F-16 fiyatı ne kadar? Türkiye’de kaç tane F-16 var? Türkiye F-16 satın alacak mı?

Türkiye’nin uçak filosuna eklemek istediği yeni F-16 savaş uçaklarının satışı yeniden gündem oldu. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye'ye F-16 tedariği için Biden yönetiminin desteği olduğunu belirtti. F-16 satışındaki son durum merak edilirken F-16 fiyatı ne kadar sorusuna cevap aranmaya başlandı. Türkiye’de kaç tane F-16 var? Türkiye F-16 satın alacak mı?

- Güncelleme Tarihi:
F-16 fiyatı ne kadar? Türkiye’de kaç tane F-16 var? Türkiye F-16 satın alacak mı?
Teknoloji|Editör: Tahsin Erkin Erk

Türkiye’nin satın alımının gündem olduğu F-16 fiyatı ne kadar? Türkiye’de kaç tane F-16 var? Türkiye F-16 satın alacak mı? ABD ile Türkiye arasında F-16 satışı geçtiğimiz yıl da gündeme gelmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ABD’nin F-16 satışı gündeme geldi. Bakna Çavuşoğlu, “Şartlara bağlanarak F-16 almamız mümkün olmaz, elimizin kolumuzun bağlanmaması lazım" vurgusu yapmıştı.

F-16 FİYATI NE KADAR?

1972'de üretimine başlanan F-16, 20 milyon dolar civarındaki birim fiyatı ile oldukça uygun bir savaş uçağı olarak biliniyor. Son yılların gözde uçaklarından F-35’ler ise modeline göre 100 milyon dolar civarında fiyatlardan satılıyor.

Yapılan araştırmaya göre bugün için ülkelerin en fazla kullandığı savaş uçağı 2 bin 267 adetle F-16 Fighting Falcon. İlk olarak General Dynamics tarafından ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilen Savaşan Şahin F-16, ilk uçuşunu Şubat 1974'te yaptı.

General Dynamics daha sonra savaş uçağı birimini Lockheed Martin'e sattı. Bugüne kadar 4 binden fazla üretilen F-16'ları en fazla kullanan ülke 790 adetle ABD. İsrail 175 adet, Mısır 168 adet, Türk hava kuvvetleri ise 158 adetle hava gücünde ağırlıkla F-16'ları tercih ediyor. Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki uçaklardan 154'ünün montajı Ankara'daki Türk Havacılık ve Uzaya Sanayii / TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirildi.

F-16 ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

F-16 savaş uçakları bu temel ayrımlardan sonra birde teknolojik anlamda daha spesifik veriler elde edilmesi maksadıyla ve görev tanımlarını ayırmak maksadıyla 'Block' olarak sınıflandırılan bir ayrıma daha tabii tutulmaktadır. Block 5, Block 10, Block 15, 25, 30, 40, 50 vs şeklinde sıralanan block numaraları uçağın teknolojik anlamda gelişmişliğini simgeleyen bir diğer göstergedir.

Block 1'den itibaren Block 25'e kadar olan F-16 uçakları A ve B model mertebesindedir. Block 25'den itibaren Block 60'a kadar C ve D mertebesinde, Block 60 ise E ve F mertebesindedir. Gelişim işlemleri yakın zaman önce tamamlanan Viper seviyesi F-16'lar ise Block 70 olarak nitelendirilip, mertebesi V harfi ile ifade edilmektedir.

TÜRKİYE’DE KAÇ TANE F-16 VAR?

Türkiye, F-16 savaş uçaklarını etkin kullanan ülkelerden birisi olma özelliği taşıyor. Türkiye’nin envanterinde 240 civarında F-16 savaş uçağı bulunuyor.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...