BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Emekli maaş ve gelirlerine yapılacak zam ve en düşük emeklilik aylıkları

 
SGK Kanununa göre (SSK’lı ve Bağ-Kur’lulara) bağlanan gelir ve aylıklar, her yılın ocak ve temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere, bir önceki altı aylık döneme göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllı tüketici fiyatları genel indeksindeki değişim oranı (TÜFE) kadar artırılarak belirlenmektedir. Gerek SSK’lı ve Bağ-Kur’lu, gerekse tarım SSK ve tarım Bağ-Kur’lu gerekse kanun gereği bağlanmış ve bağlanacak aylıklar her yılın ocak ve temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere, bir önceki altı aylık döneme göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllı tüketici fiyatları genel indeksindeki değişim oranı kadar arttırılarak ödeneceği öngörülmüş olup, 2019/Ocak-Haziran süresi TÜFE oranı %5,01 olarak belirlenmiştir.
Buna göre, 2019 yılı Temmuz ödeme döneminde bağlanacak emekli aylığı ve geliri; aylığın ve gelirin türü ile 2008/Ekim ayı başından önce ve sonrasına göre işlem yapıldığından yapılacak artış ve alt sınırları tek tek gruplandırarak aşağıda yer verdik.
SGK (5510 sayılı) Kanunun yürürlük tarihinden önce bağlanan ölüm gelir/aylıkları, Kanunun yürürlük tarihinden önce malullük ve yaşlılık aylığı almakta iken Kanunun yürürlük tarihinden sonra ölen sigortalıların hak sahiplerine bağlanacak aylıklar ile ölüm tarihi Kanunun yürürlük tarihinden önce olup, son takvim ayı 2000 yılından önce olan sigortalıların hak sahiplerine bağlanan ölüm gelirleri aşağıda belirtilen miktarlardan az olamayacaktır.
 
 
SGK (5510 sayılı) Kanunun yürürlük tarihinden sonra çalışırken ölen sigortalıların hak sahipleri ile Kanunun yürürlük tarihinden sonra malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmış durumda iken ölen sigortalıların hak sahiplerine bağlanacak aylıklar aşağıda belirtilen miktarlardan az olamayacaktır.
 
SGK Kanunun yürürlük tarihinden sonra ölen sigortalının sadece 2000 yılından sonra hizmetlerinin bulunması (4447 sayılı Kanuna göre aylık bağlama sistemi + 5510 sayılı Kanuna göre aylık bağlama sistemi) hâlinde hak sahiplerine bağlanacak ölüm aylığı aşağıda belirtilen miktarlardan az olamayacaktır.
 
SGK Kanunun yürürlük tarihinden önce ölen sigortalıların hak sahiplerine 4447 sayılı Kanuna göre bağlanacak ölüm geliri aşağıda belirtilen miktarlardan az olamayacaktır. 01/07/2019 tarihinde geçerli olan asgari günlük kazanç 85,28 TL olduğundan alt sınır geliri: 85,28 x 30 x % 35 = 895,44 TL’dir.
 
İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından bağlanacak ve son takvim ayı;
-2019/Ocak-Aralık olan gelirlerde, sigortalının başkasının bakımına muhtaç olması durumunda, bağlanacak gelir 85,28 x 30 x % 85 = 2.174,64 TL’den, az olmayacaktır.
              ***
“Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok. Ruhunuzu satmayın yeter.” N. MANDELA
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609082 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/609082.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT