BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden bilgilendirme

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
"Feridun Ağabey, Türkiye Gazetesi’nde 4 Haziran 2021 tarihinde (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na) başlığıyla yayınlanan yazıya ilişkin aşağıdaki bilgilendirmeyi yapmak isteriz:
İkitelli-Ataköy Metro Hattı inşaatı çalışmaları esnasında, vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla bölgede yeni bir yol sirkülasyon çalışması yapılmıştır. Bu kapsamda, Bahçelievler Çobançeşme Mahallesi, Sanayi Caddesi ile Mithatpaşa Caddesi Sirkülasyon ve Geometrik Düzenleme Projesi 31 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla hayata geçirilmiştir. Buna göre; Sanayi Caddesinin yönü değiştirilmiş, Gençosman Caddesi, Selvi Sokak, Altay Sokak ve Mithatpaşa Caddesi tek yön olarak düzenlenmiştir.
Ancak yazınızda da belirttiğiniz gibi gerekli yönlendirme tabelaları yerleştirilmesine rağmen sürücülerin eski alışkanlıklara göre hareket ettikleri görülmektedir. Tek yön yollardan, özellikle Gençosman Caddesine ters istikametten yoğun girişler yapılmaktadır.
İBB, ters yön girişleri ve kural ihlallerini önlemek amacıyla 4 Haziran 2021 tarihinde Emniyet Müdürlüğüne bilgi vermiş, kolluk kuvveti desteği istemiştir."
Biz de bilgilendirme için İBB Basın Danışmanlığına teşekkür ediyoruz. (F.A.)
 
 
Pardus…
 
Açık kaynak kodlu yazılım, Linus Torvalds, Linux işletim sistemi, Pardus gibi kavramları 1990’lı yıllardan beri işitiyoruz.
Microsoft tarafından üretilen tüm yazılımların kaynak kodları gizlidir. Yazılım uzmanlarına bunlar verilmez. Bu firmanın ürettiği yazılımı kullanırken arka planda neler olduğunu, nerelere bilgi iletildiğini bilemezsiniz.
Ayrıca bu firma sık sık yeni sürümler çıkartarak sizden hep para almak ister.
Finlandiyalı bilgisayar mühendisi Linus Torvalds (1969- …) tarafından yazılan Linux adlı işletim sistemi tamamen açık kaynak kodlu (open source code) olup isteyen herkes tarafından kesilip biçilebilir.
Türk bilgisayar uzmanları Linux işletim sistemini alarak Pardus adlı mükemmel işletim sistemini ürettiler. Yaklaşık 10 yıldır kullanımda olan yazılım parasızdır. En düşük özellikli makinede bile verimli çalışır. Virüslerle sizi yormaz.
https://pardus.diyanet.gov.tr adlı web sitesine girip bir bakınız. Hayran kalacaksınız. Diyanet İşleri Başkanlığı tüm Türkiye’ye örnek olacak bir proje yürütüyor. Hiçbir şekilde korsan işletim sistemi ve uygulama kullanmıyor. İmrendim. Hayran kaldım. Kutluyorum. Bu projeyi başlatanları tebrik ediyorum.
Gönlümden geçen şudur: 84 milyonluk Türkiye tamamen Pardus kullanmalıdır. Her yıl ABD’nin yazılım firmalarına 4-5 milyar dolar para ödüyoruz. 
          Uzman Teknik Öğretmen
  
 
Gençler niçin kolay evlenemiyor?
 
“Evlenmek niçin bu kadar zor oldu Feridun Ağabey? Kimileri düğün hazırlığı yapılamadığı için, çeyiz konusunda anlaşamadığı için düğün yapacak para bulamadığı için düğün yapamadıklarından dert yanıyorlar. Benim derdim o değil… Benim derdim evlenmek istediğimizde kendimize uygun, anlaşabileceğimiz, benim önceliklerimi o da önceleyen, benim kabul etmediklerimi o da kabul etmeyen insanı nasıl bulacağız, nereden bulacağız? Yok mu ruh ikizimizi bulmanın bir formülü?” diyen İstanbul’dan “Merve” rumuzuyla yazan okuyucumuz, sorunuza cevap vermeden önce “bir yastıkta kırk yıl” diye gurur duyduğumuz evliliklerde eşler evet o dediğiniz gibi âdeta birbirinin ruh ikizi olmuşlardır. Peki bu mutlu çiftler ilk günlerden itibaren mi böyleydiler? Hayır… O bir yastıkta kırk yılın içinde ne kavgalar (tartışmalar) ne gözyaşları, ne acılar ne mücadeleler vardır bir bilinse… Ama bu çiftler bir konuda kararlı davranmışlardır. Ne olursa olsun sorunları yine kendilerinin çözecek oluşuna inanmışlardır. Bir de asla soruna değil çözüme odaklı bir hayat sürmeye karar vermişlerdir. Kol kırılır yen içinde diyerek sabır ile birlikte bu süreci yaşamışlardır. Sonunda her iki taraf da birbirinin “uzmanı” olmuştur. Karısını en iyi kocası, kocasını en iyi karısı anlamaya başlamıştır. Öyle ki Neşet Ertaş'ın dediği gibi “Ben ağlarsam ağlayıp, gülersem gülen/Bütün dertlerim' anlayıp, gönlümü bilen/Sanki kalbimi bilerek, yüzüme gülen/ Gönlüm hep seni arıyor, neredesin sen” demeye başlamışlardır...
Yani hiçbir evlilik ilk başta bu derece anlama ve anlaşılma şansı vermez. Dolayısıyla evliliklerde önce sevgi, sonra saygı sonra sabır ve birbirine arkadaş olma süreci yaşanmalıdır. İlk günde “kendim gibi birini bulayım” derseniz kendi etrafınızda dolanıp durursunuz. (F.A.) 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
619302 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/619302.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT