BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Devler de yıkılır!

Küresel borsalar Noel tatilinde.. Amerika borsaları çarşamba günü açılacak. Ama hükûmetin kapalı olması dolayısıyla satış havasının devam etmesi bekleniyor. Zira çok olumsuz gelişmeler yaşanıyor. 10 Aralık’ta 16.70 olan 'Korku endeksi' VIX %30’u aştı.
Peki bu çöküşe hangi gelişmeler yol açtı? ABD’deki siyasi istikrarsızlığın küresel ekonomiyi olumsuz etkileyeceği beklentisi oluştu. Beyaz Saray’da hafta sonunda olağanüstü gelişmeler yaşandı. İç tartışmaya dönüşüp borsalar üzerinde etkili olan Meksika sınırına duvar yapımı konusunda; Temsilciler Meclisinin kabul ettiği 5 milyar dolarlık bütçe tasarısı, Senatoda reddedildi. Cumartesi günü yapılan oturumda 5 milyar dolar 2.1 milyar dolara indirilmesine rağmen geçmedi, hükûmet bu yıl üçüncü defa kapandı. Şimdi perşembe günü yapılacak yeni oturumda da tasarı geçmezse 3 Ocak’ta yeni seçilen senatörlerle yapılacak oturuma kadar hükûmet kapalı kalacak. 
İkinci büyük olay FED Başkanıyla ilgili.. Başkan Trump’ın sürekli uyarılarına rağmen faiz artıran Jerome Powell’ı kovacağına yönelik haberler gündemi sarstı. Trump olayı araştırdı, görevden alma ihtimalinin olmadığını görünce durumu düzeltmek Hazine Bakanı Mnuchin’e düştü. Mnuchin, Başkan ile konuyu görüştüğünü ve Powell’ın görevinin devam ettiği konusunda yatırımcılara güven verdi. Ama piyasaların içine ateş düştü. En büyük bomba haber, Hazine Bakanı Mnuchin’in Amerika’da faaliyet gösteren 6 büyük bankanın CEO’su ile likidite sıkışıklığı konusunda yaptığı görüşme oldu.. Dolar dünya para birimleri karşısında değer kaybetmeye başladı...
Neden böyle bir toplantı yapıldı? Ekonomi kırmızı alarm mı veriyor? Mnuchin, dün akşam Başkanlık Çalışma Grubu ile bir görüşme yaptı.. 1987 yılında hisse senedi piyasasındaki çöküşten sonra kurulan bu grupta FED Yönetim Kurulu, Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu temsilcileri var. Durum o kadar nazik ki, CEO’ların problemleri bu komisyonda dile getirilerek çözüm bulunmaya çalışıldı. 
Düşünebiliyor musunuz, koskoca Amerika, 5 milyar dolarlık bir harcama yaparken zorlanıyor, sonuçta hükûmetin kapanmasına yol açan bir süreç başlıyor. ABD’nin Suriye ve Afganistan’dan neden çekilme kararı aldığı bu şekilde net bir şekilde anlaşılıyor. Kasasında ekstra harcama yapacak parası kalmadı. Trump’ın sözlerini hatırlayın:
“Suriye’de olacaksam, Suudlar parasını ödemeli. Körfez ülkeleri orada yaptığımız operasyonları finanse etsin” demişti. Onlardan ses çıkmayınca çekilmeyi tercih etti, bunu da seçim kampanyasında verdiği söze bağladı.
Amerika bugüne kadar astronomik paralar dökülmesine rağmen ne Irak’ta ne de Suriye’de hiçbir sonuç elde edemedi, Orta Doğu bataklığına saplandı. Bir terör örgütünü bir terör örgütü ile yok etmeye çalıştı; bütün dünyanın nefretini kazandı. 
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD birliklerinin Suriye'den çekilmesi için kararnameyi yürürlüğe koydu. ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde iki ülke arasında ticaretin genişletilmesini konuştuklarını söyledi. 
Fırat’ın doğusuna yapacağımız operasyonun zorunlu olarak ertelenmesi ve iki ülke arasında yeni ticari ilişkilerin başlayacak olması piyasaları olumlu etkiledi. Ocak ayında 115 bin puandan işlem gören BİST 100 endeksi 91 bine düştü. Endeks bazında %21 aşağıda olduğumuz için hisse senetleri %40 iskontolu. Pozitif ayrışmamız yıl sonuna kadar devam edecek...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
605767 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/605767.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT