BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Mülakatta kaybetmişler!..

“Bir öğretmen dedi ki, “Şunu fazla sevince boğup konuşturmayalım, doğruyu söyleyelim”
 
 
Van’da öğretmenlik yatığım yılları ve bir öğrencimizle ilgili hatıramı bugün de anlatmaya devam ediyorum...
Hafta başında okula gittiğimde, öğrencilerle sınava giden öğretmene “hayırlı olsun, kaç öğrencimiz yurda girdi. İnşallah depo tayinimin yapıldığı lisede okurlar da yüksek başarı elde ederler” şeklinde duygularımı dile getirdim.
Öğretmenlerden bir tanesi “hepsi de kazandı” deyince âdeta uçar gibi oldum. Sevincimin katbekat arttığını söyledim. İlave olarak öğrencilerimizin okuyup köyüne ve her gittikleri yerde ülkemizin insanlarına faydalı olacaklarını anlattım. Bir öğretmen dedi ki:
“Şunu fazla sevince boğup konuşturmayalım, doğruyu söyleyelim...”
Derken Mehmet isimli bir öğretmen gerçeği anlattı. Anlattığına göre öğrencimiz Barbaros yazılıda il birincisi oluyor. Sınavı kazananlar, teker teker mülakata alınıyor. Mülakat sonuçları açıklandığında öğrencilerimizden hiçbirinin kazanamadığı asıl listeye giremediği görülüyor. Barbaros da yazılıda birinci olmasına rağmen yedekler arasında yer alabiliyor.
Belirtmekte fayda var. Vakıf imtihanına müracaatta fakirlik ve başka kriterler dikkate alınır. Şartları tutanlar müracaatla kabul edilir. Tutmayanlar zaten kabul edilmezler. Şartlar tutmuş, yazılı imtihan kazanılmış, mülakatta kaybedilmiş. Dikkat etmek gerekiyor. İki üstün şartı gerçekleştirenlerden hiçbiri yurdu kazanamıyor. Hem de bir tanesi; Barbaros birinci olduğu hâlde.
Derse girdiğimde öğrencilerimizin üzgün olduğunu gördüm. Teselli sözlerim “Vaki olanda hayır vardır” üzerine idi. Barbaros ve bazı öğrencilerim Erzurum’da parasız yatılı bir okul kazandılar. Kazananlar orada okuyup mezun oldular, mezuniyet sonrasında veterinerliği kazanan Barbaros orayı da bitirip veteriner hekim olarak görev yapmaya başlamıştı. Biliyorum ki Barbaros yatılı okulu kazanamamış olsaydı, çok sayıda kayıplardan birisi olacaktı. Çünkü ailesinin okutması imkânsız gibiydi. Çok sayıda insanımızın kazanılmasını engelleyen mülakatlar hakkında daha önce bazı gazetelerde yazılar yazdım. Bazı mülakatlarda eksi ve artı 5 puan etkisi kuralı kondu.
Mülakatların bazı branşlar için yararını ifade edebilirim, adaletli olması şartıyla.
          Bayram Ören-Devrek/Zonguldak
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
622309 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/622309.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT