BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Yaptığını gördün mü?

“Beğendiğini söylerken beraberinde 'maşallah' deseydin bunlar olmazdı!..”
 
Bartın’da iken katıldığım bir cenaze merasiminde şahit olduğum olayı anlatmaya bugün de devam ediyorum...
Cenazeyi taşırken ben, sürekli “işte görevli böyle olmalıdır. Ne güzel yetişmiş. Bunlara çok ihtiyacımız var” gibi sözlerle yanımdakileri kendime göre bilgilendirdim. Amacım, bu nitelikteki görevlilere ihtiyacımız olduğunu anlatmaktı. Birkaç kişi, hocayı övmem üzerine “sus, cenaze törenindeyiz” dediler ve işaret parmaklarıyla sus yaptılar.
Kalabalıktan cenazeyi taşımaya yanaşamadım. Cenazeyi kabrine koyup üzerine toprak serperken Kur’ân-ı kerimden Yasin suresi okunmaya başlandı. Toprak atanlar dışında, dinlenmesi farz olan Kur’ân-ı kerimi herkes can kulağı ile dinliyordu. Yasin-i şerifin son sayfasına gelindiğinde okuma sırası benim övdüğüm ve gıpta ettiğim imam hatibe geldi. İmam Eûzü besmeleyi çektikten sonra âyeti okumaya geçemedi. Zihni tutuldu. Defalarca hatırlatma yapıldı. Hatırlatılanlara göre çabalasa da gerisi gelmiyordu. Herkes şaşırmıştı. Bir hafız nazik bir üslupla etrafa “hocamızın kafası karıştı” deyip bir başkasına okumasını söyledi.
Bu hoca nasıl böyle duruma düşmüştü? Sürekli okuduğu sureyi nasıl ve neden okuyamamıştı? Okuma öncesinde üzüldüğü ya da sevindiği bir durum görülmüyordu. Hoca okuyamama durumundan sonra mahzun bir görüntü sergiliyordu. Ben de üzülmüştüm. “İnşallah başka zaman bu durum tekerrür etmez” dedim.
İnsanlar, defin işi tamamlandıktan sonra kabristandan dağılmaya başladı. Ben de çıktım ve yaklaşık 30 adım yürüdüm. Arkamdan birisi kulağımın ucuna işaret parmağıyla hızlıca vurdu. Geri baktım ki komşumuz:
-Bir dakika bekle sana bir şey söyleyeceğim, dedi.
Bekledim. Yanıma geldi ve dedi ki:
-Gördün mü bak! O çok başarılı hoca nasıl şaşırdı? Niye? Sen, onun güzel okuyuşları ve anlatışlarını dile getirirken hiç “maşallah” dedin mi? Sen kendin anlatıyordun bize 'Nazarım çok dokunuyor' diye!”
-Gerçekçi olmak gerekiyorsa ben dua falan okumadım, maşallah demedim, diye cevap verdim.
Beğendiğim, övdüğüm, gıpta ettiğim, güzel gördüğüm nice durumda “maşallah” demediğimde böyle olumsuzluklar yaşandığına şahit oldum. Maşallah dediğimde böyle bir olumsuzluğa şahit olmadım...
     Bayram Ören-Devrek/Zonguldak
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
620836 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/620836.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT