Üniversite taban puan hesaplama 2023! Hangi bölüm kaç puanla alıyor? Puanım yeter mi?

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Demet İlce
Üniversite taban puan hesaplama 2023! Hangi bölüm kaç puanla alıyor? Puanım yeter mi?
Yks, Üniversite, Taban Puan Hesaplama

Üniversite taban puan hesaplama 2023! 17-18 Haziran tarihlerinde milyonlarca aday YKS sınavına girdi. 17 Haziran’da TYT, 18 Haziran’da ise AYT ve YDT tamamlandı. Gençlerin geleceğini belirleyen bu sınavların ardından, YKS tercihleri öncesinde puan hesaplamaları başladı. YKS puan hesaplama yapılırken, TYT, AYT ve YDT grubu ayrı ayrı hesaplanıyor ve ortaöğretim başarı puanı da ekleniyor. Peki, Hangi bölüm kaç puanla alıyor? Puanım yeter mi? İşte detaylı bilgi…

YKS’ye giren yaklaşık 3 buçuk milyon aday, sınav sonuçlarının açıklanmasına kısa bir süre kala puan hesaplamalarına başladı. ÖSYM tarafından açıklanmadan önce adaylar, TYT, AYT, YDT cevap anahtarından doğru ve yanlışlarını tek tek hesaplayıp kaç puan aldıklarını tahmin etmeye çalışıyor. YKS puan hesaplamasında diploma notu ve OBP’de dikkate alınıyor. Bu kapsamda sınava katılım sağlayan ve üniversite tercihi yapacak olan gençler, “Üniversite taban puan hesaplama 2023” şeklinde aramalar yapıyor. Peki, Hangi bölüm kaç puanla alıyor? Puanım yeter mi? İşte merak edilen tüm detaylar…

Üniversite taban puan hesaplama 2023! Hangi bölüm kaç puanla alıyor? Puanım yeter mi?

ÜNİVERSİTE TABAN PUAN HESAPLAMA 2023

Üniversite puanı hesaplarken, TYT, AYT ve YDT oturumlarının ayrı ayrı hesaplaması yapılır.

17 Haziran’da düzenlenen Temel Yeterlilik Testi (TYT), Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri’nden; Alanda Yeterlilik Testi (AYT), Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih-1, Coğrafya 1, Tarih-2,Coğrafya-2, Felfefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerinden; oluşuyor. Öncelikle bu bölümlerdeki doğru, yanlış ve boş sayısını belirleyin. Ardından net puanınızı hesaplayın. YKS net hesaplama yaparken de doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte birini çıkarın. Bu işlemi her üç oturum için de uygulayın. Ardından Ortaöğretim başarı puanınızı hesaplayın. Bu hesaplama diploma notu ve OBP puanı ile hesaplanır.

HANGİ BÖLÜM KAÇ PUANLA ALIYOR?

Üniversitelerin bölümlerine göre puanı ve başarı sıralaması değişiyor. Bunun için öncelikle hangi bölümü istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Bölümünüzü seçtikten sonra hangi üniversitede puanı ve başarı sıralamasının yüksek olduğunu araştırmanız gerekiyor. Aşağıdaki link üzerinden tüm üniversitelerin taban puanları ve başarı sıralamasına ulaşabilirsiniz.

2023 DEVLET ÜNİVERSİTELERİ TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMASI İÇİN TIKLAYIN

2023 TYT NASIL HESAPLANIR?

Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri’nden oluşan TYT (Temel Yeterlilik Testi) puanı hesaplanırken, TYT’nin %40’ı hesaplamaya dahil edilir.

ÜNİVERSİTE TAM PUAN KAÇ 2023?

2023 YKS tam puan 500’dür.

HAM PUAN NASIL HESAPLANIR?

Ham puan (net) hesaplaması yapılırken, her adayın testlere verdiği doğru ve yanlış cevap sayılarına bakılır. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılır ve ilgili testten alınan ham puan (adayın net sayısı) hesaplanır.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...