BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Süper sonik Sergen

Hasan Sarıçiçek
Facebook
Sezon başı “ilk ona girer mi girmez mi?” diye tartışılan Beşiktaş şimdi Genaral Sergen Yalçın ile lider olarak hedefe yürüyor.
 
++++
 
Okuyucularım; “Sergen Yalçın’ı 
devleştiren sır nedir?” diye soruyor. Meraklanmakta haklılar ama kolay değil üniversitelilere tez konusu olacak yükselişi anlamak ve anlatmak.
GENERAL SERGEN YALÇIN
Aslında başlığı “General Sergen Yalçın” diye atacaktım ama bu sura dışı gelişimi tam manasıyla anlatamayacağı için “Süper sonik” diye değiştirdim. Neden mi?
Sizde gayet iyi biliyorsunuz ki sezon başı tartışılan oyuncu yapısı ile Beşiktaş sevenlerine hiç ama hiç umut vermiyordu. 
İLK 10’A GİRER Mİ?
O günlerde “Beşiktaş ilk 10’a girer mi?” veya “Mevcut kadro yeterli mi?” sorularına özgüven dolu bir biçimde “Ben yeterliyim, yetmez mi?” cevabını veren dahiyane karakter, büyük bir kararlılık ile Beşiktaş’ı bugün “en”leri ile birlikte Süper Lig’in ilk yarısını lideri olarak ayakta alkışlatıyor. Yükseliş mi, harika.
SÜPER SONİK DEV
Başka bir deyişle. 
Dünün sol ayaklı çocuğu, teknik adam zekası, lider duruşu, takımına kazanma azmi aşılamasıyla öyle bir büyüdü ki dev aynasında devleri deviren süper sonik güce dönüştü. 
Helal olsun. 
Haklı olarak şimdi taraflı tarafsız herkesin büyük saygı duyduğu teknik adam konumuna geldi.
Ne muazzam bir gelişim, bu.
Yeni tip uçak gibi ses duvarını aşan o güç futbolseverlere Premier Lig kalitesinde doyumsuz bir Beşiktaş izletiyor. 
Bu bir anda mı oldu, hayır? O halde...
FARKI DERS ALMASINI BİLMESİ Fark getiren Sergen Hoca’nın sırrı mı; Bernard Shaw’ın “Yaşlanmadan akıllanmayı çok isterim” cümlesinde saklı. 
Yani diğer teknik adamlardan farkı yaşadıklarından ders alması. “Gelişim büyük saadet” anlayışı içinde her türlü zorluğa rağmen yılmayan bir azim, irade, inanç ile büyük hedeflere odaklanabilmek. 
Hal bu ki ünvanında ne “Prof.” etiketi var ne de “Doç.” Sergen Hoca’nın. 
Analitik düşünce de yok aslında bu çabada ama futbolun ruhu, kültürü, görselliği, kazanma azmi ve Sergen Yalçın’ın içinde büyüttüğü Beşiktaş’ı Beşiktaş yapan insani değer ve çabalar var.
500 MİLYONLUK DEĞER ÜRETTİ
Nitekim o düz adam; Beşiktaş’ı büyük bir aileye dönüştüren sosyal becerisi ile herkese parmak ısırtan sıra dışı bir yükselişe imza attı. 
Şöyle ki inanılmaz takım mühendisliği, Rıdvan, Larin, Aboubakar, Josef de Souza, Ghezzal, Mensah, Ljajic, Vida, Necip, Oğuzhan ve Dorukhan gibi oyuncuların yeteneklerini rahatça sergileyebilecekleri özgüven yüklemesi ve dağınık kadroyu toparlayıp liderliğe taşımasıyla Beşiktaş’a marka değeri, isim, oyuncu, sponsorluk ve sportif ürün gibi başlıklarlarla özetlenebilecek en az 500 milyon TL’lik artı değer kattı.
SEÇKİNLER TAKIMI BEŞİKTAŞ 
Takımın önündeki rol mode olarak güçlü karakter, güçlü irade duruşuyla ekibinde tesis ettiği birbirlerini tamamlayan dayanışma ruhu, ortamı içinde mali krizle boğuşan Beşiktaş’ı sevgi yüklü, saygıyı her manada hak eden, enerji dolu görsel futboluyla gerçek büyüklüğüne yaraşır bir seçkinler takımı olarak vizyona çıkardı. 
Ne mutlu.
Şu tabloya dikkatle bakın lütfen; 9 maçlık yenilmezlik serisinde Beşiktaş takımı 36 gol atıyor ama kalesinde sadece 3 gol görüyor; takım savunması ve hücum gücünü anlıyor musunuz? 
X X X 
Sözün özü “sihirbaz mı?” diye hayretle izlenen Serhen Hoca  futbola teknik adam olarak 10 yıl damgasını vuracak biri. Kutluyorum, yolun açık olsun Hocam.
 
GÜNÜN SÖZÜ——
Ne olursan ol... Sakın! “Benlik” sevdasına düşüp de şeytanın oyununa gelme!
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
617324 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/hasan-saricicek/617324.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT