BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Zorluk

Genç kız her şeyden şikâyetçiydi. Hayat, çok zordu ve sürekli savaşmaktan, mücadele etmekten yorulmuştu. Bir problemi çözer çözmez, bir yenisi çıkıyordu karşısına.
Genç kızın bu yakınmaları karşısında, mesleği aşçılık olan babası ona bir hayat dersi vermeye niyetlendi…
Bir gün onu mutfağa götürdü. Üç ayrı cezveyi suyla doldurdu ve ateşin üzerine koydu. Cezvelerdeki sular kaynamaya başlayınca, bir cezveye bir patates, diğerine yumurta, sonuncusuna da kahve çekirdekleri koydu. Daha sonra kızına tek kelime etmeden, beklemeye başladı. Genç kız, hiçbir şey anlamadığı bu faaliyeti seyrediyor ve sonunda karşılaşacağı şeyi görmeyi bekliyordu.
Ama o kadar sabırsızdı ki, sızlanmaya ve daha ne kadar bekleyeceklerini sormaya başladı.
Babası onun ısrarlı sorularına cevap vermedi.
Yirmi dakika sonra, adam, cezvelerin altındaki ateşi kapattı.
Birinci cezveden patatesi çıkardı ve bir tabağa koydu. İkincisinden yumurtayı çıkardı, onu da bir tabağa koydu. Ardından son cezvedeki kahveyi bir fincana boşalttı.
Kızına dönerek sordu: “Ne görüyorsun?”
“Patates, yumurta ve kahveee?” diye alaylı bir cevap verdi kızı.
“Daha yakından bak bir de” dedi baba “dokun!” 
Genç kız denileni yaptı. Patatesin yumuşamış olduğunu, kabuklarını soyduğu yumurtanın katılaşmış olduğunu gördü. Adam en sonunda kızının kahveden bir yudum almasını söyledi. Söyleneni yapan kızın yüzüne kahvenin nefis tadıyla bir gülümseme yayıldı ve ''Bütün bunlar ne anlama geliyor baba?'' diye sordu.
Babası patates, yumurta ve kahvenin ‘aynı sıkıntıyı’ yaşadığını, yani kaynar suyun içinde kaldığını fakat ‘farklı farklı tepkiler’ verdiklerini söyledi… Patates daha önce sert ve güçlü iken kaynar suya girince yumuşayıp kuvvetten düştü… Yumurta ise çok kırılgandı. Ama kaynar suda kalınca sertleşip katılaştı... Ancak kahve çekirdekleri bambaşkaydı. Kaynar suda kalınca hem kendini hem de suyu değiştirdi…
“Sen hangisisin?'' diye sordu kızına. “Bir sıkıntı kapını çaldığında nasıl tepki vereceksin? Patates gibi yumuşayıp ezilecek misin? Yumurta gibi, kalbini katılaştıracak mısın? Yoksa kahve çekirdekleri gibi, başına gelen her olayın duygularını olgunlaştırmasına ve hayatına ayrı bir tat katmasına izin mi vereceksin?''
Peki, siz hangisisiniz?..

Ninem diyor ki; Zor diyorsun, zor olacak ki imtihan olsun.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
620416 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/halime-gurbuz/620416.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT