BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Spora “kara leke” gibi karar!..

Kulüpler, “Federasyon listesiyle seçilen” Tahkim Kurulunu “hallettiler” ya… “Giderayak” tam da Rezan Epözdemir’in ima ettiği gibi, “Hiç olmazsa birkaç gol atılmalı” öyle değil mi?..
 
--------
 
Tahkim Kurulunun “Oğulcan kararı için” Galatasaray Başkan Yardımcısı Rezan Epözdemir, “Bu karar rövanşist yaklaşımlarla verilmiştir. Biz Galatasaray olarak Tahkim Kurulu Başkanı ve üyelerinin istifasını istiyoruz. Tahkim Kurulu üyeleri hakkında görevi kötüye kullanmaktan en kısa sürede savcılığa başvuruda bulunacağız" demekte haklıdır.
Bitmedi; Fatih Hoca da, “Oğulcan, benim teknik olarak yararlanmak istediğim bir oyuncu. UEFA lisans veriyor, TFF bunu onaylamıyor ve vermiyor. Oğulcan, Avrupa kupasında, uluslararası bir maçta, TFF izin vermediği için oynayamıyor. Böyle bir komik durum” demekte de haklıdır, hem de çok haklı!..
Gerek FIFA, gerek UEFA, “Bu tip anlaşmazlıklarda ‘esas’ olarak ‘sporcunun oynamasını’ gözetir, bu yönde kararlar alır”; sonra ortadaki ‘mali problemin çözülmesini’ bekler, konu CAS’a kadar gitse bile…
Futbol Federasyonu’nun, sonra da Tahkim Kurulunun “doğru” olan “bu yolu seçmeleri gerekirken” tam tersini yaptı, iki kurul da…
Bırak, “Oğulcan oynasın, hiç olmazsa Avrupa kupalarında”, sonra sen “Rizespor’un ‘son altı haftada oynatamadığı’ ama ‘ondan önce bütün maçlarda oynattığı’ Oğulcan  için “istediği tam yıllık bonservis bedeli” konusunda yaptığı talep ‘haklı’ bulunursa”, Galatasaray Kulübü kaçmıyor; “Federasyon’daki hak edişlerinden parayı keser” Rizespor’a verirsin; hatta “faizini bile” hesaplayarak!..
Amma… Kulüpler, “Federasyon listesiyle seçilen” Tahkim Kurulunu “hallettiler” ya… “Giderayak” tam da Rezan Epözdemir’in ima ettiği gibi, “Hiç olmazsa birkaç gol atılmalı” öyle değil mi?..
Ya, Federasyon’un internet sitesinde alınan karar için “oy çokluğu”, Galatasaray’a gönderilen yazıda “oy birliği” denilmesi ne oluyor?..
Bilmem ki, “biraz yüzlerin kızarması” gerekmiyor mu; özellikle de “böyle bir Tahkim Kurulunu listesine koyarak seçtirdiği için” Federasyon Başkanı Nihat Özdemir’in?..
Ben bu satırları yazarken, Galatasaray’ın Avrupa kupalarında İskoç takımı ile yapacağı maça 12 saat var.
Bu maçta “Oğulcan oynamalıydı”; UEFA “Oynar” diyor, adında “Türkiye” olan Futbol Federasyonu “Hayır” diyor; utanç verici bir tablo!..
Oğulcan’ın oynayamayacağı Avrupa Ligi 3. ön eleme turu maçına 12 saat var; sonuç ne olur?..
St. Johnstone “geçen yılın” İskoç Ligi 5’incisi (38 maç / 11 galibiyet / 12 beraberlik / 15 mağlubiyet / Attığı gol; 36 / Yediği gol; 46 / eksi 10 averaj / Ve… 45 puan); geçen hafta başlayan seni sezonun ilk maçında rakip sahada “lig 10’uncusu” Ross County ile 0-0 berabere kaldı. Görülüyor ki, “gol atmakta çok zorlanan” bir takım!..
Galatasaray ise Avrupa kupalarında 291’inci maçına çıkıyor. Eskiden “Avrupa Arslanı” olan sarı kırmızılıların son yıllardaki performansı, üstelik Fatih Terim’in teknik direktörlük yaptığı bölümlerdekiler dâhil, olumsuz, hem de çok olumsuz. PSV maçları da “olumsuz” tabloya eklendi.
“Galibiyetlerin, yenilgileri geride bıraktığı bir bilançodan ‘tam tersi’ bir bilançoya dönmek” Galatasaray futbol takımına yakışmıyor!..
Tahminim odur ki, dün gece, “eski günlere dönmenin başlangıcı” olmuştur; hem de güzel bir futbol ve turu İskoçya’ya bırakmadan İstanbul’da getiren bir skorla!..
++++++++
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
620054 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ocal-uluc/620054.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT