BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Güneş’in yüzüne nasıl bakacaksınız?

On üç puan geriye düştüğünde ve Burak Yılmaz’ı istediğinde Şenol Hoca’yı istifaya çağıranlar parmak kaldırsın şimdi!

¥ Öncelikle… Maçın başlama düdüğünden sonra “bir dakika çocuklar için kimsenin topa dokunmaması” ve tribünlerin “Çocuğa uzanan eller kırılsın” sloganı, bizim gibi yaşını başını almış insanların gözünü yaşarttı.
¥ Taraftar günlük yaşar. Eğer öyle olmasaydı, 13 puan geriye düştüğünde Şenol Güneş’i istifaya çağırıp takımın ahengini bozmak yerine, destek olurdu. Burak’ı aldı diye eleştirilmezdi. Ne oldu şimdi?
¥ Neyse… Maça gelelim. Herkesle aynı şeyi yazmaktan nefret ediyorum ama sahada olan biteni herkes aynı cümlelerle anlatacak. Maçta sadece dört kez “takım gibi” atak yapan Beşiktaş dört gol buldu. Gerisi Ankaragücü’nün “taş gibi” futbolu.
¥ Burak’ın ne anlama geldiğini Lens gösterdi aslında... Önce Kral’ın ilk yarıdaki golünü hatırlarsak, Güven’in derin pasında, tam da sevdiği geniş alanda Kulusiç’i çalımlayıp kalecinin sağına vurdu. İkinci yarıda bire bir aynı pozisyonda Lens derin topta yine Kulusiç ile baş başa kaldı, çalımladı, kalecinin sağına vurdu, Altay çıkardı.
¥ Ama gollerde puanın çoğunu Vida’ya vermek lazım; hem iyi oynadı hem de akan oyunda orta sahadan kaptığı topla gitti, pasını sağa Burak’a verdi, ceza sahasına koştu; ve dünya tersine döndü; yani golcü Burak ortaladı, stoper Vida golü attı.
¥ Buna rağmen hemen herkesin tahmini aynıydı, “Ankaragücü bu futbolla gol atar.” Çalışkan Atiba önce yaptırdığı penaltı ile takımını stresten çekip aldı, ardından yaptığı penaltı ile yeniden strese soktu.  
¥ Ama Ljajic gibi klas bir ayak, bir maçı bu kadar kötü oynayıp kötü bitiremezdi. Bir kere sahne aldı, kalitesini herkesin gözüne soktu. Müthiş bir gol attı.
¥ Maç bittiğinde not defterini elime alıp puanlarımı verdim. Bir kere Ankaragücü’ne toptan takım notu olarak 7’yi yazıp Beşiktaş’a geçelim.
¥ Karius siyah-beyazlı forma ile en iyi maçını oynadı. Dört net kurtarışın üstüne bir de penaltı çeldi… Diğer iyiler Vida, Caner, Atiba ve Burak’tı… “İdare edenler” olarak da Gökhan, Mirin ve Ljajic’i yazabiliriz. Lens ve iki genç ise (Güven, Dorukhan) zirveye yaklaşmanın ağırlığını kaldıramamış olacak ki, sahada yoktular.

MAÇIN ADAMI: Loris Karius

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
607729 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/sadik-soztutan/607729.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT