BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Fenerbahçe’nin Ali’sine karşı Galatasaray’ın Ali’si mi?..

Seçim kulislerinde Galatasaray’ın başkan adayları arasında Koçların Ali’sine karşılık, Sabancıların Ali’sinin ismi geçiyor… Bu bir dedikodu mu, yoksa böyle bir hazırlık var mı?..

Galatasaray’ın “seçimli” genel kurulunun yapılacağı gün yaklaştıkça, “başkanlığa talip olanların isimleri ve adımları” yavaş yavaş medyada yer almaya başladı.
İsimleri ve de cisimleri ile birer birer “taraftar ve üyelerin medya gruplarında” da görünüyorlar…
“Onlardan biri için” bakın Vikipedi Ansiklopedisi’nde ne yazıyor:
“Doğum: 5 Mayıs 1969, Adana / Türk iş adamı ve Sabancı Ailesi'nin 3. kuşak üyesi. Esas Holding'in Yönetim Kurulu Üyesidir.
5 Mayıs 1969 tarihinde Adana'da Şevket Sabancı'nın üçüncü çocuğu ve tek oğlu olarak dünyaya geldi.
1987 ile 1991 yılları arasında Medford, Massachusetts, ABD'de bulunan Tufts University'de ekonomi ve siyasal bilgiler alanında eğitim aldı. 1993 yılında başladığı New York'taki Columbia University, İşletme Fakültesi’nden Uluslararası Finans dalından yüksek lisans derecesini 1995 yılında almıştır. 2017 yılı Forbes verilerine göre 650 milyon $ servetiyle Türkiye'nin en zengin 54'üncü insanı olmuştur.
Üniversite yıllarından tanıdığı, medya patronu Aydın Doğan'ın kızı ve Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı olan Vuslat Doğan Sabancı ile evlendi. Çiftin, Şevket Emrecan ve Kaan Ali adlarında iki oğulları vardır.
Morgan Stanley & Co. Inc. şirketinde finansal analizci olarak iki yıl çalıştı. 1993 yılında New York'taki Columbia Business School'a başvurdu ve 1995 yılında uluslararası finans üzerine yüksek lisansını tamamladı.
Türkiye'ye döndüğünde, aile şirketi olan Akbank'ta çalışmaya başladı. 1997'de Sabancı Holding'de yeni projeler bölümünün başına geçti ve Haziran 2001 tarihinde Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı'na getirildi. Sakıp Sabancı'nın vefatından kısa bir süre önce Mart 2004 tarihinde aile şirketinden ayrıldı ve bunu takiben, babası ve ablası ile beraber kurdukları Esas Holding'e katıldı.
Günümüzde Pegasus Havayolları, Desas (Ticari araç kiralama), Esaslı Gıda (gıda), Gıdaser Gıda (Bonservis) ve U.N. Ro.-Ro. İşletmeleri A.Ş. şirketlerinin başkanı ve grubun bazı benzer şirketlerinde yönetim kurulu üyesidir. Mayıs 2013 tarihinde Gediz Üniversitesi Senatosu tarafından fahri doktora unvanı verilmiştir. Galatasaray Spor Kulübü üyesi, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve aynı zamanda İSO ve TAİK üyesidir.”
Evet, Fenerbahçe’nin Ali’sine karşılık Galatasaray’ı da “Ali’si” olabilir mi?..
İlkokulu Adana’da, ortaokulu Almanya’da, liseyi İngiltere’de, üniversiteyi de Amerika’da okuyan Ali Sabancı’nın, “kendilerini ‘Galatasaray’ın sahibi olarak’ gören” Liseci takımına göre, galiba “tek eksiği” var; “Galatasaray Lisesinde okumaması!..”
Sosyal medyada taraftarların ve Galatasaray üyelerinin görüşleri de “çok değişik”; kimileri “çok ümitli”, kimileri ise “ümitsiz!..”
Mesela bir Galatasaraylı diyor ki; “Galatasaray’ı ihya eder, abat eder!..”
Bir başkası cevap veriyor; “Fazla ümitlenme, cebinde akrep vardır!..”
Ne var ki, sosyal medyada “bunlar yazılıp çizilirken” Ali Sabancı’dan ses seda çıkmıyor ve… Bir gazeteci de ona sormuyor; “Niyetiniz var mı?..”
Eğer “soran olmuş ve cevabını almışsa” tabii her gazeteyi, WEB sitesini izlemem, bakmam, okumam mümkün değil; o arkadaştan özür dilerim.

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
617355 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ocal-uluc/617355.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT