BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Fasulyenin faydası!

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Arjantin'deki görüşmesinden “iki ülke arasında 90 gün boyunca yeni gümrük vergisi getirilmemesi” konusunda uzlaşmanın arkasında hangi gelişme var? Trump, 1 Ocak 2019'da 200 milyar dolar değerindeki ürün için daha önce açıkladığı yüzde 25 gümrük vergisi oranının yüzde 10'da kalmasına onay verdi. Eğer 3 aylık müzakere sürecinin sonunda bir anlaşmaya varılamazsa yüzde 10'luk tarife yüzde 25'e yükseltilecek.. Uzlaşma gereği Çin ABD'den hemen tarım ürünleri ithal etmeye başlayacak ve otomobiller üzerindeki vergiyi düşürecek. ABD’nin Çin’e karşı açtığı ticaret savaşı Amerikalı çiftçileri vurdu. Çin’in karşı tedbirleri yüzünden soya ihracatının durması binlerce çiftçiyi iflasın eşiğine getirdi. Bu yıl ABD'de bir önceki dönemin iki katına eşit 89,1 milyon dönüm arazi soya için ayrılmıştı.
ABD'den Çin'e tarım ürünleri ihracatının yüzde 60'ını soya fasulyesi karşılıyor. Bu çok büyük bir rakam.  
Başka bir not aktarayım ABD’de 10 eyalet soya fasulyesinden elde ettiği gelirle geçimini sağlıyor. Trump bu eyaletlerin 8’inde seçim kazanmıştı. Pekin hükûmeti misilleme olarak Amerikan tarım ürünlerine yüzde 25'lik ek vergi getirince soya ihracatı neredeyse sıfıra düştü yüzde 98 azaldı. Çin, soya ihtiyacını dünyanın başka ülkelerinden tedarik etmeye başlayınca Amerikalı Çiftçiler Trump’a baskı yaptı, “bu işi çöz” dedi. O da bu talebe cevap vermek zorunda kaldı. Çin böylece eline çok büyük bir koz geçirdi. ABD’nin en zayıf karnının soya fasulyesi olduğu ortaya çıktı...
ABD ile Çin arasında yaşanan bu gelişme sonrası risk iştahı arttı.. Uluslararası borsalarda dolar gelişen ülke para birimleri karşısında değer kaybetmeye başladı. Asya borsaları ralli yapıyor. Çin para birimi Yuan değer kazanıyor, altın toparlıyor.
Türkiye'de Kasım enflasyonu %21,6 ile tahminlerin gerisinde kaldı. Türk Lirası güçleniyor. Dolar 5,10 TL desteğini kırarsa 5,09 TL sonrasında 5,00 TL gündeme gelecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında G20 Liderler Zirvesi kapsamında 50 dakikalık görüşme yapıldı. Suriye meselesi, Kaşıkçı olayı, FETÖ’nün iadesi ve Halkbank olayı gündeme geldi. New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde Reza Zarrab davasında yargılandıktan sonra 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın  avukatları, New York İkinci Bölge Federal Mahkemesi’ne yaptıkları başvuruda, müvekkillerinin suçsuz olduğunu öne sürerek ‘beraat’ etmesi talebinde bulunmuştu. New York Güney Bölgesi Başsavcılığı da aynı temyiz mahkemesine başvurup, daha fazla hapis cezası verilmesini talep etmişti. Hem Atilla’nın avukatları hem de savcılığın karşılıklı olarak temyiz mahkemesine başvurması sonrasında mahkeme heyeti, savcılığın itirazıyla ilgili gerekçeleri 6 Aralık tarihine kadar mahkemeye sunmasını istedi. Piyasalardaki iyimser havayı bu olay destekliyor.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
605433 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/605433.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT