BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Kelebek etkisi / Liseciler etkisi / Terim Etkisi = Kaos!..

Görülecektir ki, yarın hangi yönetim sandıktan çıkarsa çıksın, ‘alacağı oy oranı ve sayısı’ itibarıyla Galatasaray’ın bütünlüğünün sağlanması ve büyük problemlerin altından kalkılması için gerekli olan gücü karşılayamayacaktır!

 

---------

 

Ansiklopediler der ki; “Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. Edward N. Lorenz'in çalışmalarından biri olan Kaos Teorisi ile ilgilidir. Daha sonralarda hava durumu ile ilgili verdiği şu örnek ile ünlenmiştir. Amazon ormanlarında bir kelebeğin kanat çırpması, ABD'de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

***

Galatasaray “Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu” yarın Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’nda yapılacak…

Bu “Olağanüstü Genel Kurul”, Galatasaray Kulübü için “kelebek etkisi kadar güçlü” iki etkinin el ele vermesi… Ve de “bu etkinin Burak Elmas yönetimini yerle bir etmesi” yüzünden yapılıyor; “Fatih Terim Etkisi + Liseciler Etkisi…”

“Liseciler Etkisi”, Liseciler grubunun yıllardır sürdürdükleri ve geçen yıl ‘Kana kan intikam’ hâline dönüştürdükleri mücadelelerini, ‘seçimin iki adayından birinin kendilerinden olmasını’ sağlayarak”, kendisini ortaya koydu; yarın sandıkları ne kadar etkileyeceğini göreceğiz… 

“Fatih Terim Etkisi” ise “Etki sahibini ortada bırakan” Burak Yılmaz yönetimini yok etti ama… Yarınki genel kurulda “beklenen ve tahmin edilen etkiden” çok daha hafif kaldı. Zira iki aday da, “geçen seçimli genel kurul öncesinde adaylar arasında ‘paylaşılamayan’ Fatih Hoca’yı yeniden göreve getirmeyeceklerini” açıkladı. 

Terim’in “uzun yıllardan beri, UEFA başta kazandırdığı kupalar, şampiyonluklar ile” hem kulübü ve taraftarı, hem de medyayı etkileyen “imparatorluk” algısını oluşturması… Onu “vazgeçilemez bir anıt adam” hâline getirmişti… Dahası, “Galatasaray medyasında ‘seveni’ ile ‘inananı’ ile ‘sayanı’ ile ve de ‘adamları’ ile güçlü bir destek ordusuna” sahip kılmıştı!..

Terim etkisinin “kasırga hâline” dönüşerek “Burak Elmas yönetiminin yerle bir, bunun için de Torrent’in yok edilmesinde Galatasaray medyasının rolü” ortadadır… 

Ne var ki, “oluşan bu ortamın” Galatasaray Kulübü’nde, “Kelebek Etkisi’nin Kaos Teorisi’ndeki önemini hatırlatacak” bir tablonun yaşanmasına yol açtığı ve uzunca bir süre de “bu ortamın” yaşanacağını görülmektedir…

Seçilecek yeni yönetim; “bütçesi reddedilmiş”, dahası “500 milyon nakit paraya ‘ödenmesi gereken borçlar’ sebebiyle ‘hemen’ ihtiyacı olan” ama buna karşılık “üyeleriyle, camiasıyla, taraftarıyla, medyasıyla bölünmüş” bir kulübü teslim alacaktır.

Ve görülecektir ki, “Yarın hangi yönetim sandıktan çıkarsa çıksın, ‘alacağı oy oranı ve sayısı’ itibarıyla “Galatasaray’ın bütünlüğünün sağlanması ve büyük problemlerin altından kalkılması için gerekli olan gücü” karşılayamayacaktır!..

Ve “kaos, yakında yeni ‘olağanüstü seçimli’ bir genel kurulun geleceğinin” sinyallerini vermektedir. 

Bunda, “ne Liseciler etkisinin, ne Fatih Terim etkisinin rolü” olacaktır. Galatasaray’ı “Galatasaraylılık etkisi” doğru yoluna taşıyacak ve kaos ortamından kurtaracaktır!..

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
626355 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ocal-uluc/626355.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT