BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Stefan Kuntz’un verdiği ders!..

Hey gidi hey… Hani, “Yabancı çoğunluğu yüzünden millî takıma Türk futbolcu yetişmiyor, zorlukla yer buldukları yedek kulübelerinde köreliyorlardı!..”
Ve de… Hani, “Taaa 2002’lerden beri Dünya Kupası finallerinde görünmememizin, Uluslar Ligi’nde C Ligi’ne düşmemizin, FIFA ve UEFA listelerinde durmadan seviye kaybetmemizin sebebi buydu!..”
Millî takımımızın Alman hocası Kuntz, salı gecesi oynanan Litvanya - Türkiye maçında “Sebep; yabancılar istilası, sonuç; düşme” palavrasını yüzümüze çarptı!..
Zira gerçek bambaşkaydı; “Sebep; teknik adamlar / Sonuç; düşme!..”
Hiçbir Türk teknik adamı, “rakip kim olursa olsun” hem de “resmî” bir millî maçı, “Türk futbol tarihinin en genç kadrosu ile oynama cesaretini” gösteremezdi ve bugüne kadar da göstermedi.
İşte Sevgili Uğur Meleke’nin yazısından aldığım liste:
Doğan 19, Orkun, Yunus, Cenk ve Eren 21, Ozan, Ferdi ve Halil 22, Mert, Kerem ve Doğukan 23, Cengiz ve Salih de 24 yaşındalar; 24 yaş ve altında 13 oyuncu!..
Genç oyuncu yetişiyor mu; yetişiyor, ispatı ortada; hem de “millî takımlar seviyesinde”; kim bilir daha kimler var?..
Ama “oynatan ‘istikrarlı olarak’ oynatma cesaretini, isteğini gösteren” hocalar nerde?..
Yıllar yılı Dünya Kupası finallerine gidemiyoruz. Avrupa Şampiyonası’nda “son 16’mız” yok… Sebep; “yabancılar” öyle mi?..”
“Dünya futbolunun nereden nereye geldiğini “takip edemeyen” ‘antik hocaların’ bugünün “istikrarı bir türlü yakalayamayan” genç hocaların sorumluluğundan söz eden var mı?..
Torrent ve Kuntz “neyin ne olduğunu” apaçık ortaya koydular…
Torrent, “Galatasaray’da ‘Galatasaray’ı o duruma düşüren’ asıl sorumlunun gündeme gelmemesi için” göz göre göre “infaz korusu” ile yok edildi…
Şimdi de sıra, Kuntz’a geldi; o da gitmeli ki; “uygulamaları ile ‘foyaları’ maç maç ortaya çıkarmasın!..”
Neymiş, Litvanya “mahalle takımı” imiş, onu “yorumcular karması” bile yenermiş…
Eleştirin ama “saygı” duyun; adamın “oynattığı futbolcular” ortada; “bir maçta ilk defa yan yana oynayan oyuncu” oranı; neredeyse “yüzde 75!..”
Ve bu “gencecik” takım 6 gol atıyor!.. “Mahalle takımı” da atarmış, öyle mi?..
İnsanın kaleminde biraz insaf olmalı?..
Millî takımı, Uluslar C Ligi’ne düşürenler ne çabuk unutuldu; dört büyükler dâhil, “Avrupa kupalarında” son yıllarda ne yaptık, ne yapıyoruz?..
Kulüp takımlarını da, millî takımı da “bu duruma düşüren” hocaların hiç mi sorumluluğu yok?..
Kuntz’u kutluyorum; verdiği ders için!..
Ve de, Futbol Federasyonu İcra Kurulu Üyesi Millî Takımlar Sorumlusu Hamit Altıntop’a da, “Onu bulup getirdiği” için teşekkür ediyorum.

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
628206 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ocal-uluc/628206.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT