BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Daha önce niye söylememiş?

Ünal Bolat
Facebook
 
"İsveç'i tek cümleyle nasıl anlatırsınız?" sorusunun cevabı bana göre "bilinçli toplum"dur...
 
Arada bir sizlere İsveç’te yaşadığım yıllardan anılarımı paylaşıyorum… Anlatacağım olay, insan hakları probleminin, vatandaşlık bilinci olan toplumda ne kadar kolay çözüldüğüne iyi bir örnektir diye düşünüyorum.
Bir hafta sonu, Sune isimli doçent bir arkadaşım beni yazlığının bulunduğu adaya davet etti. O yöne giden bir gemiye binip birkaç saat yolculuk yaptıktan sonra, adaya geldim...
Sune, adanın küçük iskelesinde beni karşıladı. Adada, büyük bir evin dışında, birkaç tane de küçük ev vardı. Ortadaki büyük eve geldiğim zaman, herkesin öğle yemeği için sofraya oturduğunu ve beni beklediklerini gördüm.
Sune beni sofrada oturan kişilerle tanıştırmaya başladı... Hepsi de yazar, öğretim üyesi, gazeteci, çevirmen, sanatkâr gibi uzman kişilerdi. Ayrıca pek çok çocuk da vardı. Ama ben olup bitenleri bir türlü anlamıyordum. Bu kadar insanın burada ne işi vardı? Bana onların da davetli olduğunu ve geleceklerini Sune daha önce niye söylememişti? Bu da beni rahatsız ediyordu...
Yemekten sonra, Sune'yle birlikte adayı gezmeye çıktık. Sune bana, adadaki evleri gösterirken, onlara çocuk yuvası, okul, işlik, sergi salonu, mutfak, konukevi gibi sıfatları da ekliyordu.
Meğerki on kadar arkadaş birleşerek, bu adayı satın almışlar. Beraberce binaları yapmışlar ve çevreyi düzenlemişler. Kendi aralarında iş bölümü yaparak, pratik yönden, âdeta kolektif bir hayat tarzını uygulamaya koymuşlar.
Stockholm’de belediyenin kent içi otobüs, tren ve metro hizmetleri, deyim yerindeyse yirmi dört saat açıktır. Hem de en olumsuz hava şartlarında bile. Örneğin geceleri bütün metro istasyonları sıcak ve deterjanlı suyla yıkanır. Eğer kar yağarsa, yollar en hızlı şekilde kardan temizlenir.
Gece saat yirmi dörtten sonra, işletmelerin zararını azaltmak, fakat vatandaşların ulaşım sıkıntısını da göz ardı etmemek için, belli hatlar birleştirilerek, hizmet vermeye devam edilir. Hatlar arasında öyle bir birleştirme plânlanır ki, herkes geç de olsa, gideceği yere ulaşabilir.
İşte böyle bir kış günü gece geç saatlerde 505 numaralı hat'ta belediye otobüsüyle yolculuk yapıyordum... DEVAMI YARIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616161 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/616161.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT