BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Dünyayı sardı, bize yaradı

Koronavirüs hızla yayılıyor. Çin Devlet Başkanı Cinping, salgının hâlâ acımasız ve karmaşık durumda olduğunu söyledi. 25 Şubat Pazartesi günü vaka sayısı 80 bine dayandı. Ancak hastalığa yakalanan 24 bin kişi iyileşti. 2.400 kişi hayatını kaybetti. Koronavirüs taşıyan üç kişinin hayatını kaybettiği ve 130'dan fazla kişide virüs tespit edilen İtalya'da olağanüstü durum ilan edildi.. Ülkenin kuzeyinde virüse rastlanan kasabalara giriş-çıkışlar yasaklandı, finans merkezi Milano’nun da bulunduğu Lombardiya ile Veneto ve Piemonte bölgelerinde okullar bir hafta tatil edildi. Avusturya İtalya'dan düzenlenen tren seferlerini durdurdu. Avrupa borsalarındaki sert satışlar bizi de olumsuz etkiledi. Altın şaha kalktı. 763 kişiye bulaşan ve şu ana kadar 7 kişinin hayatını kaybettiği Güney Kore’de 2,5 milyon nüfuslu Daegu’da halka sokağa çıkış yasağı getirildi. Şehirde siviller ve ailelerinden oluşan 10 bin kişilik büyük bir Amerikan üssü bulunuyor. 
5,9 büyüklüğünde 3 depremle sarsılan İran’da da 8 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Türkiye, İran'da görülen koronavirüs vakaları nedeniyle sınır kapılarını geçici olarak kapattı… Kuveyt ve Bahreyn'de de görülen virüsün dünyaya hızla yayılması Uluslararası Para Fonunu telaşlandırdı. IMF Başkanı Georgieva, yeni tip koronavirüs salgınının kontrol altına alınması durumunda bile Çin ve dünya ekonomisinin etkileneceğini belirterek, “Daha kötü senaryolara karşı hazır olmalıyız” dedi.. Peki bu gelişme bize nasıl yansıyacak? Çin'in 2020 yılı büyüme tahmini %4,5 düzeyine çekildi. Güney Kore’de ortaya çıkan ve hızla yayılan virüs nedeniyle dünyada mevcut durumdan pozitif etkilenen tek ekonomi Türkiye olacak. Tedarik sıkıntısı ülkemizi özellikle Avrupa için cazip hâle getirecek. Salgın dolayısıyla emtia fiyatları da çok ciddi değer kaybına uğradı. Brent petrol %14 değer kaybetti 56 dolara düştü. Petroldeki gerileme, enerji maliyetlerini düşüreceği için bize etkisi son derece olumlu..
Avrupa ve ABD pazarındaki büyük alıcıların Çin yerine Türk üreticileriyle temasa geçtiği sektörlerin başında hazır giyim, çelik ve kimya geliyor. Hazır giyimde özellikle dokuma kumaşlara dayalı üretim yapan ve büyük kapasitesi bulunan Türk şirketleri Çin'deki üretimin durmasının getirdiği boşluğu doldurmayla çalışacak. Avrupalı büyük alıcılar özellikle hızlı sipariş ürünleri için Türk firmalarına dönüş yapıyor. Çin'in duraksamasının somut etkilerinin görüldüğü sektörlerden biri de demir çelik. Dünyanın en büyük çelik üreticisi olan Çin'deki fabrikaların üretimlerini azaltmasıyla son 15 günde Türk çelik ihracatçılarının Afrika ülkelerine çelik mamulü satışlarındaki artış yüzde 15'lere ulaştı.. Singapur, Hong Kong, Filipinler, Malezya ve Bangladeş'ten de yeni siparişler geliyor. Çin'in dünya pazarlarında etkili olduğu ayakkabı, mobilya, mücevherat gibi sektörlerde de Türk ihracatçının avantajlı duruma gelecek. Kırk yıl düşünsek akla gelmez. Ama gerçek bu.. Bir virüs dünyayı esir aldı, bize yaradı.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
612386 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/612386.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT