BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Öğretmenlik yıllarımdan...

“Din kültürü ve ahlak bilgisinden başka Türkçe ve Fen Bilgisi derslerine de girmiştim...”
 
 
Barbaros, 1993-94 eğitim-öğretim yılında görev yerim olan Van’ın Özalp ilçesindeki Dönerdere İlköğretim Okuluna kayıt yaptıran bir öğrencimizdi. Mezun ettiğimiz Barbaros çalışkan, dürüst, örnek öğrencilerimizden biri idi.
Ailesini çok iyi tanıdım. Geçimlerini az sayıda hayvan ve kıt kanat geçindirecek ekim işleriyle sağlıyorlardı. Kalabalık aile olmanın yanında devletten aylık ve yardım almıyorlar, aylık filan istemiyorlardı.
Görev yaptığım ilköğretim okulunda branşım olan din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden başka Türkçe ve Fen Bilgisi derslerine de girmiştim. Fedakârca çalışmalarımız oldu. Çok sayıda başarılar yakaladık.
Bu gayretli günlerimize ve başarılarımıza gıpta edenler olduğu gibi maalesef haset edenler de olmuştu. Başarımızda, birlikte hareket etmek önemli rol oynamıştı. Yarışmalarda ve o zaman yapılan çeşitli okullara yerleştirmede Özalp’te başarı yakalamış ve beğeni kazanmıştık.
Barbaros fakir öğrenci olmasına rağmen iyi giyinen, çalışkan saygılı, koruyucu özellikleri olan bir öğrencimizdi. Bu öğrencimizi bir şekilde iyi bir lisede okutalım istedik.
Bu amaçla önce aklımıza gelen vakıf yurtları ve yatılı liseler olmuştu. Yatılı okulda kaldığım için bilirim. Parasız yatılıyı kazanan öğrencilerin barınma, giyim-kuşam, sağlık işleri bedava olduğu gibi bir miktar da para veriliyordu. Yatılı okullarda öğrenciye düşen görev, sadece çalışmaktı.
Barbaros ve diğer öğrenciler için aklımızdan geçen alternatifleri öğretmen arkadaşlarla görüştük. Öğrencilerimiz için vakıf yurtlarında ya da merkezî yerlerde bulunan yurtlarda barınarak okumalarını uygun bulduk. Zamanı geldiğinde vakıflara ve yatılı okullara müracaat ettik. Öğrencilerime yurtlarda kalarak okumanın hem çalışma ve hem de arkadaşlık ilişkileri açısından önemini çok kez anlattım.
Zamanı geldiğinde öğrencilerimizi sınıf öğretmenleriyle vakıf imtihanına gönderdik. Yurtla ilgili prosedür gereği önce yazılı (test) sınavı sonra da mülakat yapılıyordu. Müracaat etik. Sınav şartlarını ve öğrencilerimizin başarılarını bildiğim için beklentim neredeyse çoğunun kazanacağını tahmin etmem ağırlığında idi. Ama “takdir tedbire galip gelir” derler. Kime ne diyebilirsin? DEVAMI YARIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
622294 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/622294.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT