BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Herkes masabaşı iş isterken

 “Müdür beni görüp görevliden ne için geldiğimi öğrenip üzülmeyeyim diye çağırıyor”
 
Türkiye gazetesine 35 yıldır aboneyim. Tüm insanların yaşadığı ortak bir dünya olduğu gibi, her insanın da kendine ait ayrı bir dünyası vardır. Benim de başıma gelen ibretlik bir hatıramı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Yıl 1992, yaş 31 ve 2 çocuğum var. Biri 3 diğeri 2 yaşında… Çalıştığım iş yeri müteahhitlik sistemine geçip kadrolu işçilerin yarıdan çoğunu ki 500-600 civarında işçiyi ücret yüksekliğinden çıkarıyor. Bunların içinde biz de varız. İki küçük bebek ve işsiz baba…
İş arıyorum, ilanlara bakıyorum, eşe dosta haber salıyorum… Yaklaşık 8 ay böyle geçiyor. Bir perşembe günü bir arkadaş bir tüp şirketinin iş ilanını görüp bana bildirdi.
Hemen gittim, kapıda görevli bana ne istediğimi sordu. Ben de iş için başvuru yapmaya geldiğimi söyledim. Görevli başvurunun bittiğini söyledi ve ekledi: İki eleman alınacaktı 750 başvuru oldu. Oradan boynum bükük ayrılmak üzere geri dönerken, arkamdan görevlinin sesi ile durakladım:
“Beyefendi müdür seni görmüş çağırıyor” dedi.
O arada saha müdürü alanda dolaşırken beni görüp görevliden ne için geldiğimi öğrenip üzülmeyeyim diye çağırıyor. Odasına davet etti, çay söyledi ve şöyle bir açıklamada bulundu; “Biz 2 kişi alacağız, 750 başvuru var ve de bugün aralarından değerlendirme sonucu 2 kişi seçeceğiz. Madem buraya kadar geldin sen de bir form doldur, ben normal günde başvurmuş gibi aralarına eklerim" diyerek gönlümü aldı, benim üzüntümü umuda dönüştürdü sağ olsun…
Şirketten evime döndüm. Ertesi gün cuma, ben namazda iken ev telefonundan eşime ulaşmışlar, benimle görüşmek üzere davet ettiler. Namaz bitimi eve gittiğimde eşim durumu bana anlatınca durur muyum, evde iki bebek ekmek bekliyor. Hemen gittim. Şirket müdürü beni odasına aldı ve şöyle dedi:
“Bu kadar başvuru var, hep masabaşı iş istiyor. Sadece sen farklı tercih yapmışsın. Bu nedenle seni çağırdık ve şimdi İstanbul’dan gelen şirketler genel müdürümüz son kararı verecek"
Başka odada genel müdürle görüşmeye girdim. Genel müdür bu şirkette 2 senede bir yolsuzluk olur ve patron bekçi köpeğine varıncaya kadar herkesi işten atar. Ben köpek kelimesinde şaşırdım ve sordum:
“Tamam da köpek neden kovuluyor"
Cevap şaşırtıcıydı.
DEVAMI YARIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
628407 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/628407.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT