BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Piyasa ne dedi?

Para
Necmettin Batırel
Facebook
Merkez Bankası piyasalarda merakla beklenen kararını açıkladı. Faiz %19’a sabit tutuldu... Karar metninde daha önce yer alan “gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır” ifadesi çıkarıldı. Neden çıkarıldı? "İlerleyen dönemlerde ilave bir faiz artışı yapılmayacağını göstermek için."
Özetle söylemek gerekirse nisan ve mayıs aylarında enflasyon %18’e çıksa bile faiz artışı olmayacak. Bir başka ifadeyle şu anda 2,4 olan reel faiz 1 ay sonra %1 seviyesine inecek. Sıcak paracıların hevesleri kursağında kalacak. Onların tek bir hedefi var: Faiz yükselsin, kazançları katlansın!.. 
Türkiye’nin serseri (sıcak) paraya ihtiyacı yok. Girdiği yerin altını üstüne getiriyor. Karnı doyunca defolup gidiyor, ortalık ana baba gününe dönüyor. Türkiye’nin gelip geçici değil, kalıcı sermayeye ihtiyacı var. 
Merkez Bankası doğru karar aldı. Yol haritasını bakın nasıl açıkladı: "Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elimizdeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz."
Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, enflasyonun üzerinde oluşacak. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar ile, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikâmesinin (dövizden TL’ye geçişin) başlaması, döviz rezervlerinin artması ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi ile ekonomik ve finansal istikrar olumlu etkilenecek. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacak. Yüksek faiz zehirdir kredileri öldürür, büyümenin en büyük düşmanıdır. Zor zamanda arkadaşlık ederiz, ama fırsatını buldu mu öldürürüz! 
Şu ekonomist bu yorumu yaptı, bu profesör şunu söyledi. Bunların hepsini bir tarafa bırakın. Piyasa ne dedi ona bakın: Döviz kurları yükseldi mi düştü mü? Düştü! Olay bitmiştir.
Merkez Bankasının ana amacı kullandığı silahlarla Türk lirasını gerçek değerinde tutmaktır. Eğer haziran ayından sonra faizde indirim süreci başlayacaksa kurların mutlaka gevşemesi gerekmektedir. Başka türlü enflasyon aşağı çekilemez. Doların bugün olması gereken gerçek seviye 7,00 TL’nin altıdır. Nitekim 20 Mart’ta Ağbal’ın görevden alınması öncesinde fiyat 7,20 TL’ydi. Kurlardaki gevşeme kalıcı hâle gelirse yerli yatırımcının TL’ye geçişi hızlanacaktır. Hepsinden önemlisi önüne gelenin kur yükseldi bahanesiyle ürünlerine zam yapma bahanesini kullanamayacaktır...
Türkiye şahlanıyor, muhalefet çıldırıyor... Oysa pandemi diye asrın en büyük hastalığından kurtulma savaşı veren ülkemizde hiç olmazsa böyle günde birlik olunsa kısır çekişmeler rafa kaldırılsa, düşmanlar kahrolsa, herkes kazansa güzel olmaz mı? Olur tabii. Ama bunların ruhu bozuk!..
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618513 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/618513.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT