BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Çünkü biz Türkiye'yiz

Ekonominin temel taşı sanayi sektörü ihracatın bel kemiği. Üretimde tarihî rekorlar kırıyor. Pazar payları artıyor. Evet ülke genelinde enflasyon yüksek, faizler sabit ama kurlar istikrar kazanmış durumda. Açıklanan şirket bilançolarında kârlar tahminleri aşıyor.. Tüm sektörlerde göz kamaştırıcı rakamlar var. Turizmde kelimenin tam anlamıyla patlama yaşanıyor. Yerli ve yabancı turistler tüm tatil beldeleri ile otelleri doldurdu. Kasım ayına kadar rezervasyonlar kapatıldı. Buna yol açan en önemli gelişme vaka sayısındaki artışa rağmen Türkiye’de ölüm oranlarındaki azalma. Covid tedavisinde Avrupa’nın lideriyiz. Yıllık bazda 20 milyar dolar turizm geliri kasamıza girecek. 
Tarım sektöründe ocak – haziran döneminde ihracat 13,6 milyar dolar oldu. Kimya sektörü yıllık %40’lık artışla 11,9 milyar dolar, hazır giyim %35 artışla 9,5 milyar dolar, otomotiv %33’le 14,4 milyar dolar, makine %34’le 6,9 milyar dolar, demir çelik %51 artışla 14,9 milyar dolar, tekstil 9,9 milyar dolar, mobilya 3,2 milyar dolara ulaştı. Kapasite kullanım oranı 76,6.. Türkiye genelindeki konut satışları haziran ayında 134 bin ile rekor düzeyde arttı. Mayısta bu rakam 59 bindi. Yabancılar 20 bin konut satın aldı. Genel Ticaret Sistemi'ne göre, ihracat haziranda geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 46,9 artarak 19 milyar 773 milyon dolara, ocak – haziran döneminde yüzde 40 artışla 105 milyar dolara fırladı. Unutmayın bunlar 6 aylık sonuçlar. Yılın ikinci yarısında daha yüksek rakamlar gelecek. 2021 yılını 200 milyar doların çok üzerinde bitireceğimiz kesinleşti. İhracat, talebi olan bir malı yüksek kalitede ve en ucuz fiyatla üretme sanatıdır.. Bunun öncesinde araştırma, geliştirme, teknoloji, reklam ve tanıtım vardır. Türk üreticilerinin dünya pazarında dev kuruluşlarla rekabete girerek mal satabilmeleri alkışlanacak bir durumdur.
12 aylık ihracatın 200 milyar doları aşması tabii ki çok sevinilecek bir gelişme. İhracat, Türkiye'de büyümenin motorudur. Yatırımın, üretimin, istihdamın hızlı büyümesi ihracat artışına bağlıdır. İhraç ettiğimiz mallardaki sıralama bize yüksek sanayi üretimi yaptığımızı gösteriyor. İhracat artışı neden çok önemli? Çünkü ülkenin döviz gelirine ihtiyacı var. İhracat artıkça önce dış ticaret açığı, sonra cari açık küçülecek. Borçlanma ihtiyacımız azalacak. Ekonominin büyümesi, yatırımın ve üretimin artmasına bağlıdır. Yılın ikinci çeyreğinde %25 ile tarihî büyüme rakamına ulaşacak olmamız çarkların ne kadar hızlı döndüğünü gösteriyor.. Katma değeri yüksek ileri teknolojiye dayalı, yenilikçi üretim kapasitemiz arttıkça ülkemiz aleyhindeki faaliyetler de hız kazanıyor. Hasedinden çatlayan düşmanlar ekonomiyi yıkmak için içimizdeki hainleri dolarla besliyor. Rus Dışişleri Bakanlığı yetkilileri bunlara “Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde son 5 yılda uluslararası alanda bölgesel güç hâline geldi” diyerek en güzel cevabı verdi. Kimse bileğimizi bükemez, Maraş’ı da açarız, S-400’ü de üretiriz, Kâbil’i de koruruz, çünkü biz Türkiye’yiz. 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
619881 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/619881.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT