MAZDA KİMİN, SAHİBİ KİM? Dev otomobil markası Türkiye satışını durdu, bir defter kapandı

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Göktuğ Efil / Kaynak: Türkiye Gazetesi
MAZDA KİMİN, SAHİBİ KİM? Dev otomobil markası Türkiye satışını durdu, bir defter kapandı
Otomobil, Japonya

Mazda kimin, sahibi kim? Son sayıma göre 46 bin çalışanı bulunan Japon otomobil devi Mazda, Türkiye pazarındaki satışlarını durdurduğunu açıkladı. Peki Mazda kimin, kiminle ortak ve sahibi kimdir? İşte tüm detaylar. 

Mazda kimin, sahibi kim? Türkiye'de uzun senelerdir faaliyetlerini devam ettiren Japon otomobil devi Mazda, resmi internet sitesinden yaptığı duyuruya göre Türkiye'deki satışlarını durdurduğunu açıkladı. Bu açıklamanın ardından, "Mazda kimin, sahibi kim ve kaç çalışanı var" gibi sorular gündeme geldi. İşte Mazda otomobilleri hakkında tüm merak edilenler. 

MAZDA KİMİN, SAHİBİ KİM? 

Mazda, 1920 yılında Juijiro Matsuda tarafından Japonya'da kurulmuştur. Köklü otomotiv firmaları içerisinde bulunan Mazda'da Masamichi Kogai (Başkan) ve Akira Marumoto (CEO) konumundadır. 

MAZDA KİMİN, SAHİBİ KİM? Dev otomobil markası Türkiye satışını durdu, bir defter kapandı

MAZDA KİMİNLE ORTAK?

Dünya genelinde 46 bini aşkın çalışanıyla yıllık 1 milyondan fazla araç üretim kapasitesine sahip Mazda, ortaklık yapısında yönetilen bir şirkettir. Son verilere göre Mazda'nın ortaklık yapısı şu şekildedir:

Japan Trustee Services Bank (6.6%)

Toyota (5.1%)[2]

The Master Trust Bank of Japan (4.7%)

Sumitomo Mitsui Banking Corporation (1.6%)

MAZDA'NIN TARİHİ

Wikipedia.org'da yer alan bilgilere göre, Mazda Motor Corporation, Hiroşima, Japonya temelli bir Japon otomobil markası. Mazda, hayatına 1920 yılında Japonya’da kurulan mantar üreten bir fabrika olan Toyo Cork Kogyo Co. Ltd olarak başladı. Toyo Cork Cogyo 1927 yılında Toyo Kogyo Co. Ltd adını aldı. Toyo Kogyo, 1931 yılında Mazda-Go’nun tanıtılması ile makine takımları üretiminden araç üretimine geçti. Toyo Kogyo, II. Dünya Savaşı esnasında Japon ordusu için silah üretti. Bu silahların en ünlüsü 30 – 35 serisi Tip 99 tüfekti. Şirket, resmi olarak Mazda adını 1984 yılında aldı; ancak, en başından bu yana satılan tüm araçlar bu adı taşıyordu. Mazda R360 modeli 1960 yılında piyasaya sürüldü; bunu 1962 yılında Mazda Carol takip etti.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...