden başvurular başladı! En az lise mezunu 27 bin kişilik alım için kadrolar da belli oldu.
 - ‘Bu başka pandemi’ deyip uyardı
23 Şubat 2024 - 16:34

Canan Karatay ‘Bu başka pandemi’ deyip uyardı! Hemen avuç içlerinize bakın, işte en büyük belirtisi

“Ülkemizde anemi yani kansızlık o kadar yaygın ki, artık salgın halinde... Virüslerin pandemisi diye kıyametler koptu ama kansızlığın pandemisi daha konuşulmuyor” diyen İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bu önemli problemin belirtilerini sıraladı, kansızlığı gidermek için doğal beslenmenin önemine dikkat çekti.